Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1588
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: Gouranga »

3x3x3 układam od ponad roku i póki co cały czas na kostce z bazaru za 7zł ale już od dłuższego czasu przeszkadza mi w niej brak ścinania w drugą stronę (na pewno znacie ten problem). Smar Maru poprawia oczywiście jej zachowanie ale i tak myślę nad ShengShou albo Dayan Zanchi. Czasu mam mimo wszystko słabe (55-65 sekund) ale myślę, że to po części wina kostki.
Co do innych kostek to 4x4x4 czasami układam ale nie za często a Square-1 mam i umiem przywrócić kształt i zorientować warstwy ale permutacji nie ogarniam niestety.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

Poświęciłem kiedyś nieco więcej czasu na opanowanie square-1. Znałem ~20 algorytmów, w tym dwa na parity. Teoretycznie mój rekord to 27.49, ale mediana to 1:02.66. 90% sukcesu to dobry kształt i brak parity... Nie układałem go jakieś 4 miesiące i przed chwilą poległem jedynie na parity. Cóż, chyba trzeba będzie nieco odświeżyć square.

Edit (12:10) parity już pamiętam.
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1588
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: Gouranga »

Pyknąłem sobie 12 ułożeń na czas dziś i jest lepiej niż myślałem
AU
AU
cCpetO8.png (12.52 KiB) Przejrzano 244 razy
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

Majestatycznie prezentuje się master kilominx (nie, to nie Krystyna Czubówna).





Oświetlenie sztuczne, więc jakoś zdjęć nie jest powalająca (robione "smartfonem").

Kostka jest świetna

Dla "laików". Megaminx widoczny na pierwszym zdjęciu to dwunastościenny odpowiednik zwykłej kostki Rubika 3x3x3. Master Kilominx to dwunastościenny odpowiednik kostki 4x4x4. Wcześniej zamieszczałem zdjęcia Flowerminxa, takiej dziwnej wersji kilominxa - dwunastościennego odpowiednika kostki 2x2x2.
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1588
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 245 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: Gouranga »

I co, tak jak 4x4x4 sprowadza się do 3x3x3 tak tego master kilominxa sprowadza się do megaminxa najpierw?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

Tak. Tak nauczyliśmy się rozwiązywać kostki o większej liczbie warstw - przez redukcję do kości 3x3x3, więc naturalne jest redukowanie master kilominxa do megaminxa. Oczywiście gdzieś po drodze przy układaniu etapu megaminxa może pojawić się parity i wtedy trzeba wymyślić od zera algorytm to naprawiający. Te z 4x4x4 nie działają.
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: athame »

yorgin próbowałeś mierzyć się z kostkami takimi jak: Radio Cube 3 (zdecydowanie najtrudniejsza z tych co mam w kolekcji) lub jej standardowy (masowo produkowany) pierwowzór (jeśli chodzi o mechanizm), czyli Eitan Star? Albo Master Curvy Copter Skewb? Po mieszanym scramble'u masakryczna. Ciekawe, ale znacznie łatwiejsze są różne z serii Dayan Gems, niektóre banalne inne nieco trudniejsze. Osobiście, z łatwych, lubię sześcienne mody kostek niesześciennych (np. Hexaminx), kostki typu 3x4x5, MixUp'y i różne Ghost'y. Aktualnie najczęściej układam sobie Full Crazy 3x3x3 i Crazy 4x4x4 III.

-- 7 mar 2015, o 13:35 --
yorgin pisze:Oczywiście gdzieś po drodze przy układaniu etapu megaminxa może pojawić się parity i wtedy trzeba wymyślić od zera algorytm to naprawiający. Te z 4x4x4 nie działają.
Zależy jakie z 4x4x4 masz na myśli, Znam taki co ma zastosowanie (po drobnej modyfikacji wynikającej z różnej ilości ścian).
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

athame, z Radio 3, tudzież Eitan's star nie miałem do czynienia. Nieszczególnie jestem takimi zainteresowany.

