10 lat quizu historycznego

Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

10 lat quizu historycznego

Post autor: kerajs »

63904,4245.htm#p5545431 :
mol_ksiazkowy pisze:-- 29 maja 2018, 10:46 --
Uwagi: Quiz ma juz dziesięć lat; tj. można więc przedstawiać negatywne i/lub pozytywne jego oceny... /skrótowe omówieniu quizu: str 237/
Dołączam się do powyższej prośby, prosząc o wszelkie opinie o kwizie (zarówno te krytyczne, a nawet druzgocące, jak i obojętne lub przychylne) oraz Wasze oczekiwania i wszelkie sugestie odnośnie przyszłości Quizu.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11360
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Re: 10 lat quizu historycznego

Post autor: mol_ksiazkowy »

stosunkowo ciekawy ale raczej "elitarny" (dla smakoszy).
sugestie odnośnie przyszłości Quizu.
brak danych...

AU
AU
33f24feb58.jpg (27.8 KiB) Przejrzano 196 razy
Ostatnio zmieniony 9 lip 2018, o 13:55 przez mol_ksiazkowy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: 10 lat quizu historycznego

Post autor: Premislav »

Zastanawiam się, czy mała liczba uczestników wiąże się ze zbyt wysokim poziomem pytań (co mogłoby sugerować, żeby trochę przyhamować z trudnością), czy po prostu dość mało osób tutaj się interesuje historią i zarazem ma ochotę brać udział w tym quizie (jeśli zachodzi ten przypadek, to chyba wszystko OK).

Bardzo podobają mi się pytania, które wymagają kojarzenia i łączenia faktów, a nie tylko suchej wiedzy (w stawianiu takich przodują chyba kerajs i Elayne, choć może mi się tak tylko wydawać), doceniam też zagadnienia wykraczające poza kręgi cywilizacji śródziemnomorskiej, czy też „europejskiej".

Przydałaby się (jak i na potrzeby pokrewnego wątku dotyczącego muzyki) jakaś możliwość podbijania wcześniej niż po tygodniu (jeśli nikt prócz twórcy pytania nie pisze, to kolejni userzy mogą nie zobaczyć dodawanych przed upływem tego czasu wskazówek).
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: 10 lat quizu historycznego

Post autor: kerajs »

Sądziłem, że wypowie się także ktoś spoza wąskiego grona uczestników quizu.
Ba, spodziewałem się postów w stylu 418728.htm#p5483673 :
szw1710 pisze: Wyrzuciłbym quizy filmowy, muzyczny.
a tu cisza.

Pewnie dlatego, że są wakacje.
AU
AU
bawiacy-sie-emotikon-ruchomy-obrazek-0044.gif (42.75 KiB) Przejrzano 196 razy
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

10 lat quizu historycznego

Post autor: Elayne »

W quizie jest szeroki zakres poruszanych tematów. Z jednej strony jest to dobre. Można się dowiedzieć sporo różnych, ciekawych rzeczy. Ale z drugiej strony jest to trochę problematyczne - jak szczegółowe pytanie zadać?, na jaki temat?l czego dotyczy pytanie?, z jakiego okresu?, jak wiele osób będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie? itp. To jak z czytaniem: z jednej strony poszerzamy wiedzę i słownictwo, z drugiej strony mamy później kłopot z doborem właściwych słów.
Ostatnio zmieniony 14 lip 2018, o 01:20 przez Elayne, łącznie zmieniany 1 raz.
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Re: 10 lat quizu historycznego

Post autor: Kaf »

kerajs pisze:Ba, spodziewałem się postów w stylu 418728.htm#p5483673 :
szw1710 pisze: Wyrzuciłbym quizy filmowy, muzyczny.
a tu cisza.
No to czas zabrać głos: quiz historyczny jest bez wątpienia ciekawy, o wielu rzeczach można się tam dowiedzieć i sam lubię go przeglądać. Szkoda jednak, że właśnie on jest jednym z najaktywniejszych miejsc na forum. Smutne, że tak mało ciekawych matematycznych rzeczy się na tym forum dzieje...
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: 10 lat quizu historycznego

Post autor: Premislav »

No tak, to naprawdę super, że jesteśmy 10 lat bliżsi śmierci, nad czym możemy się zastanowić przy okazji wątku poświęconego jakiemuś tam quizowi historycznemu na forum policzpochodna.pl…
Weźcie zbanujcie tego gościa, bo śmieci swoimi „błyskotliwymi" przemyśleniami, a o matematyce (fizyce, informatyce, chemii, czymkolwiek konkretnym) nic nie pisze. Uważam, że spamowanie to dużo większe przewinienie niż wulgaryzmy, poza tym jako człowiek totalnie bez życia zastanawiam się, jak bardzo trzeba nie mieć co robić, żeby wchodzić na forum poświęcone jakiejś niezbyt interesującej dla nas dziedzinie i wrzucać typowe mądrości tłumu, typu „to fajnie, że święta ido". Podejrzewam, że to jakieś przygotowanie gruntu pod jakąś formę SEO, ale się nie znam.-- 14 gru 2018, o 03:57 --Ja na przykład jestem niezmiernie zadowolony, gdy Lewandowski strzeli gola, mam w kiblu telewizorek i jak Lewy strzela, to ja uwalniam orkę. xDDDDDDDDD Super merytorycznie, za to oczywiście można dostać ostrzeżenie za napisanie nazwy choroby, na którą zmarł feldmarszałek Dybicz, po prostu
wow, matematyka.pl, great moves! Keep it up, proud of you!
Takich nic niewnoszących userów (było dużo takich, jacyś badylon, abraksos, diablos, rtuszyns – no dobra, ostatni to żarcik ) najlepiej od razu banować za spam i byłby spokój.
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Re: 10 lat quizu historycznego

