wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Awatar użytkownika
one man show
Posty: 0
Rejestracja: 20 cze 2018, o 10:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: londyn pod

wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Post autor: one man show »

Poruszyłem ten temat na innym forum, ale nikt nie zanegował mojej metody, ani tym bardziej nie potwierdził, więc pisze o tym tutaj. Metoda jest logiczna, prosta, łatwo da się sprawdzić, spełnia założenie. Pytanie jakie mnie trapi czy to może być aż tak proste? Wpadłem na to stosunkowo dawno bo chyba 2 lata temu, ale wydawało mi się to zbyt prozaiczne żeby to sprawdzać, bo narażam się na śmieszność. A że byłem już na tym forum pod innym nickiem to śmieszności się już nie boję. Więc postanowiłem że zapytam. A nóż ktoś napisze coś sensownego co będzie krytyczne, a nie będzie mnie obrażać. Mam nadzieje.
... ie_Fermata
\(\displaystyle{ x^ n+y^ n=z^ n}\) dla \(\displaystyle{ n>2}\) trzeba zrobić tak żeby zawsze liczby się nie "równały" tzn. \(\displaystyle{ 2^n + 3^n = 5^n}\) dla każdego \(\displaystyle{ n}\).

wpadłem na pomysł że jedyne rozwiązanie jakie jest możliwe to takie żeby znaleźć sposób dla \(\displaystyle{ x + y = z}\) gdyż wówczas znajdziemy rozwiązanie dla \(\displaystyle{ x^n+y^n=z^n}\).

uniwersalność polega na tym że wówczas niezależnie od potęgi równanie jest niespełnione dla "wyznaczonego ogóły liczb", a nie pojedynczej pary. jak to osiągnąć?

wystarczy skorzystać z parzystości. czy to może być aż tak proste?

jeżeli \(\displaystyle{ x}\) będzie nieparzyste, a \(\displaystyle{ y}\) będzie parzyste, to \(\displaystyle{ z}\) nigdy nie będzie parzyste.

\(\displaystyle{ x + y = z}\) jest do zapis tożsamy (w tym rozumowaniu) do \(\displaystyle{ x^n+y^n=z^n}\) dla "wszystkich" \(\displaystyle{ n}\).

jeżeli \(\displaystyle{ x = 1}\), a \(\displaystyle{ y = 2}\) to nigdy nie znajdziemy liczby która będzie parzysta, tak żeby spełnić to równanie.
pamiętaj pomijamy potęgi, wtedy rozumowanie jest klarowne po czym można je przenieść na "\(\displaystyle{ n}\)".
pytanie jakie mnie trapi czy parzystość można uznać za "Warunek" jak liczebność?

Więc wymyśliłem że wystarczy przyjąć że \(\displaystyle{ X}\) - jest parzyste, a \(\displaystyle{ Z}\) - jest nieparzyste, wówczas \(\displaystyle{ Y}\) - nigdy nie będzie liczbą parzystą.

Podobnie dla \(\displaystyle{ X}\) - parzyste i \(\displaystyle{ Z}\) - parzyste wówczas \(\displaystyle{ Y}\) - nigdy nie będzie nieparzyste.

Czy to jest jakiekolwiek rozwiązanie?
Ostatnio zmieniony 20 cze 2018, o 16:41 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Post autor: Premislav »

wpadłem na pomysł że jedyne rozwiązanie jakie jest możliwe to takie żeby znaleźć sposób dla x + y = z gdyż wówczas znajdziemy rozwiązanie dla x n+y n=z n.
Jest to oczywista nieprawda, dalej można nie czytać.
\(\displaystyle{ 2+3=5}\), ale \(\displaystyle{ 2^2+3^2\neq 5^2}\).
wystarczy skorzystać z parzystości. czy to może być aż tak proste?
Nie. To, co napisałeś, w żaden sposób nie wyróżnia przypadku \(\displaystyle{ n=2}\), więc jak się ma to, co napisałeś, do istnienia (nawet nieskończenie wielu!) trójek pitagorejskich?

