Gdybyście mogli poznać odpowiedź...

Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Gdybyście mogli poznać odpowiedź...

Post autor: Marcinek665 »

Dodam, że Vax podał pierwszy lepszy przykład (z wielu).
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Gdybyście mogli poznać odpowiedź...

Post autor: mdd »

Moje pytanie: czy jakakolwiek cywilizacja w tym naszym Kosmosie doprowadziła (bądź doprowadzi) do wyeliminowania z życia emocji, uczuć (na skutek jakichś zabiegów medycznych... diety... itp.)?

Przy okazji wielu filmów z gatunku s-f (ale nie tylko) można zauważyć, że reżyser czy też scenarzysta jakby rozważa taki problem. Przedstawiają np. cywilizację, która wprowadza obowiązek przyjmowania jakichś medykamentów w celu usunięcia zjawiska emocji. Okazuje się, że jest to obowiązek wprowadzony przez jakiegoś dyktatora, który go wprowadza dla urzeczywistnienia swoich marzeń o cywilizacji bez wojen itp.... a który sam tych medykamentów nie przyjmuje. Niestety sam musi stosować przemoc w stosunku do tych co nie chcą się podporządkować jego zarządzeniom. Mam tu na myśli taki film np. jak "Equilibrium" z 2002 r. - taki "amerykanski" gniot ale całkiem całkiem

Człowiek żyje dla emocji; nawet matematyk uprawia swoją dziedzinę w związku z emocjami, które ona wywołuje ... z tym chyba się wszyscy zgadzamy?.
Enigmus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 31 lip 2013, o 13:47
Płeć: Mężczyzna

Gdybyście mogli poznać odpowiedź...

Post autor: Enigmus »

Vax wiem, że 1 nie jest liczbą pierwszą, ale akurat nie przejmowałem się wypisując to.

A temu wzoru coś nie daje wiary i idę go sprawdzić.
Sprawdzam jak na razie w necie i:
Bo jak dla mnie jest bez sensu, że przeszukując internet jeden artykuł o tym, że jest, a drugi że nie(oraz dyskusja na forum tym o tym że ktoś wymyślił taki wzór i padają argumenty, że takiego wzoru nie ma, nie może być itd.)
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Gdybyście mogli poznać odpowiedź...

Post autor: yorgin »

Enigmus, raczej nie sprawdzisz tego wzoru, gdyż jego złożoność rośnie bardzo szybko. Lepiej po prostu uwierzyć... Czytanie chociażby

Kod: Zaznacz cały

http://www.m-hikari.com/ams/ams-2012/ams-73-76-2012/kaddouraAMS73-76-2012.pdf
mimo iż nieskomplikowanego językowo, technicznie możne przysporzyć kłopotu.
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Gdybyście mogli poznać odpowiedź...

Post autor: Marcinek665 »

Ewentualnie można tutaj poczytać ... or_047.pdf
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1592
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 246 razy

Gdybyście mogli poznać odpowiedź...

Post autor: Gouranga »

mdd pisze:Moje pytanie: czy jakakolwiek cywilizacja w tym naszym Kosmosie doprowadziła (bądź doprowadzi) do wyeliminowania z życia emocji, uczuć (na skutek jakichś zabiegów medycznych... diety... itp.)?
Uwaga filozoficzny wywód:
sorry, że się rozpisałem, ale lubię takie rozkminy szczególnie o takiej porze (jest 3:30 w nocy)
Pierwsze co przychodzi na myśl to odłączyć człowiekowi prawą półkulę mózgu jako że wiadomo, że lewa półkula odpowiada za pamięć i logiczne myślenie a prawa za odczuwanie. Jednak jest pewien haczyk - człowiek nie potrafiłby funkcjonować na samej lewej półkuli z prostej przyczyny. Wynika to z tego, że to, co odróżnia nas od maszyn to fakt, że nie mamy potencjalnie nieskończonej pamięci (ani jakkolwiek sztucznie rozszerzalnej) i prędkość naszej analizy zdarzeń jest relatywnie mała. Ta sytuacja wymusza na nas kreowanie pojęć abstrakcyjnych takich jak dobro i zło i wszelkie ich pochodne (przyjemność i cierpienie, bliskość itd.) bo nie bylibyśmy w stanie dostając jakiś bodziec analizować na bieżąco wszystkich naszych wspomnień i wyciągać wniosków. Innymi słowy spędzasz miły wieczór z dziewczyną i nie mając uczuć wyciągnąłbyś z tego tylko tyle, że to było i minęło, spędzając kolejny taki wieczór musiałbyś wrócić do wspomnienia z tamtego wieczoru, przeanalizować dalsze wspomnienia i wywnioskować czy opłaca ci się podjąć takie działanie. A mając do dyspozycji uczucia masz możliwość utworzenia pojęcia że coś jest przyjemne i przypisania wieczoru z dziewczyną do tego pojęcia. To pozwala ci zaoszczędzić czas na bezsensowną analizę faktów i zaoszczędzić pamięć bo nie musisz pamiętać wszystkiego (a wręcz nie masz technicznie takiej możliwości). Stąd wniosek, że czlowiek nie ma jak funkcjonować bez uczuć.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Gdybyście mogli poznać odpowiedź...

Post autor: Ponewor »

Marcinek665 pisze:Ewentualnie można tutaj poczytać ... or_047.pdf
ekstra!
ODPOWIEDZ