Z copterów mam tylko zwykły curvy copter i helicopter cube. A ze skewbów zwykłego skewba, master skewba i skewb extreme (ten z orientacją centrów).

Serią Dayan Gem również nie wyrażam większego zainteresowania. Może kiedyś w przyszłości...

Hexaminxa posiadam i bardzo lubię go układać. Z drugiej strony bardzo lubię cuboidy, choć nie mam ich za wiele - 3x3x2, 3x3x4, 3x3x7 (C4Y), 3x4x5 i 4x4x6. Również różne modyfikacje 3x3x3 są liczne w mojej kolekcji, choć brakuje w nich tej najalepszej - ghost cube.
athame pisze: Zależy jakie z 4x4x4 masz na myśli, Znam taki co ma zastosowanie (po drobnej modyfikacji wynikającej z różnej ilości ścian).
Znam takie:
PLL parity
(opposite swap):
(1) Rw2 F2 U2 r2 U2 F2 Rw2
(2) r2 U2 r2 Uw2 r2 u2
(adjacent swap)
(3) R U R’ U r2 U2 r2 Uw2 r2 Uw2 U R U’ R’
OLL parity
Pure edge flip
(4) x' Rw2 U2 Lw' U2 r U2 Rw U2 x' U r U' F2 U r' U Rw2 x
(5) Rw U2 Rw U2 r' U2 r U2 l' U2 l F2 r' F2 Rw' U2 Rw'
Edge flip
(6) x' Rw2 U2 Lw' U2 Rw U2 Rw U2 x' U Rw U' F2 U Rw' U Rw2 x
(7) Rw U2 x Rw U2 Rw U2 Rw' U2 Lw U2 Rw' U2 Rw U2 Rw' U2 Rw'

Któryś się kwalifikuje (przy założeniu, że dobrze je napisałem) do tejże modyfikacji? Nie próbowałem jeszcze...
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: athame »

Co do parity to prawdopodobnie ten oznaczony (5) - teraz nie mam jak sprawdzić, ale jeśli nie dokładnie ten to bardzo podobny. Oczywiście modyfikacja polega na tym, że część U2 zastępujemy U2'. PLL parity to intuicyjnie się robi i tu nawet nie przymierzałem się do żadnych algów.

Curvy Copter, Helicopter czy Rex Cube to takie niewinne wstępy do (Master) Curvy Copter Skewb. Ta kostka jest do ogarnięcia o ile dobrze zna się Curvy Coptera, tzn. jeśli na pamięć wiemy jaki układ jest możliwy, bo część Skewb'owa jest tak samo prosta jak sam Skewb.

Z takich masowo produkowanych to jeszcze pominąłem bardzo przyjemną w układaniu: Crazy Megaminx (mam wersję taką bez zblokowanych okręgów, a nie te nazwane nazwami planet).

Bardzo efektownie wygląda układanie kostek takich jak np. 3x4x4 MixUp Plus. A sama kostka nie jest trudna o ile opanowaliśmy już 3x4x4, bo wystarczy poznać jeszcze jeden 5-ruchowy alg i uruchomić troszkę wyobraźni.

Natomiast co do Radio 3 to pierwsza kostka, która spowolniła moje poszukiwania kostek naprawdę trudnych. Nie układam jej często m.in. z powodu chropowatości klocków drukowanych w nylonie, przez co poruszanie nie należy do najlepszych. Sama konstrukcja, o ile uda mi się jakość nadać płynność tej kostce, zachęca do powalczenia z nią. W moim przypadku ułożenie takiej kostki liczę w tygodniach (ok. 4) i ze względu na piękny 28-ruchowy komutator, który w przypadku pomyłki cofa układanie niemal do początku (a występuje na 17-stym z 18-stu etapów) potrafi nieźle frustrować.

