Organizacja nauki, kilka przedmiotów

dxit
Posty: 0
Rejestracja: 12 gru 2017, o 23:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Organizacja nauki, kilka przedmiotów

Post autor: dxit »

Hej. Chciałabym się Was poradzić w pewnej sprawie. Mam ochotę nauczyć się i napisać maturę z kilku przedmiotów, chcę pójść na jakieś studia, ale muszę jeszcze pomyśleć na jakie. Myślę o maturze 2019 (zdana kilka lat temu), pracuję i czasem brakuje czasu więc 2018 odpuszczam, poza tym chcę odłożyć na te przyszłe studia. Do dyspozycji będę miała około 6-7 godzin dziennie, ale czasem może wyjść mniej/więcej ze względu na pracę czy zmęczenie. Drugim powodem jest chęć poznania tego co wokół. Zastanawiam się jak to wszystko pogodzić, bo na każdy przedmiot nie starczy mi czasu. Wpadłam na pewien pomysł, ale nie wiem czy będzie to skuteczne. Przedmioty podzieliłam na "4 grupy".

1:
Matematyka
2:
Chemia
Fizyka
3:
Biologia
Geografia
4:
Język angielski
Język niemiecki

Matematyka codziennie, pozostałe przedmioty na przemian z każdej z grup + każdego dnia powtórki z przerobionego materiału. Zadania w dni, w których się uczę danego przedmiotu. Nie wiem, nic lepszego nie przyszło mi do głowy, mogę prosić o poradę?

Przykład, by to zobrazować:

Pn, śr, pt, nd
— Powtórka z przedmiotów z dnia poprzedniego
1) Matematyka
2) Chemia
3) Biologia
4) Niemiecki

wt, cz, sb
— Powtórka z przedmiotów z dnia poprzedniego
1) Matematyka
2) Fizyka
3) Geografia
4) Angielski

Bardzo proszę o poradę co sądzicie, czy taka nauka może być efektywna? A może jakiś inny pomysł jak to wszystko ogarnąć? Z góry dziękuję za opinie, pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Organizacja nauki, kilka przedmiotów

Post autor: leg14 »

Może najpierw zdecyduj jakie wybierzesz studia? Czy ma sens tracenie tylu miesięcy na naukę biologii, chemii, fizyki, geografii, jeśli pójdziesz na finanse?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Organizacja nauki, kilka przedmiotów

Post autor: SlotaWoj »

dxit pisze:Myślę o maturze 2019 (zdana kilka lat temu).
Nie rozumiem. Jak można o czasie przyszłym pisać w czasie przeszłym.
Czy już zadawałaś maturę i chcesz zdawać powtórnie?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Organizacja nauki, kilka przedmiotów

Post autor: Premislav »

Zdawanie więcej niż czterech przedmiotów rozszerzonych na maturze to jakaś aberracja - nie chodzi tu o to, że „nie dasz rady" (różni są ludzie - możliwe że dasz, choć materiał rozszerzonej biologii i chemii jest naprawdę obszerny), tylko o marnotrawstwo czasu. Jak pisał leg14, najpierw wybierz studia.
Chęć poznania tego, co wokół, można realizować inaczej niż poprzez naukę do nudnej i schematycznej matury.
dxit
Posty: 0
Rejestracja: 12 gru 2017, o 23:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: Organizacja nauki, kilka przedmiotów

Post autor: dxit »

leg14, ma, bo jestem tym zainteresowana, większość przedmiotów trochę poznałam, chodzi o sposób w jaki to rozłożyłam i pogodzenie tego z pracą. Finanse to jedna z opcji, którą rozważam.

SlotaWoj, tak, zgadza się. Chciałam to napisać skrótowo, chcę napisać raz jeszcze.

Premislav, materiał z biologii jest obszerny i dosyć ciężki, z geografii jest obszerny i prosty, z chemii wcale nie jest obszerny, podobnie jak z matematyki, angielski umiem, jedynie się podciągnąć, niemiecki od podstaw, fizyka - nie mam pojęcia, często czytam o astronomii i jest to interesujące <- proszę bez obraźliwych opinii, po prostu chcę wiedzieć w zakresie podstawowym co i jak.

Nie jestem pewna co do kierunku, mam kilka, jedne wymagają matematyki i geografii, inne fizyki, jeszcze inne języków, nie wiem na co się zdecydować więc chcę odłożyć to w czasie do 2019. roku. I tak muszę na te studia odłożyć więc uważam, że czasu nie stracę, lubię się uczyć i chcę poznać podstawy tych przedmiotów, bo matura to chyba podstawy, co? Jeśli wybiorę finanse to nie będę zgłębiała później chemii organicznej z podręcznikami McMurry'ego, czy fizyki z Halliday'em, ale myślę, że warto (a przede wszystkim chcę)mieć wiedzę z tych podstawowych przedmiotów ścisłych na poziomie liceum.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Organizacja nauki, kilka przedmiotów

Post autor: kmarciniak1 »

Na jakie studia jest ci potrzebny rozszerzony niemiecki?
Awatar użytkownika
xxDorianxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 413
Rejestracja: 1 paź 2016, o 17:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 22 razy

Re: Organizacja nauki, kilka przedmiotów

Post autor: xxDorianxx »

Lepiej zdać dwa dobrze niż 4 a przeciętnie :/
dxit
Posty: 0
Rejestracja: 12 gru 2017, o 23:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: Organizacja nauki, kilka przedmiotów

Post autor: dxit »

kmarciniak1, nie no, po nic. Przecież znam aż polski i angielski.

xxDorianxx, zadałam pytanie, nie potrzebuję takich opinii, proszę o opinię dotyczącą innej rzeczy.

Proszę zamknąć temat, pytanie, prośba są za trudne na tutejsze umysły.
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Re: Organizacja nauki, kilka przedmiotów

Post autor: Kaf »

Jest niesamowita różnica między uczeniem się czegoś a uczeniem się do matury z tego czegoś.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Organizacja nauki, kilka przedmiotów

Post autor: a4karo »

dxit pisze:kmarciniak1, nie no, po nic. Przecież znam aż polski i angielski.
Sądzisz, że żeby coś umieć, to trzeba z tego zdać rozszerzoną maturę?

Proszę zamknąć temat, pytanie, prośba są za trudne na tutejsze umysły.
I na dodatek obrażasz ludzi. Wstyd.
ODPOWIEDZ