Koszty utrzymania na studiach.

Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Koszty utrzymania na studiach.

Post autor: pawlo392 »

Witam! Nie wiedziała gdzie napisać a właściwie zadać moje pytanie, ale myślę że wybrałem dobry dział. Czy moglibyście mi powiedzieć ile kosztuje utrzymanie na studiach w Warszawie? Chodzi mi o PW. I mam na myśli akademik i stypendium socjalne. Pochodzę z dość biednej rodziny a uczyć chciałbym się w Warszawie. Myślę też o WAT-studia wojskowe, bo tam wszystko mam fundowane, ale nie jestem pewny czy chciałbym to w życiu robić.
Ser Cubus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1406
Rejestracja: 6 maja 2012, o 22:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 107 razy
Pomógł: 145 razy

Koszty utrzymania na studiach.

Post autor: Ser Cubus »

Jak oblejesz WAT to chyba trzeba oddać pieniądze. Weź to pod uwagę. Na temat kosztów w Warszawie się nie wypowiem, ale poszukaj sobie informacji nt. kredytów studenkich. Fajna sprawa, państwo pożycza Ci 600 zł co miesiąc, a Ty 2 lata po zakończeniu studiów zaczynasz spłacać po 300zł/mc. Dla najbiedniejszych/najlepszych można chyba też umożyć część długu ale nie pamiętam w jaki sposób. Sam kredyt ma jakieś śmieszne oprocentowanie tylko po to aby ludzie nie wpłacali tego na lokaty
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Koszty utrzymania na studiach.

Post autor: yorgin »

Odpowiadając na pierwszą część:

1. Akademik w granicach 350-400 zł, choć cena może być wyższa w zależności od rodzaju pokoju.

2. Stypendia socjalne wahają się w graniach nawet do 800 zł.

3. Pozostałe koszta typu jedzenie, komunikacja miejska i inne drobne wydatki to ~500 zł.

Kwoty są orientacyjne.
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Koszty utrzymania na studiach.

Post autor: pawlo392 »

Ser Cubus pisze:Jak oblejesz WAT to chyba trzeba oddać pieniądze. Weź to pod uwagę.
Tak, tak. Wiem o tym. Czyli wychodzi na to, że nie ma co liczyć na samo stypendium socjalne.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Koszty utrzymania na studiach.

Post autor: VillagerMTV »

Czasami jest też oferowane dodatkowe stypendium socjalne na akademik właśnie.

Ewentualnie rozważ inne miasta. Warszawa jest stosunkowo droga.
miodzio1988

Koszty utrzymania na studiach.

Post autor: miodzio1988 »

Akademik cenowo to 350-450, zależy gdzie Ci dadzą miejsce. Najlepiej miałbyś w Riviera albo w Mikrusie. W Mikrusie za pokój 2 osobowy płacisz 385 zł, neta masz za darmo, za prąd/wodę nie płacisz, więc opcja super.

Stypendium na PW jest ustalone ze względu na Twój dochód w rodzinie. Jest jakaś bazowa kwota powiedzmy 800 zł, więc jeśli masz dochód na członka rodziny w wysokości np 500 zł to stypendium dostajesz 300 zł socjalnego. Oczywiście możesz dwa razy w semestrze prosić o zapomoge, czyli piszesz podanie na co Ci jest kasa potrzebna i możesz dostać jednorazowo nawet 1000 zł

Dochodzi do tego stypendium za mieszkanie jak masz dostatecznie mały dochód. Jest to kwota połowy akademika.

No i co, korków możesz udzielać, znaleźć sobie robotę na weekendy, więc tak ciężko nie jest.

Plus, stypendium naukowe, stypendia jakiś rektorów itd. Jak dobrze będziesz sie uczył to się załapiesz i będzie wpadało po 500-1000 zł miesięcznie

( najmniejsze naukowe to 200 miesięcznie)
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Koszty utrzymania na studiach.

Post autor: pawlo392 »

miodzio1988 pisze:Akademik cenowo to 350-450, zależy gdzie Ci dadzą miejsce. Najlepiej miałbyś w Riviera albo w Mikrusie. W Mikrusie za pokój 2 osobowy płacisz 385 zł, neta masz za darmo, za prąd/wodę nie płacisz, więc opcja super.

Stypendium na PW jest ustalone ze względu na Twój dochód w rodzinie. Jest jakaś bazowa kwota powiedzmy 800 zł, więc jeśli masz dochód na członka rodziny w wysokości np 500 zł to stypendium dostajesz 300 zł socjalnego. Oczywiście możesz dwa razy w semestrze prosić o zapomoge, czyli piszesz podanie na co Ci jest kasa potrzebna i możesz dostać jednorazowo nawet 1000 zł

Dochodzi do tego stypendium za mieszkanie jak masz dostatecznie mały dochód. Jest to kwota połowy akademika.

No i co, korków możesz udzielać, znaleźć sobie robotę na weekendy, więc tak ciężko nie jest.

Plus, stypendium naukowe, stypendia jakiś rektorów itd. Jak dobrze będziesz sie uczył to się załapiesz i będzie wpadało po 500-1000 zł miesięcznie

( najmniejsze naukowe to 200 miesięcznie)
Dzięki. Bardzo mi pomogłeś i dużo rozjaśniłeś. O te stypendia socjalne to nie mam się co martwić bo raczej na pewno otrzymam.
ODPOWIEDZ