Rady jak udzielać korepetycji

U238
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 4 wrz 2016, o 09:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Rady jak udzielać korepetycji

Post autor: U238 »

Witam. Mam takie pytanie, bo zaproponowałem koleżance, że jej pomogę z matematyki, bo ona nie radzi sobie zbytnio. Jest na podstawie w liceum, 3 klasa. Ja też, tylko chodzę na rozszerzenie. I właśnie z tych działów z 3 klasy chce pomocy, tj. rachunek prawdopodobieństwa, statystyka, stereometria. I tu właśnie chciałem zapytać o jakieś rady, jak pomagać? Wiem, że będę musiał jej wyjaśnić wzory, zależności itp., ale co dalej? Chyba bym proponował przerobić zadania z książki, nawet te, co były, plus powtórzeniowe. Nie wiem, gdzie taki temat napisać, więc najlepiej chyba w dziale ogólnym.
szw1710

Re: Rady jak udzielać korepetycji

Post autor: szw1710 »

Na pierwszym spotkaniu zawsze diagnozuję klienta. Zadaję mu różne pytania i widzę jak odpowiada. Pół godziny wystarczy mi na określenie poziomu ucznia. Ale to jest poparte 27 latami doświadczenia nauczycielskiego. Skoro jesteście w klasie maturalnej, to na systematyczne powtórki jest za mało czasu. Taktycznie przyjąłbym taki plan: robimy arkusze maturalne po kolei jak leci. No i tam, gdzie widzisz, że uczennica ma problem, tłumaczysz, przypominasz teorię, proponujesz krótkie przykłady sprawdzające zrozumienie.

Np. uczennica nie umie odczytać z wykresu wartości funkcji w punkcie. Musisz określić, co jest tego powodem. Najbardziej trywialny jest taki, że ona nie wie jak się zaznacza punkty na układzie. No to dajesz jej przykład: zaznacz punkt \(\displaystyle{ (5,-2).}\) I patrzysz co zrobi. Jak zaznaczy, OK. Jeśli nie - masz problem Powiedzmy, że umie zaznaczyć punkt. No to teraz może nie znać relacji pomiędzy punktem na wykresie, a argumentem i wartością funkcji. Więc znowu. Bierzesz jakiś punkt na wykresie i oznaczasz jego współrzędne. Mówisz: odczytaj. No tak: mamy \(\displaystyle{ x}\), A jakie jest \(\displaystyle{ y}\)?

Pomagając komuś musisz cały czas obserwować jakie są problemy, na bieżąco je diagnozując. I mieć w zanadrzu odpowiednie ćwiczenia.
U238
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 4 wrz 2016, o 09:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Rady jak udzielać korepetycji

Post autor: U238 »

Dziękuję za radę. Ale najpierw ona chciałaby poprawić obecne sprawdziany, więc chyba zrobiłbym każdy dział oddzielnie. Czyli ma np. słabą ocenę z rachunku, to przerobiłbym rachunek. Mógłbym nawet maksymalnie 4 razy w tygodniu po godzinie jej pomagać, bo tak pasuje plan lekcji. Najpierw muszę poznać jej podręcznik do podstawy, bo nie mogę też za dużo jej dać, bo np. twierdzenia sinusów i cosinusów na nie ma na podstawie.
ODPOWIEDZ