Nauczanie matematyki w Europie

Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: arek1357 »

Czy wiecie na jakim poziomie i czego uczą na lekcjach matematyki w Europejskich krajach w szkole średniej, bo studia wiadomo sprofilowane więc temat nieciekawy ale szkoły średnie to dużo ciekawszy problem!
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1563
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 243 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: Gouranga »

W jednym z europejskich krajów ostatnio do szkół średnich na rozszerzoną matmę wróciły pochodne po wielu latach bez nich
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: arek1357 »

Ciekawe jaki to kraj.
A były kiedyś w Polsce w średniej całki?
A gdziekolwiek całki były w średniej?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: Premislav »

Były w Polsce, np. ze 30-35 lat temu (wiem od rodziców). Gdzieniegdzie dalej są.

Chyba że to pytanie retoryczne, ale jestem tak mało bystry, że nie jest dla mnie żadną ujmą odpowiedzenie na pytanie retoryczne.
A poza tym moim zdaniem o poziomie nauczania nie świadczy przede wszystkim to, czy są całki/pochodne (co oczywiście nie znaczy, że nie powinno ich być), czy ich nie ma, tylko czy ucznia uczy się myśleć i rozwiązywać problemy (miast tępego przeliczania słupków), czy nie.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: arek1357 »

Dokładnie to samo ciągle mówię przeliczanie tępe słupków jest i może dobre dla tych co z myśleniem mają problemy i muszą robić pracę u podstaw.
Niestety myślenie w naszym społeczeństwie nie jest mocną stroną jak również i czytanie ze zrozumieniem.
Ciekawe czy w innych krajach lepiej to wygląda. Czy szkoła uczy myśleć, czy matematyka uczy w szkole średniej myśleć. Czy te treści programowe zawarte w szkole średniej są wszystkie potrzebne a może nie.
Jest tyle pytań!
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: Ania221 »

Miałam całki w technikom.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: arek1357 »

O ale chyba tak sobie nauczyciel wprowadził poza podstawą programową!
Ale dobre technikum miałaś


A poza tym czy matematyka uczy myśleć czy trzeba umieć myśleć, żeby znać matematykę.
Według mnie w jakimś stopniu uczy myślenia ale i tak trzeba być człowiekiem myślącym żeby zabierać się za matematykę
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: Ania221 »

Miałam dobre technikum, fakt.
Ale całki były normalnie w programie.
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1563
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 243 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: Gouranga »

Ania221 pisze:Miałam całki w technikom.
chyba kosztem języka polskiego...
ja w liceum miałem bardzo ogólnie poruszony temat całek Riemann'a na zasadzie podziału obszaru na jak najcieńsze prostokąty, ale miałem też na przykład macierze (równania macierzowe itd.)
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: Ania221 »

Taaa...macierze też miałam. Same podstawy, ale zadania robiłam, z całek też robiłam zadania.
To było technikum Elektroniczne, więc nie miałam np biologii, mało historii, geografii.
Ale faktem jest, że w Polsce w szkole średniej całki w programie były, i nie tylko całki, w porównaniu z aktualnym programem.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: arek1357 »

Czyli podsumujmy i co się okazuje im dawniej tym nauka stała na wyższym poziomie teraz to się wszystko
pomniejsza im dawniej tym lepiej. Jakbyśmy sięgali w dawne czasy okaże się, że na najwyższym poziomie stała nauka w średniowieczu!
Bo uczono nie tylko co mówić i pisać ale również żeby miało to sens , żeby było wartościowe pod względem merytorycznym, żeby było ładnym i prawidłowym językiem opisane itd...
Uczono siedmiu sztuk wyzwolonych retoryki scholastyki gramatyki muzyki >...
Wszystko jakoś zgrabnie ujęte i poukładane!
degrengolada zaczęła się wraz z powstaniem komisji edukacji narodowej podobno słyszałem, że pierwszego szefa tej szemranej komisji lud powiesił na lampie w Wilnie za jego łajdactwa.
No więc jaki pan taki kram , kierunek jest oczywisty wszystko idzie w dół.
Jakby dzisiaj wzorować się i prowadzić szkoły podobnie jak w średniowieczu pewnie poziom nauczania wzrósłby niepomiernie i społeczeństwo zaczęłoby prawidłowo funkcjonować bo po prostu stałoby się
mądrzejsze!
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: Premislav »

Ale uczono małą część społeczeństwa. Tak to jest: powszechność edukacji implikuje obniżenie jej średniego poziomu (ale to niekoniecznie znaczy, że warto wrócić do aż takiej elitarności, jaka miała niegdyś miejsce - mam tu na myśli średniowieczne uniwersytety, wówczas bycie studentem to wooo).-- 23 sty 2015, o 00:13 --Oczywiście w tamtym czasie zakres wiedzy z nauk ścisłych był znacznie skromniejszy niż obecnie, ale chodzi mi o względny poziom.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: arek1357 »

Tak masz rację prawdziwa wiedza była dla elity, ale warto by było pójść właśnie w takim kierunku.
Zauważ np. , że współczesny język to śmietnik nafaszerowany pseudoanglizmami i esemesowym szajsem.
Króluje już nie tylko pd blokiem ale w radiu i telewizji. Warto czasem zacząć uczyć się pić ze źródeł!
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: Ania221 »

No cóż, ja też uważam, że poziom nauczania matematyki obniżył się ogromnie wraz z wprowadzeniem gimnazjów i skasowaniem prawdziwych egzaminów do liceum.
Pewnie niektóry pamiętają, że zakres materiału w ośmioklasowej szkole podstawowej był większy niż dzisiaj w podstawówce i liceum razem.
Przykładowo, była trygonometria, tw Talesa (teraz nie ma, jest tylko podobieństwo), wzory skróconego mnożenia to teraz podobno ponadprogramowe są. Geometrii analitycznej prawie nie ma (a dawniej dzieciaki nawet proste pola obliczały).
A co ciekawe, w dawnym zbiorze zadań do 7-mioklasowej podstawówki znalazłam funkcję kwadratową i równanie okręgu (w 8-klasówce już tego nie było).
I jakimś cudem dzieciaki ten materiał opanowywały na tyle, żeby egzamin zdać.

A że na studia szło 20% a nie 50 czy 60 jak teraz? wg mnie, to tylko na dobre wychodziło tym studiom.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Nauczanie matematyki w Europie

Post autor: arek1357 »

Bo teraz jest produkcja absolwentów szkół średnich a dawniej była nauka!
ODPOWIEDZ