Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

athame pisze:Aktualnie w drodze mam tylko Curvy Copter III. Zamawiałem bezpośrednio u producenta, bo polskie ceny są nieuczciwe (za duża marża).
Hmm nigdy tego nie robiłem. Jak porównuję niektóre produkty, to czasem rzeczywiście warto. Nie u producenta, ale w Champions curvy copter III jest za 23$, w przeliczeniu ~50zł taniej niż na przykład u magicznej. Z drugiej strony Master Kilominx na stronie MF8 kosztuje 38$, czyli w przeliczeniu około 140-150zł, co nie daje oszczędności na jakimkolwiek poziomie. Chyba że pisząc o stronach producenta masz na myśli jeszcze inne domeny.
athame pisze: Jeśli masz kostkę 4x4x2 Camouflage to napisz mi w jaki sposób układasz. Znam 3 metody i nie wiem, na którą się zdecydować. W sumie najłatwiej układa mi się taką, która ma najwięcej ruchów, ale myślę o przerzuceniu się na taką, w której pierwszym etapem jest redukcja do 2x2x2.
Nie mam żadnej z serii Camouflage, więc nie podzielę się doświadczeniami.
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: athame »

Pisząc, że bezpośrednio od producenta mam na myśli oczywiście niepublicznie dostępne kontakty, choć nawet korzystanie ze stron takich jak: CCS, fasttech, cubezz, czy jedynie czasami, hknowstore, pozwala zaoszczędzić sporo. W przypadku kostek nietypowych z SW wolę napisać bezpośrednio do twórcy i często udaje mi się "wynegocjować" ceny w okolicach 60$, podczas gdy na SW widnieje jakieś 300$+.

Na stronie MF8 są nieprzyzwoite ceny, ale już przez mail można dogadać się na zdecydowanie lepsze.

4x4x2 niekoniecznie musi być Camouflage. Po prostu ta wersja jest najpopularniejsza, ale same algi są takie same jak na każdym tego typu kuboidzie. Metody jakimi przynajmniej raz ułożyłem tę kostkę to:
1) OLL + PLL - zdecydowanie najtrudniejsza metoda, a jednocześnie najpewniejsza dla mnie - algi podobne do tych z kostek typu 3x3x4 (oczywiście odpowiednio zmodyfikowane).
2) Redukcja do 2x2x2 - dosyć trudna. Popełniłem 2 razy.
3) Redukcja do 3x3x2 - najprostsza metoda, coś ala LBL dla tej kostki - pozwala na najszybsze ułożenie.
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

Gdybym dostał standardowe 4x4x2, to... Trudno mi sobie dokładnie wyobrazić jakąś metodę, ale przypuszczalnie próbowałbym czegoś podobnego jak w 4x4x6 lub redukcji. Wspomniana przez Ciebie redukcja do 3x3x2 wydaje się bardzo prosta, gdyż wystarczy "tylko" ułożyć wszystkie 8 podwójnych krawędzi po tym, jak ułoży się dwa poczwórne centry.. Choć nie wiem, jak to w praktyce wygląda. Być może te 8 krawędzi da się ułożyc tak jak na zwykłej 4x4x4? Wróżenie z fusów.

Póki co czekam na 4x4x3 (paczka w drodze), strategii żadnej nie mam, choć teoretycznie powinna być łatwiejsza od 3x4x5.
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: athame »

Mam 4x4x3. Zdecydowanie łatwiejsza niż 3x4x5 (to najtrudniejszy kuboid jaki mam).

Co do 4x4x2 to łatwo można zrobić z 4x4x4 "sklejąc" klocki. Mechanizm będzie identyczny. Nie wiem co oznacza "próbowałbym czegoś podobnego jak w 4x4x6", bo i tam jest kilka podejść. Łączenie krawędzi jest podobne jak w kostce 4x4x4, z tym że zamiast pierwszego r' (lub l) robimy r2 i oczywiście "buforem" jest wtedy krawędź na górnej ściance, a nie przedniej.


Update:
Poukładałem sobie kostkę 4x4x3 w wersji MixUp. Po przywróceniu kształtu (etapu obcego dla zwykłego kuboida 4x4x3) ułożenie środków i krawędzi identycznie jak w kostce 4x4x4 (tzn. prawie - występują jedynie subtelne różnice, nie trzeba znać żadnych dodatkowych algów). Po tym etapie mamy kostkę uproszczoną do fazy 3x3x3. Parity można rozwiązywać tak jak na kostce 4x4x4 lub tak jak na kostce np. 3x3x4. Ogólnie dla posiadaczy różnych kostek, ten kuboid jest prościutki.

