Szukanie praktyk

marek_k_1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 2 wrz 2010, o 19:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Podziękował: 2 razy

Szukanie praktyk

Post autor: marek_k_1992 »

Cześć,


Gdzie można odbyć DOBRE praktyki studenckie w Warszawie na kierunku mechatronika (PW). Chciałbym rozpocząć zapełnianie CV.

Z góry dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Szukanie praktyk

Post autor: miki999 »

Gratuluję pomysłu, bo to całkiem udane podejście.

Jako mechatronik będziesz jednak w czymś się specjalizował i nie radzę robić dużych rozrzutów, bo to też niedobrze wpływa.

Podam swój przykład: studia AiR i kierunek zawodowy, który sobie obrałem to układy wbudowane, programowanie mikrokontrolerów, elektronika itp. itd. (może jako mechatronik coś kojarzysz). W każdym razie poszedłem na praktyki do zakładu produkcyjnego na utrzymanie ruchu (nie związane z moimi zainteresowaniami). Rezultat: prawie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, którą miałem, pytano dlaczego odbywałem praktyki w dziale niezwiązanym z tym, gdzie obecnie aplikuję lub co w kontekście stanowiska, o które się ubiegam dały mi te praktyki.

Polecam również zapisać się do koła naukowego i robić jakieś projekty - również grupowe (na wielu rozmowach pojawiało się pytanie, czy realizowałem jakieś projekty grupowe).

Jeżeli masz jakieś firmy, do których chętnie aplikowałbyś po studiach, to warto się ich spytać o możliwość praktyk. Jeżeli niczego nie umiesz to aplikuj do dużych firm - tam Cię nauczą. Jeżeli coś umiesz możesz sobie dorabiać na umowę na zlecenie (ble) w średnich lub małych firmach.

Mechatronika to dość rozległa dziedzina i ciężko podać konkretne firmy.
marek_k_1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 2 wrz 2010, o 19:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Podziękował: 2 razy

Szukanie praktyk

Post autor: marek_k_1992 »

w naszych realiach air mchtr nazwałbym "bliźniaczymi" kierunkami.

Dziękuje Ci serdecznie za odpowiedź, mój wydział to wydział typowo konstruktorski i akcent stawiany jest między innymi na projektowanie ale myślałem o utrzymanie ruchu. Możesz więcej powiedzieć o swoich wrażeniach na praktykach?

Myślałem o:

- biurze projektowym (tutaj czuję się najlepiej ale nie wiem czy to jest TO)
- utrzymanie ruchu (wydaję się ciekawe ale to trochę tak jak dziecko chcę być strażakiem tylko mi się wydaję nie wiem czemu)
- odejście w kierunku elektroniki i programowania i próbowanie dopić się do firm pokroju samsung

Co sądzicie ?
miodzio1988

Szukanie praktyk

Post autor: miodzio1988 »

Aplikuj i czekaj na odp? CO mamy sądzić?
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Szukanie praktyk

Post autor: miki999 »

W Samsungu w Warszawie masz programowanie wysokopoziomowe (dużo powyżej warstwy sprzętowej używanych procesorów) dla telewizorów. Jak Cię to interesuje to aplikuj, ale myślę, że wymagają tam nawet na praktykach solidnych podstaw C/C++. Pytanie czy to Cię interesuje?

Utrzymanie ruchu - tutaj trzeba być ostrożnym, by nie trafić na typowo murzyńską robotę, gdzie automatyk jest elektrykiem i mechanikiem jednocześnie. Niektóre firmy produkcyjne mają działy konstruktorskie, gdzie robią maszyny dla produkcji. Dobrze byś miał styczność ze sterownikami PLC.

Biuro projektowe - to może być biuro w Samsungu, a może być biuro pracujące z utrzymaniem ruchu, a może być jeszcze inne. Tak naprawdę niczego to sformułowanie nie określa i niczego nie gwarantuje.

Może w firmie EDC Aviation mają coś ciekawego. Gdzieś czytałem, że współpracują z PW.

Ciekawe mogłyby być praktyki w firmie zajmującej się robotyką, ale tu rynek jest bardzo ograniczony.
Kuuuba
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 26 lut 2011, o 23:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Północ
Podziękował: 1 raz

Szukanie praktyk

Post autor: Kuuuba »

miodzio1988 pisze:Aplikuj i czekaj na odp? CO mamy sądzić?
Są dobre praktyki - gdzie można się czegoś nauczyć, i są gorsze praktyki - gdzie praktykanta używa się do czarnej roboty (podobno w Polsce nietrudno na takie trafić, za granicą mają już zgoła inne podejście do studentów). To chyba normalne, że lepiej szukać w tych sprawdzonych miejscach?

Też chętnie podsłucham tematu, może ktoś zna jakieś firmy godne polecenia. A może macie jakieś doświadczenie z mechatronicznymi praktykami za granicą?


P.S.
Może dodaj w tytule tematu że chodzi o mechatronikę, większe szanse że ktoś zajrzy...
Ostatnio zmieniony 5 lis 2013, o 19:26 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Błąd ortograficzny: nietrudno, zgoła.
rafalpronko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 mar 2014, o 11:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kielce

Szukanie praktyk

Post autor: rafalpronko »

marek_k_1992 pisze:Cześć,


Gdzie można odbyć DOBRE praktyki studenckie w Warszawie na kierunku mechatronika (PW). Chciałbym rozpocząć zapełnianie CV.

Z góry dziękuje za odpowiedź.
Możesz spróbować na praktykach w PAN tam Twoja wiedza na pewno się przyda. Może nie do końca jest to związane z mechatroniką ale warto jest mieć takie praktyki wpisane w CV. Zawsze inaczej na Ciebie patrzą.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Szukanie praktyk

Post autor: miki999 »

Może nie do końca jest to związane z mechatroniką ale warto jest mieć takie praktyki wpisane w CV. Zawsze inaczej na Ciebie patrzą.
Nieprawda. Praktyki, które nic Ci nie dają są bez sensu. Na wszystkich rozmowach rekrutacyjnych dla kierunków technicznych zawsze pytają o wiedzę. W dodatku pierwsze pytanie będzie "Co Pan wyniósł z tych praktyk i jaki miały związek z Pana kierunkiem zainteresowań?" Odpowiedź, że nic postawi Cię w niekorzystnym świetle.
ODPOWIEDZ