Sposób na wylosowanie liczby

Awatar użytkownika
Wyrewolwerowany
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 sie 2016, o 00:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Sposób na wylosowanie liczby

Post autor: Wyrewolwerowany »

Na początek chciałbym się przywitać, gdyż jestem tu nowy i z tego samego względu przepraszam, jeśli temat jest w złym dziale. Jednakże wracając, nie chodzi mi o nic z prawdopodobieństwa. Mój problem polega na tym: czy jest jakiś sposób na pewne ,,przekształcenie" (losowanie, wzór itp.), by subiektywnie wybrana cyfra (oprócz zera) po tym ,,przekształceniu" mogła dać dowolną liczbę naturalną z zakresu \(\displaystyle{ \left\langle 10, 20 \right\rangle}\) w taki sposób, że każde ,,przekształcenie" tej samej cyfry daje inny wynik (bądź ten sam, ale o tym napiszę za chwilę)? Np.: biorę cyfrę \(\displaystyle{ 5}\), ,,przekształcam" ją, wychodzi \(\displaystyle{ 17}\). Znów biorę \(\displaystyle{ 5}\), ,,przekształcam" i tym razem wychodzi \(\displaystyle{ 12}\). Znów \(\displaystyle{ 5}\), ,,przekształcenie" i tym razem akurat też \(\displaystyle{ 12.}\) Chodzi o to, by liczba w wyniku była zawsze inna (nawet pomimo tej samej cyfry początkowej), niekiedy może być taka sama, coś jak rzut kostką sześcienną: zwykle padnie inna liczba niż poprzednio, ale zdarzy się, że kilka razy pod rząd trafi się ta sama. Myślę, że dosyć dobrze opisałem problem, więc jeśli ktoś na coś wpadł albo ma bardziej dokładne pytania, niech pisze.
Ostatnio zmieniony 25 sie 2016, o 01:31 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
karakuku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 226
Rejestracja: 14 sie 2016, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 60 razy

Sposób na wylosowanie liczby

Post autor: karakuku »

Chodzi Ci o algorytm losujący liczbę z tego przedziału?
Awatar użytkownika
Wyrewolwerowany
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 sie 2016, o 00:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Sposób na wylosowanie liczby

Post autor: Wyrewolwerowany »

Właściwie to dobrze mówisz. W takim razie tak, chodzi mi o algorytm. Taki, do którego wykonania nie potrzebny jest komputer i taki, który ,,losuje" liczbę z przedziału na podstawie liczby początkowej.
karakuku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 226
Rejestracja: 14 sie 2016, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 60 razy

Sposób na wylosowanie liczby

Post autor: karakuku »

to takich jest mnóstwo, tylko wymagają pamięci.

Najprostszy to brać kolejne cyfry liczby \(\displaystyle{ \pi}\) i dodawać do nich 10

Nie wiem czy jest jakiś algorytm losowania, który pamięci nie wymaga .
Awatar użytkownika
Wyrewolwerowany
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 sie 2016, o 00:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Sposób na wylosowanie liczby

Post autor: Wyrewolwerowany »

Nie wiem czy zrozumiałeś. Chodzi o to, by ta sama cyfra dała inną ,,liczbę końcową", inny wynik. Np.: weźmiesz trzy początkowe cyfry liczby pi (3,1,4) i dodasz 10 (13,11,14) to zawsze jako wynik będziesz mieć tą jedną liczbę, a mi chodzi o to, by ta właśnie liczba była inna. A jeśli chodzi o algorytmy wymagające pamięci to nie mam nic przeciwko, byle nie trzeba było zapamiętywać 9-cio cyfrowych liczb.
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Sposób na wylosowanie liczby

Post autor: kalwi »

Nie ma czegoś takiego.

Mając daną funkcję \(\displaystyle{ y=f(x)}\) za każdym razem jak podstawisz tę samą wartość pod \(\displaystyle{ x}\), to dostaniesz ten sam \(\displaystyle{ y}\).

Jakbyś miał wzór zależny od, powiedzmy, informacji o tym, które jest to losowanie z kolei - wtedy można by kombinować z liczbami po przecinku jakiejś l. niewymiernej. Albo tak jest jest to w komputerach, że generator liczb pseudolosowych jest zależny od czasu.
Awatar użytkownika
Wyrewolwerowany
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 22 sie 2016, o 00:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Sposób na wylosowanie liczby

Post autor: Wyrewolwerowany »

Też dobrze mówisz, bo w końcu jeśli wzór jest stały i liczba wprowadzana też, to wynik nigdy nie może być różny. Ale w takim razie mam inne pytanie: skoro mówisz, że komputerowy generator liczb pseudolosowych jest zależny od czasu, to w takim razie od czego jeszcze, oprócz owego czasu, może zależeć wylosowanie liczby w inny sposób niż użycie tego generatora?
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Sposób na wylosowanie liczby

Post autor: kalwi »

Np. od informacji, ile losowań się wcześniej odbyło. Przykładowo pierwsze losowanie - pierwsza cyfra liczby niewymiernej po przecinku, drugie - druga, itd. Można by to usprawnić wybierając np. n-tą liczbę po przecinku, przy czym n by się brało z ciągu Fibonacciego. Albo dodać do tego jeszcze jakąś operację modulo, itd., aby zwiększyć złożoność.
Wynik będzie oczywiście pseudolosowy, ale dla potencjalnego losującego - będzie to wystarczająco dobre.

Chcąc mieć w pełni losowy wybór liczby musiałbyś mieć w pełni niezależną, nielinową funkcję, która by się zmieniała wraz z czasem i nie była okresowa - a o to raczej będzie trudno, chociaż np. informacje o pogodzie, wilgotności, czasie wschodu słońca, itd. wymieszane mogłyby być całkiem dobrym początkiem.
ODPOWIEDZ