Umowa o pracę vs Kontrakt (b2b)

Mondo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 11 sty 2011, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 261 razy
Pomógł: 7 razy

Umowa o pracę vs Kontrakt (b2b)

Post autor: Mondo »

Witam,

wiem, iż temat większości jest znany i każdy z was bez problemu byłby wstanie wymienić po kilka "za" i "przeciw". Ostatnio otrzymałem dwie oferty pracy, jedna na umowie o pracę, bezpośrednio w pewnej krakowskiej firmie druga na kontrakt (b2b) w firmie outsourcingowej w której również będę świadczył usługi dla tej samej krakowskiej firmy natomiast z biura w innym mieście. Jakie są różnice? Pokusiłem się o wypisanie ich wszystkich i jak dla mnie UOP nie ma najmniejszego sensu:

Umowa o pracę:

Plusy:
+ stabilność (pracujesz w projekcie latami...może nawet do emerytury)
+ ciekawe projekty (generalnie kontraktorzy dostają mniej ciekawe, prostsze zadania, a te poważne robi się swoimi ludźmi)
+ dostęp do sprzętu (Oscyloskopy, analizatory, mikroskop - to wszystko jest w firmie kontraktorzy na ogół mają tylko lapka + niewiele więcej)
+ socjal (karty multisport, 80% płatne chorobowe, urlopy, etc)
Minusy:
- wolne tempo pracy (jesteś inżynierem w 30% reszta to spotkania dokumentacje etc )
- mniejsze pieniądze (na b2b możesz odliczać vat)
- uciążliwe przepisy prawa (kwestie typu, urlop ciagiem 14 dni, nie możesz pracować dłużej niż x godzin, ustalone przerwy w pracy etc, )
- mała elastyczność (musisz być w pracy od-do, potrzebna zgoda na wszytko, )


Chyba tyle, w moim przypadku różnica pomiędzy oferta b2b a UOP (względniająć 26 dni urlopu + 4 dni chorobowego w roku) to ok 2000zł. Czy wogóle jest sens zastanawiać się nad UOP?
szw1710

Re: Umowa o pracę vs Kontrakt (b2b)

Post autor: szw1710 »

Jesteś jeszcze bardzo młody i nie myślisz o emeryturze. Te 2000 różnicy może wynikać z nie płacenia ZUS. Nie wiem - może się mylę. Ale o przyszłości musisz myśleć już teraz. A pracę zawsze możesz zmienić na inną.
Mondo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 11 sty 2011, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 261 razy
Pomógł: 7 razy

Umowa o pracę vs Kontrakt (b2b)

Post autor: Mondo »

szw1710 pisze:. Te 2000 różnicy może wynikać z nie płacenia ZUS
Kolega albo w polsce nie mieszka albo nie interesuje się tymi kwestiami kompletnie - w polsce, kraju niewolniczym nie można nie płacić ZUSu. To jest przymus!
Faktycznie jest to w pewnym stopniu związane z ZUS bo na własnej działalności przez 2 lata jest preferencyjna składka zusowska 1/2 normalnej. Nawet jesli zus byłby taki sam to i tak zarabiało by się wiecej wiec - koszty pracy w polsce są bardzo wysokie na b2b firma zatrudniajaca może je sobie "odliczyć".

Dla mnie poza pieniędzmi liczą się też inne kwestie, które akurat na b2b są na minus:

- ograniczone, prostsze projekty na b2b
- ograniczony dostęp do sprzętu i "know how"

Ciężko podjąć decyzję
szw1710

Umowa o pracę vs Kontrakt (b2b)

Post autor: szw1710 »

Mondo pisze:
szw1710 pisze:. Te 2000 różnicy może wynikać z nie płacenia ZUS
Kolega albo w polsce nie mieszka albo nie interesuje się tymi kwestiami kompletnie - w polsce, kraju niewolniczym nie można nie płacić ZUSu. To jest przymus!
To był skrót myślowy. Uwagi natury osobistej są trochę nie na miejscu.
Mondo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 490
Rejestracja: 11 sty 2011, o 19:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 261 razy
Pomógł: 7 razy

Umowa o pracę vs Kontrakt (b2b)

Post autor: Mondo »

To był skrót myślowy. Uwagi natury osobistej są trochę nie na miejscu.
Przepraszam jeśli tak to odebrałeś, nie było to moim celem. Jestem troche wrażliwy na takie tematy - nie przepadam za ZUSem i pokrewnymi instytucjami wiec troche mnie uruchomiłeś.
szw1710

Re: Umowa o pracę vs Kontrakt (b2b)

Post autor: szw1710 »

OK. Przeprosiny przyjęte.
ODPOWIEDZ