Go, igo, weiqi, baduk

Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Go, igo, weiqi, baduk

Post autor: musialmi »

obrazek-matematyka.jpg
obrazek-matematyka.jpg (18.12 KiB) Przejrzano 49 razy
Go to starochińska gra strategiczna, rozgrywana na planszy zwanej "goban". Gra wymaga dużych nakładów logicznego myślenia, więc jest w pewnym stopniu popularna wśród matematyków, zatem pewnie niejeden z was napisze, że o niej słyszał. Może nawet ktoś próbował grać?
Ze względu na to, że najpopularniejszą grą tego typu w Polsce są szachy, go jest często do nich porównywalne. Jak goiści (gracze go) porównują go do szachów, oczywiście na korzyść go?
- Szachy w większym stopniu polegają na wyuczeniu algorytmów, za to gra w go jest bardziej nieprzewidywalna.
- Szachy mają trudniejsze zasady. Reguły go są naprawdę proste i do pojęcia przez sześciolatka, jak i również dla ludzi w starszym wieku, którzy mogą mieć problemy z kojarzeniem.
- W go można grać z graczami znacznie silniejszymi od siebie, dzięki zasadzie handicapu.
- Go to gra dla ludzi bardziej niż dla robotów. Liczba możliwych ruchów w go jest dla komputerów zbyt duża, przez co są one po prostu słabe. Dodatkowo, ocenienie przez komputer czy "grupa" kamieni (w go pionkami są kamienie) jest martwa, czy nie, jest ponoć trudne. Dla człowieka niezbyt.

Ja gram w go 1,5 miesiąca. Po takim czasie średnio intensywnej gry i ćwiczeń czasem wygrywam z programami komputerowymi na najwyższym poziomie (podczas gdy na kurniku ciągle dostaję po tyłeczku). Go wciągnęło mnie na maksa, ciągle w głowie mam jakieś ułożenia na planszy, coś przedziwnego. Fantastyczne, bo zmuszające do myślenia, a również rozrywające.

Jeśli ktoś właśnie się o go dowiedział i chciałby spróbować, to proponuję: [mod] , a w szczególności kurs podstaw: [mod] . Dodatkowo, jeśli ktoś stąd stacjonuje we Wrocławiu i chciałby nauczyć się grać w tę grę, zintegrować z innymi graczami, czy skonfrontować, a może po prostu pograć na prawdziwej, niewirtualnej planszy, to zapraszam do klubu go. Po więcej informacji tutaj: [mod] . Spotkania są darmowe, w bardzo luźnej atmosferze, można się sporo nauczyć. Jeśli ktoś chciałby więcej informacji, proszę pisać prywatną wiadomość lub szukać na fanpage'u.
ODPOWIEDZ