Ghosta (także dla kostek 2x2, 4x4 i 5x5) skrobię ze zwykłych sześcianów (oryginalne są drogie). Z tym, ze o ile doszedłem do tego jak wygląda mod 2x2, to w przypadku większych "braci" muszę jeszcze przemyśleć całą konstrukcję.
Standardowego Ghosta łatwo zrobić z innego moda: AxisCube poprzez skręcenie skrajnych warstw o 60 stopni w przeciwne strony i "ścięciu" paru klocków oraz "dobudowaniu" paru innych tak by powstał sześcian. Prace zostały tymczasowo przerwane ze względu na zimę - skrawanie ABS-u w zamkniętym pomieszczeniu grozi wylądowaniem na OIOM-ie, a na zewnątrz warunki nienajlepsze.

Wcześniej robiłem jakieś prostsze modyfikacje: 2x2 Fisher i wersje 4x4. Napocząłem też takiego moda, co z megaminx'a robi 4-ścian (Helicoptahedron czy jakoś tak) i nie jest łatwo.

W wolnej chwili może zrobię listę swojej kolekcji i ewentualnie, w razie zainteresowania, mogę napisać coś o dowolnej kostce - wszystkie obadałem i nie mam takich co prosto z pudełka trafiły na półkę niedotykane.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

Wymyśliłem, jak zrobić te parity. Okazuje się, że OLL parity na master kilominxie jest sztuczne, natomiast PLL parity daje się rozwiązać zwyczajnym podwójnym flipem (drugi to mirror pierwszego). Powoduje to stosunkowo nieduży scramble dwóch ścianek, ale nie widzę potrzeby szukania czegokolwiek lepszego.

Aby było ciekawiej, kostkę ułożyłem do tej pory czterokrotnie, za każdym razem bez parity. Ostatnie, zakończone przed paroma minutami, wymierzyłem na 19:03.03.

Z tych wymienionych przez Ciebie:
  1. Rex Cube przyszło mi w paczcie z master kilominxem. Szkoda, że wcześniej wiedziałem, jak się układa master skewb-a. Ale zadziwiające jest to, że na Rexie tak często mylą mi się 3-cykle na centry narożnikowe.
  2. Radiolarian 3 czy Radio Cube wygląda dość epicko, jednak niestety nie zarabiam na tyle, by pozwolić sobie na wydanie 2k zł na kostkę (podziękowania dla Shapeways) :s
  3. Ghosty i im podobne raczej kupiłbym gotowe. Nie mam ani warunków, ani narzędzi, ani też za wiele chęci do modowania czy dobudowywania.
  4. Mój jedyny mod to dwa identyczne sticker mody na dwójce i trójce. Coś jak Ruben King.
Mam w związku z ostatnim punktem jeszcze po jednej dwójce i trójce oraz secie na każdą z nich do dyspozycji. Może znasz jakieś ciekawe sticker mody na nie? Myślałem zrobić nacięcie w kształcie X na każdym kolorze (środkowy sticker w trójce rozcina się na 4 trójkąty) i przykleić je potem tak, że każda ściana składa się z czterech kolorów, które normalne byłyby jej sąsiadami (tj robię jakby symetryczne odbicie każdej ćwiartki względem krawędzi).
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: athame »

