Malowanie ścian i wykres funkcji

Lens
Posty: 0
Rejestracja: 7 lip 2015, o 17:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: :*

Malowanie ścian i wykres funkcji

Post autor: Lens »

Cześć!
Robię remont w pokoju i chcę sobie walnąć na ścianę jakiś wzorek, konkretniej wykres jakiejś funkcji.
Pierwszym, oczywistym pomysłem była sinusoida, ale rozważałem też funkcje cyklometryczne.
Nie wykluczam, że wykorzystam więcej niż jeden pomysł.
Chętnie posłucham ciekawych propozycji, nawet tych hardkorowych.
chlorofil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 548
Rejestracja: 16 cze 2010, o 18:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 96 razy

Malowanie ścian i wykres funkcji

Post autor: chlorofil »

\(\displaystyle{ f(x)=\sin \left(\frac{1}{x}\right)}\)

SidCom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 716
Rejestracja: 5 sty 2012, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 125 razy

Malowanie ścian i wykres funkcji

Post autor: SidCom »

Narysuj na ścianie krzywą Peano...
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Malowanie ścian i wykres funkcji

Post autor: musialmi »

Albo Lissajous. Ale ten przykład chlorofila podoba mi się zdecydowanie najbardziej
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Malowanie ścian i wykres funkcji

Post autor: kerajs »

Wpisz w wyszukiwarkę hasło ,,krzywe matematyczne' a w grafice/obrazach znajdziesz ich pełen wybór.

Mi podobają się grafiki M. Eschera. Najłatwiejsze z nich można samemu narysować/ namalować.
Przykłady:

Lens
Posty: 0
Rejestracja: 7 lip 2015, o 17:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: :*

Malowanie ścian i wykres funkcji

Post autor: Lens »

Dzięki wszystkim za pomoc!

Szczególne podziękowania dla chlorofil, bo trafił w samo sedno. Właśnie o funkcję mi chodziło, żeby móc walnąć szlaczek po długości na ścianę. Krzywa Peano jest fajnym pomysłem, ale niezupełnie o to mi chodziło i nie zamierzam się za nią zabierać, bo musiałbym ją wykonać bardzo szczegółowo, żeby robiła wrażenie.
@kerajs, chyba nie wytrzymałbym dwóch nocy z takim potworem na ścianie. Potrzeba poczucia harmonii umysłu nie pozwoliłaby mi tego znieść i już widzę jak w środku nocy skrobię paznokciami po ścianie, żeby pozbyć się tego widoku.

A wracając do pomysłu chlorofila, to może i go wykorzystam. Ale tak w przedziale \(\displaystyle{ \left\langle 0,05;0,5 \right\rangle}\), bo inaczej to już by był zbyt duży hardkor i za mała ściana na niego i za gruby pędzel.
Sam myślałem o krzywej od opisu drgań tłumionych, więc to nieco pokrewny pomysł.
Coś postaci
\(\displaystyle{ f \left( x \right) =e^{-x}\sin \left( x \right)}\)
tylko z rozsądnymi parametrami tam gdzie trzeba, chociażby np.:
\(\displaystyle{ f \left( x \right) =e^{-\frac{x}{100}} \cdot \sin \left( \frac{x}{2} \right)}\)
Ostatnio zmieniony 8 lip 2015, o 22:38 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
ODPOWIEDZ