Kilka pytań nt. branży IT

hmhr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2018, o 20:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: DE
Podziękował: 1 raz

Kilka pytań nt. branży IT

Post autor: hmhr »

Hej. Bez zbędnego przedłużania, chciałbym się dowiedzieć czy żeby zostać programistą i znaleźć zatrudnienie trzeba kończyć studia czy wystarczy wiedza? Jak to jest prawnie? Chcę kończyć ekonomiczne i nauczyć się programowania, połączyć to, stąd pytanie.

Od czego zacząć naukę informatyki/programowania [mam jakieś 6 lat, by ogarnąć coś przyzwoicie]? Wymyśliłem podręczniki do informatyki "Informatyka europejczyka" PP i PR, następnie książki do kwalifikacji E.14. [tworzenie stron, apek, bazy danych], internet, dalej po ogarnięciu tych podstaw jakieś bardziej ambitne tytuły, też coś po angielsku. Równoległe nauka matematyki od podstawy liceum (przypomnienie) przez rozszerzenie, po to co na studiach i rozwijanie angielskiego, jest nieźle na tę chwilę. Do dyspozycji 5-7h dziennie.

Pasuje ogarnąć Excela i Worda, szczerze nie do końca biegle się nimi posługuję, kiedyś się bawiłem, ale sporo zapomniałem. Jak bardzo różnią się te darmowe Open Office [Apache chyba] od Microsoft Office? Da radę potraktować to jako substytut, czy muszę kupować licencję na Micro?
Ostatnio zmieniony 15 mar 2018, o 06:55 przez Afish, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości. Temat umieszczony w złym dziale.
OShon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 4 mar 2014, o 00:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: VBATools | Kraków | Poland | Europe | Earth | SolSystem | SomewareInSpace
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 7 razy

Kilka pytań nt. branży IT

Post autor: OShon »

Mając 100 lat i pracując dla Niemca nie wiem czy w 6 lat ogarniesz o co chodzi w deklaracjach, procedurach/funkcjach, zdarzeniach, pętlach żeniąc to z ekonomią.
A studia z pewnością ci się przydadzą, choćby po to aby podnieść dobie własne ego.
hmhr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2018, o 20:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: DE
Podziękował: 1 raz

Kilka pytań nt. branży IT

Post autor: hmhr »

Nie mam kompletnie pojęcia o co chodzi, domyślam się, że przy dynamice rozwoju informatyki będę musiał obrać jakiś konkretny język.

Najpierw w takim razie przerobię materiał licealny i poczytam o różnych językach programowania, pooglądam jakieś filmy, coś popróbuję.. Masz dla mnie jakieś cenne wskazówki?
OShon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 4 mar 2014, o 00:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: VBATools | Kraków | Poland | Europe | Earth | SolSystem | SomewareInSpace
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 7 razy

Kilka pytań nt. branży IT

Post autor: OShon »

Jeśli masz w tym kierunku plany i żadnego doświadczenia to polecam zacząć od C# bo to najbardziej rozwojowy język ze wszystkich jakie teraz królują na rynku. Natomiast zadaj sobie pytanie czy jest sens, całe dnie siedzieć na tyłku, świątek piątek, w wakacje i w święta. Robota jest pasjonująca i wciąga człowieka na wiele godzin, niestety nie zawsze przynosi kupę kasy, a życie przecieka pomiędzy klikaniem klawiszy po kropelce bardzo szybko i nieodwracalnie.

Oczywiście, jeśli nie podróżujesz, nie uprawiasz sportów, jesteś z natury domatorem, to może być praca marzeń, ale w przeciwnym razie doczekasz się problemów ze zdrowiem, brakiem więzi społecznych, niezdrową pogonią za sprzętem tylko po to, aby jeszcze więcej siedzieć po nocach i klikać. Zastanów się czy takie życie jest wymarzone dla ciebie, bo programowanie jest czymś innym niż graniem na kompie z kumplami.
hmhr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2018, o 20:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: DE
Podziękował: 1 raz

Kilka pytań nt. branży IT

Post autor: hmhr »

Często czytam wiadomości i zauważyłem, że to najbardziej rozwojowa branża, od jakiegoś czasu planowałem karierę w ekonomii/finansach, ale obawiam się, że wkrótce to będzie na tyle skomputeryzowane, że taki zwykły absolwent (zaocznych, bo na dziennych nie wyrobię finansowo)ekonomicznego kierunku to za mało. Przerobię podstawy informatyki i wezmę się za C#, w czasie wolnym również popatrzę na podstawy pozostałych.

