Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: krl »

Elayne pisze:Jak ktoś usłyszy o Holokausie to pierwsze skojarzenie zagłada Żydów i nic ponad to.
To chyba naturalne, bo termin "holokaust" określa właśnie zagładę Żydów w czasie II Wojny Światowej. No a poza tym wiadomo, że niemieccy naziści mieli wiele innych zbrodniczych planów dotyczących eksterminacji różnych narodów, grup etnicznych i społecznych.
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: mdd »

Ot taka mała ciekawostka:
Źródło: Wczoraj i dziś. Podręcznik do historii i społeczeństwa dla klasy szóstej szkoły podstawowej.
\(\displaystyle{ \copyright}\) Copyright by Nowa Era Spółka z o.o. 2014
Wydanie trzecie. Warszawa 2016.
Część polskiego społeczeństwa pozostawała obojętna wobec Holokaustu. Zdarzały się też przypadki, że osoby żydowskiego pochodzenia były wydawane w ręce Niemców, okradane, a nawet zabijane przez Polaków. Najtragiczniejszy przebieg miały wydarzenia w Jedwabnem, leżącym obecnie w województwie podlaskim. Grupa mieszkańców tego miasta, po zajęciu okolicy przez armię niemiecką w 1941 roku, dokonała mordu na ludności żydowskiej. Zbrodnie wobec Żydów były zdecydowanie potępiane przez konspiracyjne władze polskie.
(podkreślenie moje)
Podręcznik dopuszczony do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania i wpisany do wykazu podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego do nauczania historii i społeczeństwa, na podstawie opinii rzeczoznawców:
dr Izabeli Kraśnickiej-Wilk, mgr. Jerzego Bracisiewicza, mgr. Zbigniewa Żuchowskiego.
Etap edukacyjny: II
Typ szkoły - szkoła podstawowa (kl. IV-VI).
Rok dopuszczenia: 2014.
Numer ewidencyjny w wykazie MEN: 443/3/2014

Podręcznik został opracowany na podstawie: "Wczoraj i dziś. Program nauczania ogólnego historii i społeczeństwa w klasach IV-VI szkoły podstawowej" autorstwa Tomasza Maćkowskiego.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: Premislav »

No cóż, s.p. Lech Kaczyński najprawdopodobniej kazał przerwać ekshumację w Jedwabnem, bo uważał, że nie możemy być poważnie traktowanym sojusznikiem USA bez kłaniania się w pas żydowskiemu lobby. A przecież odbywa się systematyczne rozmywanie odpowiedzialności za Holocaust, zaś żydowskie grupy nacisku dogadały się z władzami niemieckimi i teraz chcą od Polaków odszkodowań.
Ale oczywiście uprawiam teorie spiskowe. Obmierzły faszysta i antysemita ze mnie, a jak.
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: Elayne »

O Jedwabnem wszyscy słyszeli dzięki zakłamenej książce Grossa a o zbrodniach Żydów na Polakach to już nie? - np. wrzesień 1939 roku w gminie Mała Brzostowica.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: Premislav »

Elayne, i co z tego? To bardzo przykre, ale jest to rozumowanie w stylu "a u was Murzynów biją". Wolałbym, żeby wyjaśniono wątpliwości w sprawie mordu w Jedwabnem. Ale ja sobie mogę woleć.
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: Elayne »

Strona żydowska wymusiła przerwanie ekshumacji w Jedwabnem a bez tego zbliżenie się do pełnej prawdy jest raczej niemożliwe. Dobrze by było, gdyby z toczącego się sporu historycznego i rzetelnych badań historycznych została odsłonięta prawda o tym wydarzeniu. Mnie osobiście bardziej by interesowało gdyby zostały podjęte badania historyczne o tym co działo się na Kresach podczas wojny, które są ciągle przemilczane i odchodzą w zapomnienie.
Awatar użytkownika
Cytryn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 405
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 46 razy

Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: Cytryn »

W temacie: ... med-488233
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: krl »

Cytryn pisze:W temacie: ... med-488233
Szkoda, że Jerusalem Post nie wspomniał, że raport w sprawie Holokaustu przekazał w roku 1942 Jan Karski, który szeroko propagował go w USA. Dziwią mnie stwierdzenia JW. Działalność Jana Karskiego w czasie wojny była od dawna powszechnie znana, również w USA.
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: mdd »

Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

Re: Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: jutrvy »

Że tak zatroluję:

Chociaż to może być prawda, kto wie

Ale jeśli... jeśli to nie jest troll, to masz szansę zadać to pytanie osobiście
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: kerajs »

128 lat, piękny wiek.

Wracając do meritum.
Fakt, że nie ma bezpośrednich dokumentów sygnowanych przez Hitlera dotyczących eksterminacji żydów, cyganów, umysłowo chorych, homoseksualistów itd, nie oznacza że o tym nie wiedział. Są dokumenty pośrednie w których np: ochrania konkretne osoby przed ową eksterminacją.
Kilka lat temu czytałem książkę Alana Bullocka Hitler Studium tyranii, napisaną kilka lat po II W.Ś. Jedną z nielicznych rzeczy które z niej zapamiętałem to informacje, że bardzo starano się aby Führer był nieskazitelny. Usiłując tworzyć idealną legendę założyciela tysiącletniej Rzeszy zacierano informacje o jego pochodzeniu, żebraczym życiu po Wielkiej Wojnie, jego udziale w pozbywaniu się oponentów partyjnych w walce o przywództwo czy w grzechach samej partii. Przypuszczam, że brak dokumentów obciążających wodza holokaustem, jest efektem owych działań.
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Re: Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: kalwi »

Na poprawę humoru:

Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: Premislav »

W sumie gdyby nie Adolf Hitler, to Izrael najpewniej by nie powstał. A że podobno Führer miał korzenie żydowskie... Well, well...

kerajs, ja się jak najbardziej zgadzam z tym, co piszesz, ale byłem ciekaw, czy jednak bezpośrednie dowody istnieją/są znane (raczej to drugie, bo to, że nie mamy do nich dostępu nie wyklucza tez ich istnienia), gdyż nie jestem obeznany w takich kwestiach. A inspiracją do założenia tego wątku był właśnie materiał, do którego link podał wcześniej kalwi (ten z JKM).
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

Re: Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: kerajs »

Norman Davies twierdzi że nie ma kwitów na Hitlera.
Możliwe, że istnieją takie dokumenty ale czy zostaną kiedykolwiek ujawnione? Rosjanie chętniej palili dokumenty niż je gromadzili, a to co posiadają to pewnie prędzej zniszczą niż ujawnią. Demokracje Zachodnie ujawniły (przynajmniej oficjalnie) już to, co posiadały. Przypuszczam, o ile przypuszczenie zupełnego laika jakim jestem są cokolwiek warte, że prócz cudu odnalezienia jakiegoś ukrytego fragmentu archiwów Rzeszy nie ma na razie szans na pojawienie się dokumentów o które pytasz.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11367
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

Re: Czy Adolf Hitler wiedział o Holokauście?

Post autor: mol_ksiazkowy »

:arrow: Należy przeczytac też o Akcji T4 (niem. Aktion T4, E-Aktion)

oraz film Pierwsze niemieckie ludobójstwo z YT (z kanalu Irytujacyhistoryk)

:arrow: Być moze należy rozszerzyć temat wątku:
i czy i ile wiedzieli o tym Niemcy ?
ODPOWIEDZ