Post autor: krl »

Wszelkie quizy propagują raczej faktoidy niż fakty. W szczególności dotyczy to quizów na matematyka.pl, w tym quizu historycznego. Wiedza historyczna to nie zestaw ciekawostek, lecz wyjaśnienie procesów historycznych. Nagie fakty są tu zaledwie punktem wyjścia do analizy. W jej trakcie mogą podlegać diametralnie różnym interpretacjom. Stąd m.in. postmodernistyczne rozumienie prawdy w historii. Pytania w quizach muszą mieć naturę jednoznaczną (muszą mieć jednoznacznie weryfikowalne odpowiedzi), co zwłaszcza w przypadku historii ogranicza je do faktów podstawowych, oddzielając je dokładnie od analiz wyższego typu...
W szczególności quiz historyczny ma mało wspólnego ze znajomością historii (podobnie jak inne quizy na matematyka.pl mają mało wspólnego ze znajomością matematyki, muzyki, filmu itp.). Niektórych to bawi, i dobrze.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: 10 lat quizu historycznego

Post autor: Premislav »

Niedługo dojdziemy do wniosku, że wikipedia nie jest dobrym źródłem do pracy doktorskiej, a książki popularnonaukowe nie stanowią solidnego źródła fachowej wiedzy. Jestem pod wrażeniem, tylko że nie.
Obawiam się, że powyżej znacząca ogólność rozważań powoduje co najmniej wrażenie ich trywialności.

Oczywiście, quiz historyczny może razić zawodowego historyka, a w quizie muzycznym nie odnajdzie się osoba, która chciałaby podyskutować o dodekafonii czy muzyce atonalnej, ale one po prostu nie temu służą (lecz głównie rozrywce). Nie jest to, jak już zresztą stwierdzono, jakąś szczególną właściwością omawianego w tym wątku quizu. W tym sensie powyższy post wykracza poza ramy tematu.-- 14 gru 2018, o 14:52 --No cóż, dobiegający kopy lat profesor z budzącym uznanie dorobkiem mógłby rozumieć, że wypowiedź „quizy są głupie" (nawet jeśli rozsądnie uargumentowana) nie jest konstruktywnym głosem w wątku poświęconym opinii na temat konkretnego quizu. To, że quiz nie jest zbiorową pracą magisterską czy doktorską ani burzą mózgów na temat znaczenia przemian własnościowych w państwie Azteków dla obecnego kształtu państwa Meksyk, to cecha niejako „gatunkowa", obawiam się, że rzucanie na nią światła nic nie wnosi.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11360
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

10 lat quizu historycznego

Post autor: mol_ksiazkowy »

Częściowo bym się nie zgodził z powyższym, gdyż każdy może zadać dowolne /byle sensowne / pytanie (a nawet takie na które nie zna odpowiedzi...), co już miało miejsce.
Np. takie pytania: „Przedstaw zagadnienie wzrostu znaczenia państw protestanckich w Europie po zakończeniu wojny trzydziestoletniej 1648 r.
lub „Ile dzieci miał Król Zimowy ?
lub też „Co to jest Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkofferattentäter ?” itp. są dopuszczalne.

Nikt też nie zabrania wyjaśniania procesów historycznych (np. przedstawiając w komentarzu własną wiedzę, przemyślenia bądź podając stosowne źródła.) itd.
Tym samym dowolne tematy może ujrzeć światło dzienne (nawet te za bardzo kontrowersyjne ( „Einstein też była kobietą!”) itd. Mozna podyskutować również z innymi /o ile ktoś chce i jest merytorycznie przygotowany. Także obalać faktoidy.

Quiz jest amatorski, gdyż tworzą go amatorzy, ale wydaje się iż ten Quiz istnieje nie tylko i wyłącznie w celach rozrywkowych...

W Quizie muzycznym i/lub filmowym należy jedynie „rozpoznać obrazek „ a tu jest o wiele szersze pole manewru.

Na koniec chciałem dodać iż moim skromnym zdaniem Historia jest jednak ciekawa, choć być może niektórym została ona skutecznie obrzydzona w budzie (szkole)...
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: 10 lat quizu historycznego

Post autor: Premislav »

Na koniec chciałem dodać iż moim skromnym zdaniem Historia jest jednak ciekawa
Jednak brzmi tak, jakby ktoś tutaj stawiał tezę przeciwną. Nie dopatrzyłem się wszelako takich sugestii w powyższych postach. O co więc chodzi? To taka refleksja natury ogólnej?

PS Ty Janie Bosmanie, wilku morski pochwalony.
AU
AU
2rrrtxs.jpg (15.25 KiB) Przejrzano 196 razy
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

10 lat quizu historycznego

Post autor: Elayne »

„Historia magistra vitae est” Cyceron
ODPOWIEDZ