Cóż, pracuję w fabryce[CNC, w razie czego przynajmniej tutaj może mi się nauka programowania przyda (W Polsce, w profilu pisałem co miałem pod palcami i nie mam 100 lat a 22)], za najniższą oczywiście, szukam wyjścia, które pozwoli mi dostatnio żyć. Języki, ekonomia(/finanse) + informatyka/programowanie, przynajmniej nauczę się dobrze poruszać po komputerze, może będzie mi łatwiej pracować z programami księgowymi czy coś, nie wiem. Po prostu szukam, bo nie mam nikogo kto może mi doradzić poza forami. Może się uda coś osiągnąć a może nie. Mam jeszcze opcję b - cyberbezpieczeństwo(studia wojskowe), zobaczę jak dużo czasu zajmie mi nauka + praca i sen, jak wystarczy czasu to przygotuję się do egzaminów sprawnościowych.

Bardzo dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam!
Ponury123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 5 lip 2015, o 14:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: nie wiem
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 24 razy

Kilka pytań nt. branży IT

Post autor: Ponury123 »

C# jak najbardziej, możesz również uderzyć w jave, kotlina, swift-a, php-a. C++ też spoko(większość młodych programistów wybiera coś "nowszego", dlatego brakuje dobrych dev-ów). To który wybierzesz określa trochę przy czym będziesz pracować, więc warto poczytać i wybrać to co by Cię interesowało.

Znajomość pracy z bazami danych na pewno wskazana, niezależne od tego jaki język wybierzesz(skupiłbym się na relatywnych).

Co do studiów - tytuł(albo sam fakt, że studiujesz informatykę) na pewno Ci pomoże, ale znam takich co go nie mają, a pracują za całkiem dobre pieniądze. Więc odpowiadając na twoje pytanie - nie, nie potrzebujesz tytułu - jeśli umiesz zrobić co trzeba to znajdziesz zatrudnienie. Ale podkreślam, że na pewno lepiej go mieć - pracodawce oprócz tego, ze potrafisz zrobić swoje interesuje również renoma firmy(potem może się pochwalić klientowi, że oto taki mądry zespół wyedukowanych ludków będzie pracować nad jego zleceniem - dotyczy bardziej korpo niż małych firm).

To co napisał OShon, to prawda - chcesz być programistą to spędzasz sporo czasu przed kompem.

I na koniec, nigdy nie miałem pytania na rekrutacji o znajomość pakietu office Oczywiście z dobrą znajomością excela możesz śmiało uderzać do jakiś firm logistycznych, czy księgowych.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Kilka pytań nt. branży IT

Post autor: miki999 »

Co do obecnych na rynku technologii, trendów, wynagrodzeń itp., to ostatnio na stackoverflowie opublikowano pewne zestawienie: ... -promotion

w przypadku wyboru języka programowania trzeba przeczytać ze 100 opinii i spróbować samemu kilka, aby coś wybrać, ponieważ każdy chwali swoje...

Teraz odnoszę trochę wrażenie, że jesteś nieco zagubiony i nie wiesz za bardzo o co chodzi z tymi komputerami. Uczenie się Worda i Excela jest mało potrzebne, ponieważ jest to coś co powinieneś już znać. Nikt nie wymaga oczywiście skomplikowanych rzeczy, ale jeśli potrafisz utworzyć prosty dokument i go dobrze sformatować oraz dodać komórki w Excelu, to niczego więcej Ci nie potrzeba.

Praca + studia na kierunku ekonomicznym + samodzielna nauka programowania to trochę dużo. Jeśli będziesz się uczył z przymusu, to też nie wróżę świetlanej przyszłości, ponieważ trzeba to choć trochę lubić, aby zgłębiać wiedzę. Po studiach ekonomicznych/finansowych wcale nie jest prosto o pracę, i to od wielu lat - chociaż szkoły prywatne twierdzą inaczej.