Chciałem tylko dodać, że pisząc takie rzeczy, okazujesz brak szacunku wobec poważnych matematyków, którzy latami wprowadzali teorię umożliwiającą rozwiązanie tego problemu.
Życzę miłego popołudnia.
Awatar użytkownika
one man show
Posty: 0
Rejestracja: 20 cze 2018, o 10:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: londyn pod

wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Post autor: one man show »

Premislav pisze:
wpadłem na pomysł że jedyne rozwiązanie jakie jest możliwe to takie żeby znaleźć sposób dla x + y = z gdyż wówczas znajdziemy rozwiązanie dla x n+y n=z n.
Jest to oczywista nieprawda, dalej można nie czytać.
\(\displaystyle{ 2+3=5}\), ale \(\displaystyle{ 2^2+3^2\neq 5^2}\).
Masz racje. Jednak był to przypadkowe liczby które wpisałem.


Czekam jeszcze na odpowiedź w sprawie "parzystości" jako "dowodu".
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Post autor: leg14 »

Co jeśli \(\displaystyle{ x,y,z}\) są parzyste?
Awatar użytkownika
one man show
Posty: 0
Rejestracja: 20 cze 2018, o 10:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: londyn pod

wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Post autor: one man show »

wówczas niespełniającą warunku n = nieskończoność. ponieważ. acz być może. jednak. pewność co do spełnianie założenia mamy tylko w opisanych przypadkach parzystości.
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Post autor: leg14 »

n = nieskończoność. ponieważ. acz być może. jednak. pewność co do spełnianie założenia mamy tylko w opisanych przypadkach parzystości.
dla mnie za trudne to jest
Awatar użytkownika
one man show
Posty: 0
Rejestracja: 20 cze 2018, o 10:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: londyn pod

wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Post autor: one man show »

leg14 pisze:
n = nieskończoność. ponieważ. acz być może. jednak. pewność co do spełnianie założenia mamy tylko w opisanych przypadkach parzystości.
dla mnie za trudne to jest
mi to zajęło około 6 minut. więc ciężko to nazwać trudnym. może wyrażam się wybitnie nie precyzyjnie.
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Post autor: leg14 »

może wyrażam się wybitnie nie precyzyjnie.
no raczej, skoro n jest naturalne, a nie rowne "nieskonczonosc"
Awatar użytkownika
one man show
Posty: 0
Rejestracja: 20 cze 2018, o 10:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: londyn pod

wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Post autor: one man show »

ech...

czego nie rozumieć? dodasz parzystą do parzystej to zawsze wyjdzie parzysta? nawet jak podniesiesz liczbę do potęgi to z parzystej nie zmieni się w nieparzystą. dlatego śmiało możesz to przesnieść z równania \(\displaystyle{ x + y = z}\) na \(\displaystyle{ x^n + y^n=z^n}\).

no i wszystko.

sorry za analfabetyzm, ale tak streściłem w 3 zdaniach co wymyśliłem. już nie pisze więcej. komentarz mile widziany.
Ostatnio zmieniony 20 cze 2018, o 15:57 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Post autor: leg14 »

no dobrze to pytam dlaczego nie moze byc tak, ze \(\displaystyle{ x,y,z}\) sa parzyste lub \(\displaystyle{ z}\) jest parzysta, a \(\displaystyle{ x,y}\) nieparzyste?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34295
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Post autor: Jan Kraszewski »

one man show pisze:A że byłem już na tym forum pod innym nickiem
I dlatego to konto zostanie zbanowane jako multikonto. Twoim kontem jest TesknotaZaUmyslem i to z niego powinieneś korzystać.

JK
TesknotaZaUmyslem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2015, o 12:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: harbut
Pomógł: 2 razy

Re: wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śm

Post autor: TesknotaZaUmyslem »

czytam właśnie o wielkim twierdzeniu fermata.

