Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: arek1357 »

Dorzucę coś od siebie:

https://www.matematyka.pl/399062.htm
TesknotaZaUmyslem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 19 mar 2015, o 12:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: harbut
Pomógł: 2 razy

Re: Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: TesknotaZaUmyslem »

Jestem leniwy i nie chce mi się sprawdzać, wiem że są symulacje. Jeszcze nigdy nie ułożyłem kostki rubika, bo kiedyś chce to zrobić. Dlatego nie patrzyłem na algorytm. Ale jestem za leniwy, mniejsza o to. Wpadłem na pomysł że kostke rubiki nie da się ułożyć dla nieskończonej ilości ruchów. Trzeba znaleźć regułę. Nic nowego. Dla mnie tak i dla wileu amatorów, którzy biorą kostke i układają dwie ścianki to wnikliwa obserwacja. Więc zacząłem się zastnawiać jak tego dokonać. Mamy ścianki 3x3 6 kolorów. Obracając płąszyzne zmieniamy pozycje dla.... nie nie nie. tak się tego nie da rozwiązać. Bardziej trzeba pozycjami... środkowe klocki nie zmieniają swoje pozycji - jakaś obserwacja. więc kolor należy dopasować do środkowych klocków. dalej... trzeba znaleźć następne stałę pozycje... czyli... trochę czituje bo wiem że trzeba ułożyć krzyż tylko że nie wiem jaki. wymyśliłem że krzyź równolegly nie jest możliwy, więc trzeba zrobi X. właśćiwie kostka jest geometryczna więc obojętne od której strony zaczne ukłądać wzór. ech kostka mi się zresetowała. no nic. ide jutro kupić kostke i ułoże. dam znać.-- 27 cze 2018, o 19:53 --przemyślałem że zagadka jest trywialna. trzeba ułożyć krzyż. bo kolory przemieszczają się w płaszczyznach. a potem wymieszać tak żęby wypełnić boczne sodkowe pola. ide zobaczyć na algorytm czy miałem racje.

sorry jak ktoś uważa że kostke się powinno układać w 30 sekund. dla mnie się liczy pierwsze ułożenie. ale jestem leniwy.
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Re: Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: athame »

@yorgin

Która z układanek tego typu, jaką posiadasz, jest najtrudniejsza do ułożenia?

Ze swojej strony: u mnie to prawdopodobnie Radio Cube 3 (choć ma godnych rywali), a z masowo produkowanych – Bauhinia Dodecahedron i Eitan Star (niemal na równi). Albo te dwie nowe kości nieregularne DaYana – jeszcze nie oceniam czy są trudne.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Re: Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

athame, moja kolekcja nie jest aż tak ubarwiona nieklasycznymi modelami, więc... 3x4x5. Mam sporo nieregularnych lub o niestandardowych cięciach (modyfikacje 3x3x3, ale jeśli tylko jest to supecube typu NxNxN, to jest "łatwy"), ta jednak zawsze wymaga ode mnie najwięcej wysiłku. 4x4x6 jest minimalnie za nią.
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Re: Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: athame »

4x4x6 jest łatwiejsza niż 3x4x5? Nie mam tej pierwszej, ale w tej drugiej układankę łatwo uprościć do mechanizmu 3x4x3.

Jeśli chciałbyś nabyć ciekawą kostkę to obejrzyj sobie Dayan Bagua (najlepiej na kolorowym plastiku). Nie ma do niej dobrego tutoriala na YT, a sama układanka nie jest tak trudna, na jaką wygląda. Wystarczy parę manewrów intuicyjnych, 2 algorytmy na elementy krawędziowe i jeden na parity. Wszystko można samemu odkryć (tego co sam stosuję nie ma w znanej mi części sieci).
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Re: Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

4x4x6 układa się jak 4x4x4 i jak 3x3x4. Nie ma tam skomplikowanych sytuacji, a mój sposób w ogóle pomija parity.

Tymczasem 3x4x5 jest brzydka - różne rodzaje parity często powodują, że muszę intuicyjnie i sporo "pomęczyć" się, by się ich pozbyć.

Dayan Bagua wygląda niesamowicie. Z drugiej strony cena (tylko jeden dystrybutor w Polsce, wg googla?) lekko odstrasza od zakupu "na już". Tym bardziej gdy ostatnio za dużo wydaję na książki
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Re: Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: athame »

yorgin pisze:4x4x6 układa się jak 4x4x4 i jak 3x3x4. Nie ma tam skomplikowanych sytuacji, a mój sposób w ogóle pomija parity.
Serio. Jak omijasz parity? I o którym parity napisałeś – tym z kostki 4x4x4, czy tym „pseudoparity” z 3x3x4?
yorgin pisze:Tymczasem 3x4x5 jest brzydka - różne rodzaje parity często powodują, że muszę intuicyjnie i sporo "pomęczyć" się, by się ich pozbyć.
W układance 3x4x5 nie ma parity. Wystarczy poznać jeden prosty algorytm zamieniający 3 narożniki (intuicyjny – możliwy do odkrycia samemu) i od razu mamy puzzla zredukowanego do fazy 3x3x4. Jak dla mnie np. Ghost – ten podstawowy z „trójki” – jest dużo trudniejszy – w sumie też układam metodą z 3x3x4 (więcej kontroli niż choćby w metodzie LBL).
yorgin pisze:Dayan Bagua wygląda niesamowicie. Z drugiej strony cena…
Jako to cena? Myślę, że uczciwą jest coś w okolicach 180 zł. I w przypadku tej kostki polecam brać wersję na kolorowym plastiku – naklejki na małych trójkątach lubią się nie trzymać na miejscu.

Przy okazji – mam na sprzedaż (a dokładniej mój kuzyn) m.in. coś takiego . Wersja na kolorowym plastiku. Cena ok. 175 zł (z przesyłką, najlepiej na paczkomat) – zainteresowany? Wersja oryginalnie zapakowana, nigdy nie „macana”.
ODPOWIEDZ