yorgin pisze:Aby było ciekawiej, kostkę ułożyłem do tej pory czterokrotnie, za każdym razem bez parity. Ostatnie, zakończone przed paroma minutami, wymierzyłem na 19:03.03.
Ja to samo miałem z kostkami MixUp. Ułożyłem co najmniej po 50 razy zanim trafiło mi się parity. Nie jestem speedcuberem, a jedynie (aż) kolekcjonerem. Nie mierzę czasów.
yorgin pisze:Rex Cube przyszło mi w paczcie z master kilominxem. Szkoda, że wcześniej wiedziałem, jak się układa master skewb-a. Ale zadziwiające jest to, że na Rexie tak często mylą mi się 3-cykle na centry narożnikowe.
Mam obie i też uważam, że jedna zawiera się w drugiej.
yorgin pisze:Radiolarian 3 czy Radio Cube wygląda dość epicko, jednak niestety nie zarabiam na tyle, by pozwolić sobie na wydanie 2k zł na kostkę (podziękowania dla Shapeways) :s
Skąd to 2k? Napisałem bezpośrednio do Eitan'a i wydrukował mi za 100$. Ceny na Shapeways są i dla mnie zabójcze. Poza tym pozwoliłem sobie tylko na Radio Cube 3 i tego mixa Skewb'a i Curvy Coptera. Radio Cube 3 jest bardzo bardzo trudna, a ta druga niewiele łatwiejsza. Jeśli brać pod uwagę poziom trudności, to niewiele kostek może się z nimi równać. A swego czasu czytałem wpisy, że SQ-1 jest trudny... (sam układam intuicyjnie, bez algorytmów).
yorgin pisze:Ghosty i im podobne raczej kupiłbym gotowe. Nie mam ani warunków, ani narzędzi, ani też za wiele chęci do modowania czy dobudowywania.
Chętnie sam kupiłbym gotowe, gdyby nie zabójcze ceny. O ile 3x3 jeszcze jakość mieści się w normie, o tyle 4x4 to już wydatek rzędu 600$.
yorgin pisze:Mój jedyny mod to dwa identyczne sticker mody na dwójce i trójce. Coś jak Ruben King.
Jeśli chodzi o sticker mody to zdecydowałem się po przemyśleniach na Sudoku Cube i...
yorgin pisze:Mam w związku z ostatnim punktem jeszcze po jednej dwójce i trójce oraz secie na każdą z nich do dyspozycji. Może znasz jakieś ciekawe sticker mody na nie?
Może Maze Cube? Ładnie wygląda i też nie jest banalna. Albo nadrukowanie strzałek - po tym układanie CFOP'em odpada.

Spojrzałem na półki z kostkami i zauważyłem jeszcze Evil Eye (w dwóch wersjach: otwarte oko i zamknięte). Weselej mi się robi jak napotykam na różne tutoriale, gdzie padają stwierdzenia, że to bardzo trudna kostka i właściwie to trzeba układać trochę intuicyjnie i takie tam... W rzeczywistości to kostka na jeden algorytm, w dodatku znany z kostek sześciennych.

Za parę dni (może jakieś 2 tygodnie) postaram się wrzucić zdjęcie fajnego moda. Wyszła kostka, która (nie licząc niedokładności wykonania) wygląda epicko (Dual Helicoptrahedron). Aktualnie pozostało już tylko oklejenie i zabezpieczenie naklejek epoksydem (przy kostkach najbardziej denerwują mnie odpadające/urywające się naklejki - szczególnie dotkliwie doświadczyłem tego na Hexaminx'ie). Sama kość ze względu na kilka rodzajów jumbling'u może okazać się twardym orzeszkiem.

Poszukuję jeszcze jakiegoś niebanalnego moda dla Curvy Coptera (przyszły mi 3 jako gratisy przy jakimś zamawianiu z Chin). Praktycznie zdecydowałem się już na Helicoptrahedron, ale zrobienie go może być poza moim zasięgiem.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

athame pisze: Mam obie i też uważam, że jedna zawiera się w drugiej.
To jest raczej pewne. Rex to Master Skewb bez rogów.
athame pisze: Skąd to 2k? Napisałem bezpośrednio do Eitan'a i wydrukował mi za 100$. Ceny na Shapeways są i dla mnie zabójcze.
I stąd 2k...