... 91-194.pdf
http://www.obi.opoka.org/zfn/023/zfn02313Maczka.pdf

ktoś się jeszcze wypowie na temat mojego dowodu? może pan jan kraszewski coś napisze, skoro się już wypowiedział w tym wątku?
leg14 pisze:no dobrze to pytam dlaczego nie moze byc tak, ze \(\displaystyle{ x,y,z}\) sa parzyste lub \(\displaystyle{ z}\) jest parzysta, a \(\displaystyle{ x,y}\) nieparzyste?
dalej tego nie rozumiesz?

-- 26 cze 2018, o 02:27 --

skoro można wyznaczyć wszystkie liczby które nie spełniają równości czyli są zgodne z założeniem wtf. to równie dobrze korzystając z właściwości parzystości dla zbior C c R. bo PPP PPN NNP NNN NPN NPP c R

więc odwrotny wniosek do mojej metody potwierdza znalezienie wszystkich możliwych prawidłowych rozwiązań.

[url=https://pl.wikipedia.org/wiki/Problemy_milenijne]Problemy milenijne[/url]

-- 26 cze 2018, o 02:28 --
wystarczy skorzystać z parzystości. czy to może być aż tak proste?
Nie. To, co napisałeś, w żaden sposób nie wyróżnia przypadku \(\displaystyle{ n=2}\), więc jak się ma to, co napisałeś, do istnienia (nawet nieskończenie wielu!) trójek pitagorejskich?

Chciałem tylko dodać, że pisząc takie rzeczy, okazujesz brak szacunku wobec poważnych matematyków, którzy latami wprowadzali teorię umożliwiającą rozwiązanie tego problemu.
Życzę miłego popołudnia.[/quote]

skoro można wyznaczyć wszystkie liczby które nie spełniają równości czyli są zgodne z założeniem wtf. to równie dobrze korzystając z właściwości parzystości dla zbior C c R. bo PPP PPN NNP NNN NPN NPP c R

więc odwrotny wniosek do mojej metody potwierdza znalezienie wszystkich możliwych prawidłowych rozwiązań.

[url=https://pl.wikipedia.org/wiki/Problemy_milenijne]Problemy milenijne[/url]

-- 26 cze 2018, o 02:29 --



-- 26 cze 2018, o 02:33 --



-- 26 cze 2018, o 02:37 --

nie mogę edytować. bUl.

-- 26 cze 2018, o 03:21 --

nie karmić trolla.

-- 26 cze 2018, o 03:55 --

obliczenie dla potęgi n = 3 i niekoniecznie ale można n = 4 jest wystarczające dla WTF.

udowodniłem że fermat rozwiązał wielkie twierdzenie jak pierwszy.

-- 26 cze 2018, o 03:59 --

zemsta fermata pownien nazywać się ten wątek.

-- 26 cze 2018, o 04:08 --

nadal nie mogę edytować. zgłosiłem post do moderacji, żeby go edytowano.

-- 26 cze 2018, o 17:05 --

Reasumując. Warunki Parzystości dlaNNP NNN NPP PPP PPN PNN PNP. Niektóre z nich bez pośrednio dowodzą że nie ma rozwiązania np. NNN. N + N \(\displaystyle{ \neq}\) N

Warunek PPP \(\displaystyle{ P + P = P}\)sprwadzony dla potęgi 3 i 4 dowodzi że strona prawa jest rosnąca tak że lewa strona nigdy nie będzie równa. \(\displaystyle{ 2^n + 4^n = 6^n}\) Więc badanie dla wyższych potęg jest niepotrzebne.