-- 15 mar 2015, o 19:28 --

Czy to normalne, że w kostce 2x3x4 (przy trzymaniu: F = 3x4, U = 2x4) jeden z ruchów L2 lub R2 jest zablokowany, czy tylko w moim egzemplarzu coś się przesunęło wewnątrz mechanizmu?
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11409
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: mol_ksiazkowy »

na Yt jest film(y) o tzw. beczce Rubika, czy mozna znalezc gdzies w sieci zebrane wszystkie mozliwe stosowane kształty kostki wraz z jakims omowieniami takowych...?
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

athame pisze: Czy to normalne, że w kostce 2x3x4 (przy trzymaniu: F = 3x4, U = 2x4) jeden z ruchów L2 lub R2 jest zablokowany, czy tylko w moim egzemplarzu coś się przesunęło wewnątrz mechanizmu?
Jeżeli to jest MF8, to widziałem u SuperAntonioVivaldi (chyba u niego), że tak działa mechanizm tej kostki. Nic na to się nie poradzi.
mol_ksiazkowy pisze:na Yt jest film(y) o tzw. beczce Rubika, czy mozna znalezc gdzies w sieci zebrane wszystkie mozliwe stosowane kształty kostki wraz z jakims omowieniami takowych...?
O ile opisanie kształtów nie powinno być sporym wyzwaniem, o tyle omówienie juz tak. Zwykła sześcienna kostka 3x3x3 ma przynajmniej kilkadziesiąt różnych odmian. Jeżeli chcesz mieć wgląd w bogactwo kształtów i różnorodności kostek, polecam obejrzeć mający prawie dwa lata cykl filmów

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=ow97S8xIsUw
(5 części, podany link jest do pierwszej). Pamiętaj jednak, że od dwóch lat powstało trochę nowych kształtów, mechanizmów i tym samym nowych kostek.
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: athame »

yorgin pisze: Jeżeli to jest MF8, to widziałem u SuperAntonioVivaldi (chyba u niego), że tak działa mechanizm tej kostki. Nic na to się nie poradzi.
Oczywiście taki jest mechanizm, ale jest na to rada. Trzeba wymienić trzy wewnętrzne krawędzie stanowiące pojedyncze elementy na ich odpowiedniki podwójne. Znam też algi na "wyprostowanie tej kostki. Jeśli zmieniamy dwie zblokowane krawędzie na dole (jednocześnie) to wystarczy zrobić dwa razy permutację T w wersji na kuboidy, jak tylko jeden to jest troszkę inaczej, ale też da się odkręcić.
mol_ksiazkowy pisze:...czy mozna znalezc gdzies w sieci zebrane wszystkie mozliwe stosowane kształty kostki wraz z jakims omowieniami takowych...?
Zajrzyj na i wyszukaj sobie po mechanizmie (3x3x3 oraz 3x3x3 subset).
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: Medea 2 »

Postanowiłam nauczyć się układania kostki Rubika (3x3x3)

Kod: Zaznacz cały

http://rubikscube.info/ortega.php
. Czy któryś z forumowych układaczy miał z nią kiedyś jakąkolwiek styczność? Dodam, że nie znam jeszcze żadnego innego sposobu (nawet LBL). Wydaje się atrakcyjna ze względu na niską średnią liczbę ruchów (58) i niewiele ciągów ruchów do wykucia.
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: Kaf »

Miałem styczność z metodą Ortega, ale dla kostki 2x2 (de facto to jest etap "Solving corners" z Twojego linku).
28 to niewiele?!
Poza tym, według

Kod: Zaznacz cały

https://www.speedsolving.com/wiki/index.php/Half_Turn_Metric
jest troszkę więcej (M i E liczą się jako dwa), ale to kwestia konwencji.
Polecam LBL, a potem Fridrich.

Pochwalę się przy okazji (przekleję w tym celu posty z innego forum):
3BLD mean of 3: 4:45.5 (4:42.5, 4:54.3, 4:39.6)
Jak na pierwsze mo3 w życiu (tzn. metodę ogarnąłem dużo wcześniej, oznaczenia zrobiłem niedawno i trochę je ćwiczyłem, a to mo3 to pierwsze "całe" solvy jakie zrobiłem) to nie najgorzej, spodziewałem się dużo gorszego wyniku. Metoda Old Pochmann, oznaczenia na krawędzie to słowa (jedno na jedną krawędź), na rogi symbole matematyczne. Do końca wakacji postaram się zrobić zaawansowane memo na krawędzie + przynajmniej pojedyncze słowa na rogi (tzn. to drugie pod multi, bo w sumie narazie MBLD wydaje mi się być ciekawszy od zwykłego blinda, a do zwykłego takie oznaczenia jakie mam powinny starczyć).

