Prawdopodobieństwo w Hearthstone

maniek093
Posty: 0
Rejestracja: 24 paź 2016, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Prawdopodobieństwo w Hearthstone

Post autor: maniek093 »

Mam pytanie a propos tej karty



i pewnej sytuacji, bo rozkminiałem to już dłuższą chwilę, ale za nic nie mogę tego rozgryźć.

Sytuacja wygląda tak:
1) Przeciwnikowi zostało 2 życia.
2) Mamy na stole 4 karty z atakiem 2 i życiem 1.
3) Przeciwnik ma na stole kartę z Prowokacją z 8 życia i 1 ataku.
4) Rzucamy wyżej wspomnianą kartę.
5) W kolejnej turze giniemy, więc rozpatrujemy tylko aktualną turę (trwa akurat nasza).
6) Atakujemy każdym z naszych stworków po kolei. Jeśli trafimy twarz przeciwnika - wygrywamy i gra się kończy.
7) Możemy zaatakować tylko raz każdym z naszych czterech stworków.

Pytanie:
Jakie jest prawdopodobieństwo, że przeciwnik zginie, zakładając że szansa na zaatakowanie losowego przeciwnika (albo naszego sprzymierzeńca) jest const.

Przeciwnik może zginąć już przy pierwszym zaatakowaniu (poszczęści się nam i wygramy 1/7 - jest siedem celów w które dany sojusznik może uderzyć:
1) - Face przeciwnika
2) - Nasz face
3), 4), 5)- Jedna z naszych sojuszniczych kart z atakiem 2 i życiem 1.
6) - W/w karta
7) - Karta z prowokacją przeciwnika.

Pamiętajmy, że:
- W przypadku zaatakowania [jednej z naszych sojuszniczych kart] (3,4,5), karta której użyliśmy żeby zaatakować i karta która została zaatakowana, giną obydwie karty - więc kolejna szansa na trafienie się zmienia
- W przypadku zaatakowania karty przeciwnika z prowokacją, ginie tylko nasza karta - ta, której użyliśmy do zaatakowania - więc kolejna szansa na trafienie się zmienia
- W przypadku zaatakowania Mayora Noggenfoggera raz, ginie tylko karta której użyliśmy do zaatakowania, ale...
- ...Jeśli zaatakujemy jego drugi raz, to giną wtedy obydwie karty (Mayor Noggenfogger ma 4 życia, więc przeżyje jeden atak, ale drugiego już nie)
- Akurat w tej turze mamy więcej niż 8 życia, więc jeśli trafimy nasz face, to nic się nie stanie i szansa w kolejnym przypadku się nie zmienia.

Nie mam pojęcia jak się liczy zmienne prawdopodobieństwo, więc może ktoś ma pomysł na obliczenie tego.

Dla łatwiejszego zrozumienia wstawiam obrazek:
ODPOWIEDZ