athame pisze: Jeśli chodzi o sticker mody to zdecydowałem się po przemyśleniach na Sudoku Cube i...
Swego czasu kupiłem sobie gotowe Sudocube za... 6zł. Rzuciłem nieco smaru i hula całkiem dobrze.
athame pisze: Może Maze Cube? Ładnie wygląda i też nie jest banalna. Albo nadrukowanie strzałek - po tym układanie CFOP'em odpada.
Podrzuciło mi to pewien pomysł na maze cube kolorowe. Ale muszę to przemyśleć na jakiejś siatce i zoaczyć, czy to ma jakiś większy sens.
athame pisze: Spojrzałem na półki z kostkami i zauważyłem jeszcze Evil Eye (w dwóch wersjach: otwarte oko i zamknięte). Weselej mi się robi jak napotykam na różne tutoriale, gdzie padają stwierdzenia, że to bardzo trudna kostka i właściwie to trzeba układać trochę intuicyjnie i takie tam... W rzeczywistości to kostka na jeden algorytm, w dodatku znany z kostek sześciennych.
Aha. Nie mam, więc nie wiem :)
athame pisze: Za parę dni (może jakieś 2 tygodnie) postaram się wrzucić zdjęcie fajnego moda. Wyszła kostka, która (nie licząc niedokładności wykonania) wygląda epicko (Dual Helicoptrahedron). Aktualnie pozostało już tylko oklejenie i zabezpieczenie naklejek epoksydem (przy kostkach najbardziej denerwują mnie odpadające/urywające się naklejki - szczególnie dotkliwie doświadczyłem tego na Hexaminx'ie). Sama kość ze względu na kilka rodzajów jumbling'u może okazać się twardym orzeszkiem.
Będzie miło zobaczyć.
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: athame »

Co do Dual Helicoptraherdron'a to proszę o cierpliwość. Mam teraz trochę zajęć, więc do tej kości wrócę może w połowie przyszłego tygodnia. Sam mechanizm jest już wykończony, ale nieoklejona wydaje się taka "goła".

Dziś chwilkę pobawiłem się kością 4x4x2 i niestety poległem za pierwszym razem. Pozapominałem już schematy i próbowałem układać poprzez redukcję do 2x2x2. Nie wychodziło, więc ostatecznie wykończyłem ją trochę inaczej, ale dało mi do myślenia: kostki długo nieukładane stają się trudne.

A jeśli interesuje Cię jakaś niezbyt trudna, niedroga, a ciekawa kość, to zwróć uwagę na F-Skweb. W masowym handlu występuje pod nazwą DaYan Four. Osobiście zaś zastanawiam się nad dodaniem do kolekcji MoYu TimeWheel. Tego typu kostki są jednak bardzo łatwe i nie jestem przekonany czy warte swojej ceny (~25$).


PS. Na Shapeways poszaleli. Lepiej pisać bezpośrednio do Eitan'a czy Trajbeja. To równi goście i zawsze można się z nimi dogadać na ceny stanowiące ok. 1/3 tego co na SW.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

Nie popędzam z niczym.

Dayan Four daje mi do myślenia, bo jego kształt jest dość dziwny, tj nie jest symetryczny. Póki co jednak dwa nowe kuboidy są w drodze i na tym wstrzymuję zakupy mniej więcej na 2 miesiące chyba, że pojawi się coś wartego zakupu.
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: athame »

DaYan Four istniał jako koncept wiele lat temu. Na bazie jego mechanizmu powstała kostka DaYan Gem V, którą mam już od kilku lat. Mimo że nauczyłem się ją układać bez problemu, to przełożenie algorytmów na kostkę bazową zajęło mi trochę czasu. Ja także narzucam sobie rygor w nabywaniu nowych kostek, bo inaczej bym zbankrutował. Aktualnie w drodze mam tylko Curvy Copter III. Zamawiałem bezpośrednio u producenta, bo polskie ceny są nieuczciwe (za duża marża).

Jeśli masz kostkę 4x4x2 Camouflage to napisz mi w jaki sposób układasz. Znam 3 metody i nie wiem, na którą się zdecydować. W sumie najłatwiej układa mi się taką, która ma najwięcej ruchów, ale myślę o przerzuceniu się na taką, w której pierwszym etapem jest redukcja do 2x2x2.
ODPOWIEDZ