Prawdopodobieństwo kombinatoryka

Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Re: Prawdopodobieństwo kombinatoryka

Post autor: Bierut »

Prawdopodobieństwo daje wiedzę na temat ogólnego przypadku. Ty natomiast rozpatrujesz jeden konkretny. Dlatego nic dziwnego, że wychodzą ci inne wyniki w zależności od strony, którą wybierzesz.
diskbit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 6 mar 2018, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starogard Gdański
Podziękował: 1 raz

Re: Prawdopodobieństwo kombinatoryka

Post autor: diskbit »

Jeżeli nie jest możliwe jednoznaczne określenie liczby elementów tego zbioru prawami kombinatoryki ,
z grupy wyników ( od 1 do 13 983 816 ) dla określenia prawdopodobieństwa PEWNEGO wygrania trójki .
To jak takie prawdopodobieństwo wyznaczyć .
Czy zostaje tylko rozkład Gaussa i wyznaczanie go metodami doświadczalnymi .
LazzzPL
Posty: 0
Rejestracja: 29 paź 2021, o 00:15
Płeć: Mężczyzna
wiek: 31

Re: Prawdopodobieństwo kombinatoryka

Post autor: LazzzPL »

Hej,

odświeżę temat, bo jest ciekawy a widzę, że nie ma żadnej konkretnej odpowiedzi, a kilka komentarzy jest po prostu błędnych.
To prawda, że nie da się stworzyć 57 kuponów, które dają gwarancję wygrania co najmniej trójki w dużym lotku. Żeby to zagwarantować potrzeba ich więcej i oczywiście w celu minimalizacji tej liczby, trzeba je odpowiednio dobierać. Całkiem nieźle "zoptymalizowany brute force" dał mi (po jakichś 2-3 godzinach) rezultat w postaci 1259 kuponów, które dają 100% na wygraną (co najmniej trójki).
Co ciekawe znacznie łatwiej można wyznaczyć powiedzmy 48 kuponów, które (odpowiednio dobrane) dają już przyzwoite ~70% szans na zwycięstwo (co najmniej trójki). 70% to jednak nie 100%, więc napisałem kolejny algorytm, który już nie był trywialny, więc nawet nie pokuszę się o próbę zapisania tego jakimkolwiek wzorem kombinatorycznym. Mój (jak do tej pory) najlepszy wynik to 404 kupony.
W każdym razie jeżeli ktoś z Was potrafi znaleźć mniej liczny zbiór, który daje 100% na wygraną, to bardzo chętnie zapoznam się z wynikami.
Awatar użytkownika
Bierut
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 26 paź 2006, o 17:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 84 razy

Re: Prawdopodobieństwo kombinatoryka

Post autor: Bierut »

Porównywałeś tę pulę wybranych kuponów do wyników lotto z ostatnich lat? Jakie efekty?
LazzzPL
Posty: 0
Rejestracja: 29 paź 2021, o 00:15
Płeć: Mężczyzna
wiek: 31

Re: Prawdopodobieństwo kombinatoryka

Post autor: LazzzPL »

Hej, nie porównywałem, nie ma to też za bardzo sensu, bo wysyłasz 404 kupony (ponad 1000 zł), żeby mieć 100% szansy na wygranie co najmniej trójki. Czyli w najgorszym (i pewnie najczęstszym) przypadku wygrasz tylko trójkę. Także to nie jest żadna magiczna metoda na wzbogacenie się :D Kasyna się nie oszuka. Po prostu mnie zaciekawił ten problem, bo teoretycznie tak jak autor tematu pisał szansa na trójkę to 1:57, a okazuje się, że trzeba znacznie więcej kuponów wysłać (i odpowiednio dobrać), żeby faktycznie mieć pewność wygranej.
ODPOWIEDZ