Nauka Linuxa

diego9403
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2014, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków, małopolskie

Nauka Linuxa

Post autor: diego9403 »

Chciałbym się nauczyć Lunuxa, tzn. w pełni umieć obsłużyć jego dystrybucje czyli administracja, konfiguracja, instalacja oprogramowania, bash, polecenia, skrypty.

Od czego mam zacząć? Jakie książki lub inne źródła wiedzy?
Ostatnio zmieniony 6 sie 2015, o 07:22 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Nauka Linuxa

Post autor: Medea 2 »

Wirtualna maszyna i dowolna dystrybucja, czyli: Ubuntu, Mint, Debian, może Arch lub Fedora. Na DistroWatch znajdziesz ranking tych najpopularniejszych. Potem wypadałoby nauczyć się pracy w trybie tekstowym, bo to serce linuksa. Nie jestem w stanie teraz doradzić Ci, skąd możesz czerpać wiedzę, ale z maszyną wirtualną masz możliwość natychmiastowego sprawdzenia się w praktyce (i nie zniszczysz sobie zainstalowanego już Windowsa, choćby nie wiem co ).
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Nauka Linuxa

Post autor: athame »

Kilka długich miesięcy nauki. Siedzę na linuksie od 1997 roku. Obecnie Arch. Z Windowsami mam bardzo mały kontakt - w domu brak mimo 3 komputerów (w tym jeden Mac). O ile instalacja, bash, polecenia są intuicyjne o tyle konfiguracja na głębokim poziomie, administracja czy skrypty to zupełnie inne "para kaloszy". Tu mimo wszystko warto mieć pod ręką dokumentację. Podstawy są na stronach dotyczących właśnie Arch'a i Gentoo. Także po polsku, więc to jest najlepszy punkt wyjścia - polecam tam zerknąć.
Schemat startu prosty: zainstalować i używać. Jak trafisz na problem to Google. Wirtualna maszyna mocno ogranicza - lepiej zagospodarować jakiś komputer - niekoniecznie bardzo mocny. W mojej ocenie żadna książka się nie nadaję - po prostu wszystko w dniu premiery jest mocno przestarzałe.
diego9403
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2014, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków, małopolskie

Nauka Linuxa

Post autor: diego9403 »

Są jakieś materiały dotyczące konfiguracji sieci, komputera, instalowania sterowników itd.? Znaczy ogólnie jak działa cały system itp.
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Nauka Linuxa

Post autor: athame »

Jeśli chcesz w miarę aktualne to tak jak wcześniej wspomniałem:

Kod: Zaznacz cały

https://wiki.gentoo.org/wiki/Main_Page

Kod: Zaznacz cały

https://wiki.archlinux.org/


W obu przypadkach wiele wątków ma polskie wersje, choć najczęściej nie najświeższe.
ODPOWIEDZ