Mimo wszystko nie jest aż tak ciężko. Proponuję od siebie wersję ekspresową:
1. Znaleźć kilka większych korpo, które przyjmują na staże i zobaczyć wymagane języki programowania
2. Przerobić jakiś kurs z tego języka, który wymagają, np. Pythona, C++, C, C#, Javy itp. + ogólnie ogarnąć jak wygląda programowanie itp. Warto poznać Linuxa i umieć zrobić podstawowe rzeczy w konsoli (na Windowsie również).
3. Angielski oczywiście to podstawa - zwłaszcza prowadzenie konwersacji - język techniczny i "zwykły"
4. Zgłosić się na staż (jako programista lub tester) do tych korpo (jak jesteś mobilny i możesz zmienić miasto, to otwiera sporo możliwości) za kwotę, która pozwoli na przeprowadzkę i ludzkie życie (na pewno nie mniej niż 3k brutto).
5. Popracować tam kilka miechów, a potem porozmawiać z managerem, że chciałbyś studiować i czy firma mogłaby Ci opłacić studia.
6. Firma się zgadza, ale daje warunek - lojalkę do podpisania na 2 lata.
7. Happy end.

Punkt 1-3 można zastąpić dziennymi studiami informatycznymi lub pokrewnymi, ale wydłuża to karierę i wymaga środków finansowych.
hmhr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2018, o 20:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: DE
Podziękował: 1 raz

Re: Kilka pytań nt. branży IT

Post autor: hmhr »

@Ponury123

Umiem podstawowe rzeczy w pakiecie biurowym office, ale chcę go poznać lepiej. Przerobię to w ramach materiału licealnego. Może się przyda.

Nastały czasy, gdzie osoby w moim wieku i młodsze zwykle spędzają całe dnie przed kompem, tabletem, itp. W miarę możliwości dorzucę jakieś bieganie czy kalistenikę, ćwiczenia wzmacniające np.na kręgosłup. Do tego pracuję więc nie roztyję się i nie zniszczę całkiem organizmu.

Myślę o sgh zaocznych więc i tak fajny papierek, właściwie to na studiach informatycznych uczą programować? Są jakieś specjalności na studiach? Jak tak to jakie przykładowo? Przykładowo, bo nie rzuciłem nazwą żadnej uczelni, może coś z Waszego doświadczenia?

Bazy, tworzenie stron, proste aplikacje przerobię na początku, tuż po materiale licealnym.

Języka poszukam jak nabiorę trochę wiedzy informatycznej. Tak chyba logicznie.

@miki999

Tak, jestem zagubiony, dlatego zdecydowałem poprosić o pomoc. Początki zawsze trudne.

Z przymusu to ja chodzę do fabryki pracować. Lubię się uczyć i myślę, że informatyka może być interesująca.
lolo666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 22 wrz 2017, o 20:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: City

Kilka pytań nt. branży IT

Post autor: lolo666 »

skoro programujesz w CNC to czemu nie studia na kierunku mechanika i budowa maszyn, zawsze to pozniej mozna awansowac ja jakies stanowisko "biurkowe".
Co do IT to dawniej wymagana byla znajomosc podstaw jezyka plus jakis framework i juz byles Junior Developerem. Obecnie, przy wysypie bootcampow i masy propagandy typu "brakuje 50tys programistow" przechodzi fala osob ktora chce sie przekwalifikowac na programiste/testera oprogramowania. Jezeli cie to pasjonuje to wybierz sam jezyk i w nim rob swoje zadanka ktore wymyslisz np na poczatek kalkulator, potem generator hasel, pozniej moze jakas gra w kolko i krzyzyk. Zalezy co sobie wymyslisz, sam ustalasz. Pamietaj, ze IT to ciagla nauka, gdy dostaniesz sie na jakies stanowisko czeka cie jeszcze wiecej nauki, czytanie dokumentacji o projekcie do ktorego musisz zostac wdrozony itp. Musisz wiec wybrac, finanse czy programowanie. Na twoim miejscu, skoro interesuje cie ekonomia, robilbym jakies kursy z tym zwiazane i szukal pracy w tym kierunku, a programowal po godzinach jako hobby. Mysle ze pomoglem.
ODPOWIEDZ