Wszystkie warunki dowodzą że\(\displaystyle{ x^n+y^n=z^n}\) nie ma rozwiązania dla n>2-- 26 cze 2018, o 17:13 --już nie spamuje można zamknąć temat. to tyle z mojej strony. jak narazie i ostatecznie i definitywnie.
stawel
Posty: 0
Rejestracja: 29 sie 2018, o 20:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Post autor: stawel »

"Wielkie twierdzenie Fermata" mówi:
dla liczby naturalnej \(\displaystyle{ n>2}\) nie istnieją takie liczby naturalne dodatnie \(\displaystyle{ x,y,z}\), które spełniałyby równanie \(\displaystyle{ x^{n}+y^{n}=z^{n}}\).

Jeśli chcesz to twierdzenie udowodnić albo obalić to masz 2 możliwości:
  • podać konkretne liczby \(\displaystyle{ x,y,z,n}\) które spełniają równość (wtedy obalisz twierdzenie), przykład:
    \(\displaystyle{ 3987^{12} + 4365^{12} = 4472^{12}}\) - te liczby pojawiły się w jednym z odcinków The Simpsons
  • Analitycznie udowodnić, że takie liczby nie istnieją
Jak rozumiem Ty wybrałeś drugie podejście i analizujesz parzystość poszczególnych czynników.

W przypadku "wielkiego twierdzenia Fermata" jest to niestety niewystarczające, prawdą jest, że jeśli \(\displaystyle{ x,y}\) jest parzyste to \(\displaystyle{ z}\) też musi być parzyste (dla każdego \(\displaystyle{ n>0}\)), nie wynika z tego jednak czy takie liczby (spełniające równość \(\displaystyle{ x^{n}+y^{n}=z^{n}}\)) rzeczywiście istnieją, tudzież nie istnieją. Możesz jedynie powiedzieć, że jeśli istnieją to wszystkie są parzyste.
Analogicznie jeśli \(\displaystyle{ x}\) jest parzyste, a \(\displaystyle{ y}\) jest nieparzyste to \(\displaystyle{ z}\) musi być nieparzyste (znowu nie wiemy czy takie liczby istnieją, wiemy tylko, że jeśli istnieją to mają taką a nie inną parzystość), itp itd..

Wracając do przykładu z The simpsons
\(\displaystyle{ 3987^{12} + 4365^{12} = 4472^{12}}\) - rzeczywiście \(\displaystyle{ x=3987,y=4365}\) są liczbami nieparzystymi, co wymusza, że \(\displaystyle{ z=4472}\) jest liczbą parzystą, ale czy to znaczy, że te liczby rzeczywiście spełniają równość Fermata? pozostawiam Tobie do sprawdzenia

mam nadzieję, że pomogłem i życzę przyszłych sukcesów w dowodzie "Wielkie twierdzenie Fermata"
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Re: wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śm

Post autor: leg14 »

albo obalić to masz 2 możliwości:
Jeszcze niekonstruktywny kontrprzykład np.
TesknotaZaUmyslem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2015, o 12:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: harbut
Pomógł: 2 razy

wielkie twierdzenie fermata - rozwiązanie. (można się śmiać)

Post autor: TesknotaZaUmyslem »

stawel pisze:Wracając do przykładu z The simpsons
\(\displaystyle{ 3987^{12} + 4365^{12} = 4472^{12}}\) - rzeczywiście \(\displaystyle{ x=3987,y=4365}\) są liczbami nieparzystymi, co wymusza, że \(\displaystyle{ z=4472}\) jest liczbą parzystą, ale czy to znaczy, że te liczby rzeczywiście spełniają równość Fermata? pozostawiam Tobie do sprawdzenia
To proste! Już sprawdzamy...


N + N = P

warto podstawić liczby do tego równania (najlepiej najmniejsze) nawet dla n = 1 i później dla wyższych i zauważyć pewną zależność. następnie przez analogie ocenić czy liczby podane przez ciebie są prawidłowe. wielkie twierdzenie fermata jest potwierdzone, a ten warunek potwierdza go również.

pozdrawiam.
Zablokowany