Debian vs Manjaro vs Gentoo

hubotx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 31 paź 2016, o 23:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Debian vs Manjaro vs Gentoo

Post autor: hubotx »

Mam Debiana na lapku lecz nie wiem czy nie zainstalować sobie za jakiś czas Manjaro Linuxa a potem Gentoo. Co sądzicie o Manjaro i Gentoo? Czy są one stabilne? Czy nie wieszają się? Co mi polecacie - Manjaro czy Gentoo? Co sądzicie o Debianie?
Ostatnio zmieniony 1 lis 2016, o 17:02 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
szw1710

Debian vs Manjaro vs Gentoo

Post autor: szw1710 »

Dystrybucji Linuksa jest bardzo wiele. Debiana miałem na trzech komputerach: stacjonarnym, netbooku i stacjonarnym w gabinecie w pracy przez ok. 2 lata. Działa niezawodnie, ale trzeba go ręcznie aktualizować. Po awarii dysku na komputerze domowym oraz gniazda DVI monitora musiałem zmienić i dysk, i kartę graficzną tak, aby monitor włączyć przez sprawne HDMI. Efekt był taki, że po instalacji Debian nie wystartował. Stwierdziłem, że nie będę kombinował i postawiłem Lubuntu. W międzyczasie zmodernizowałem netbooka dokładając pamięci i zmieniając dysk na SSD. Wybór - również Lubuntu. Działa stabilnie i bez zarzutu już jakieś 3 miesiące. W pracy jest jeszcze Debian bo nie mam czasu na grzebanie.

Niedawno widziałem w akcji Minta. To dystrybucja oparta na Ubuntu. Myślę, że czy Ubuntu czy Mint to jedno i to samo. Owszem, Mint ma już w sobie wiele sterowników i kodeków, ale te i tak dograłem sobie w Lubuntu.

Myślę, że Ubuntu mogę śmiało polecić. Nieważne czy Lubuntu (środowisko graficzne LXDE), Xubuntu (XFCE), Kubuntu (KDE), Ubuntu (Unity) itp. Choć LXDE wybrałem ze względu na lekkość i chyba przyjazność obsługi. Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, a LXDE miałem też w Debianie.

Nie odpowiedziałem na zasadnicze pytanie, ale za to podzieliłem się wrażeniami osoby, która omija Windowsa wielkim kołem czyniąc to z powodzeniem przez mniej więcej 5 lat.
ODPOWIEDZ