MBLD 2/2 18:14 (memo 12:53)
Najwolniej jak się dało, po zapamiętaniu dwa razy sprawdzałem, nawet samo układanie robiłem wyjątkowo wolno i ostrożnie, chciałem mieć absolutną pewność, że się uda. Fajnie, że zmieściłem się w regulaminowym czasie.
Do poprawy: muszę zrobić wreszcie sensowne oznaczenia na rogi (tzn. słowa), bo zapis matematyczny nadaje się tylko do jednej kostki, przy kolejnych ciężej jest to odtworzyć (znaczy się, przy dwóch tragedii nie ma, ale słowa będę wygodniejsze). Przypadło by się też zrobić to zaawansowane memo wreszcie (tzn. 1 słowo = 2 krawędzie), ale to już powoli robię, za dwa tygodnie powinienem mieć już je dosyć dobrze opanowane. No i muszę zacząć używać pałacu pamięci.

Jak już przyjdą kostki, to będę próbować zrobić MBLD 5/5
Słowniczek dla nowicjuszy:
3BLD = układanie kostki 3x3x3 z zamkniętymi oczami (włączam stoper, odkrywam kostkę, zapamiętuję, zasłaniam oczy, układam, zatrzymuję czas, odsłaniam oczy, rzucam kostką o ścianę, bo się nie udało/mam radochę jak małe dziecko, bo się udało)
MBLD = jak wyżej, tylko że więcej kostek (najpierw zapamiętuje wszystkie, potem je układam)
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: yorgin »

Ortegę stosuję do 2x2x2. Sprowadza się to do ułożenia wyłącznie wszystkich rogów.

Jeżeli chcesz nauczyć się tylko układania kostki, to Ortega jest "przerostem formy nad treścią". Wystarczy w zupełności opanować metodę LBL. Ilość algorytmów spada z prawie 30 do poniżej 10. Jeżeli zależy Ci na Ortedze, naucz się jej po metodzie LBL. Chodzi przede wszystkim o zapoznanie się z podstawami wynikającymi z najprostszej metody przed przejściem do metody nieco bardziej zaawansowanej (choć daleko jej do np Fridricha).
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: NogaWeza »

Ktoś z forum jeszcze układa kostki? Ja układam 3x3x3 w czasie około 50 sekund, nie chce mi się uczyć nowych algorytmów Kupiłem ostatnio 4x4x4 i właśnie uczę się ja układać, jest całkiem ciekawie. Nie wiem co mnie podkusiło i kupiłem też square-1. Póki co staram się to rozgryźć bez żadnych podpowiedzi i algorytmów i muszę przyznać, że mam ochotę tym cholerstwem rzucić o ścianę, no ale jeszcze walczę...
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: athame »

Układam. Aktualnie rozpracowuję 3x4x5 tak by ułożyć przy użyciu max. 5 algów (jestem blisko). Jak się z tym rozprawię to przymierzam się do Chimera Cube.

Square'y to jedne z moich ulubionych układanek. Mam metodę 4-algową, w tym jeden (kluczowy) alg odkryłem w drodze prób i do tej pory nie znalazłem nigdzie w sieci. Bez algów się nie da, z tym że są algorytmy intuicyjne, własne i wyuczone. Ja zawsze staram się używać tylko dwóch pierwszych rodzajów.
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1592
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 246 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: Gouranga »

Ja w pracy dorwałem się do megaminxa bo kumpel przyniósł i ułożyłem całość oprócz ostatniej ściany bez żadnych algorytmów, tylko znając podstawy układania 3x3x3. To znaczy trójkę układam algami metodą Fridrich, ale do megaminxa nic z nich nie używałem bo nawet ciężko większość z trójki na dwunastościan przenieść
athame
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 576
Rejestracja: 2 lut 2012, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 64 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: athame »

Duży wycinek mojej kolekcji kostek (115 niepowtarzających się układanek) nagrałem i udostępniłem na YT.

Zapraszam do oglądania:

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=SKLClPdl3E0
-- 19 lip 2016, o 16:22 --Nowy link:

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=za1aBkfp7H0
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11409
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Wątek o Kostce Rubika i pokrewnych

Post autor: mol_ksiazkowy »

Kod: Zaznacz cały

https://ruwix.com/the-rubiks-cube/mathematics-of-the-rubiks-cube-permutation-group/


ODPOWIEDZ