Programowanie, a matematyka

Peterov
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 21 mar 2013, o 21:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 2 razy

Programowanie, a matematyka

Post autor: Peterov »

W przyszłości zamierzam, taki jest mój cel, aby zostać programistą. Najprawdopodobniej C++. Czy w programowaniu jest potrzebna jakaś wyższa matematyka?
Ostatnio zmieniony 22 mar 2013, o 10:42 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
szw1710

Programowanie, a matematyka

Post autor: szw1710 »

To absolutna podstawa. Zobacz sobie na program studiów informatycznych, ile w nich matematyki.
Awatar użytkownika
JakimPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2401
Rejestracja: 25 mar 2010, o 12:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 459 razy

Programowanie, a matematyka

Post autor: JakimPL »

Z mojego doświadczenia: przestrzenie wektorowe, algebra liniowa (transformacje liniowe, macierze przejścia) to coś, co powinno się mieć w głowie. Natomiast w przypadku optymalizacji znajdowania ścieżek można posłużyć się teorią grafów. Pierwsze z wymienionych jest niezbędne do przekształceń graficznych.

Analiza matematyczna jest niezbędna do obróbki danych cyfrowych, transformaty Fouriera i cała otoczka z tym związana (do tego trzeba mieć solidne przygotowanie, które nabywa się z czasem) muszą być znane, by tworzyć efektywne algorytmy przetwarzania danych.
dexter90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: 11 lis 2011, o 09:48
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 32 razy

Programowanie, a matematyka

Post autor: dexter90 »

Peterov pisze:W przyszłości zamierzam, taki jest mój cel, aby zostać programistą. Najprawdopodobniej C++. Czy w programowaniu jest potrzebna jakaś wyższa matematyka?
Zależy do czego dążysz. Ja każdego dnia zajmuje się projektowaniem baz danych, systemów informatycznych i aplikacji obsługujących bazy danych. Analiza matematyczna przydaje mi się do analizy wydajności zapytań, grafy do odwzorowywania map ( np. samochody dla hurtowni mają określone pozycję w danym czasie i trzeba to jakoś elegancko koordynować ). Jeżeli chodzi o teorie bazodanową to na początku będziesz miał mocne starcie z matematyką dyskretną jak i w wielu innych dziedzinach programowania, lecz nie siedź całymi nocami nad matematyką bo tak naprawdę w tym czym ja siedzę jest to sprawa drugorzędna. Skupiaj się mocniej na wzorach projektowych, językach programowania i ich tajnikach ( mocnych i słabych stronach ), systemach zarządzania bazami danych różnych producentów ( dziś nieodłączny element każdego oprogramowania prawie że ). W efekcie z tego wynika fakt, że dużo zależy w czym się wyspecjalizujesz. Matma jest niezbędna, lecz w niektórych dziedzinach w mniejszym bądź większym stopniu j/w użytkownicy napisali.

Przedewszystkim musisz być ogarnięty jeżeli chodzi o przyszłość programisty, szybko łapać cudze, długie kody i je kończyć, pisać wydajne zapytania do bazy jak i znać same prawa jakimi rządzi się bazodanowość.

Tyle o sobie/od siebie

Pozdrawiam.
Peterov
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 21 mar 2013, o 21:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 2 razy

Programowanie, a matematyka

Post autor: Peterov »

Ok, dzięki za odpowiedzi. Przemyślę sobie to odpowiednio.
Union
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 6 razy

Programowanie, a matematyka

Post autor: Union »

szw1710 pisze:To absolutna podstawa. Zobacz sobie na program studiów informatycznych, ile w nich matematyki.
Żadna tam absolutna podstawa Zależy też głównej mierze komu, ale takiemu web developerowi klepiącemu w jee matma nie jest raczej potrzebna, bo jego nie interesuje jak odbywa się sortowanie, bo to znajduje się pod ładnym opakowaniem .sort();
szw1710

Programowanie, a matematyka

Post autor: szw1710 »

Niedawno pytałem takich mądrych na obronach prac dyplomowych. Część matematyczna absolutnie na ndst. Jeśli matematyka zupełnie Ci nie jest potrzebna, życzę szczęścia. Policz w przybliżony sposób pole trapezu krzywoliniowego bądź całkę oznaczoną adaptacyjną metodą kwadratur Gaussa-Legendre'a. Odwzoruj na ekranie monitora ruch po odcinku bądź brzegu kwadratu. Itd. itp.
dexter90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: 11 lis 2011, o 09:48
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 32 razy

Programowanie, a matematyka

Post autor: dexter90 »

Odwzoruj na ekranie monitora ruch po odcinku bądź brzegu kwadratu
Mogłeś rzucić czymś bardziej hardym :P
Policz w przybliżony sposób pole trapezu krzywoliniowego bądź całkę oznaczoną adaptacyjną metodą kwadratur Gaussa-Legendre'a
Mówimy o ludziach którzy zajmują się zawodowo metodami numerycznymi czy aplikacjami for enterprise? To zasadnicza różnica. Matematyka i owszem zależy dla jakiego programisty. Ja nie muszę tego znać. Zresztą zespół programistów jest podzielony na wiele sekcji. Jedni zajmują się statystyką, a drudzy to kodzą i tyle w temacie.

Byłem na wielu rozmowach kwalifikacyjnych, miałem wiele testów praktycznych i zdecydowanie przeważają zagadnienia strikte, które mają ułatwić programowanie w zespole m.in wzorce projektowe jest ich masa. Co z tego jak ktoś zna matematykę, ale nie zna zasad programowania i zapaskudzi cały projekt.

Nie trzeba być genialnym matematykiem by być bardzo dobry programistą ( to specyficzna dziedzina i nie warto pytać czy matematyka jest super ważna, mało ważna, czy średnio ważna ).

Pozdrawiam

Edit:
Niedawno pytałem takich mądrych na obronach prac dyplomowych. Część matematyczna absolutnie na ndst.
Zależy od tematu. Skoro wybrali coś w Matlabie, Comsolu to raczej numerycy nie? Więc muszą znać matematykę.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2013, o 00:44 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Błąd ortograficzny.
Union
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 6 razy

Programowanie, a matematyka

Post autor: Union »

szw1710 - mówimy o pracy szeregowego programisty (czyli od juniora do seniora, razem z team lead'erami) - chciałem uściślić.
Policz w przybliżony sposób pole trapezu krzywoliniowego bądź całkę oznaczoną adaptacyjną metodą kwadratur Gaussa-Legendre'a.
Co to ma wspólnego z rozwiązaniami biznesowymi ?
Odwzoruj na ekranie monitora ruch po odcinku bądź brzegu kwadratu. Itd. itp.
?
Niedawno pytałem takich mądrych na obronach prac dyplomowych. Część matematyczna absolutnie na ndst
Jeżeli już się tak Pan upiera nad tą częścią matematyczną to żeby nie było: programista do posortowania pewnego zbioru użyje metody/funkcji .sort() ale co się pod nią znajduje nie specjalnie go interesuje, bo to co jest pod, interesuje panów z działów R&D.

p.s ja nie neguje pewnego związku między programowaniem* a matematyką, bo taki na pewno istnieje.
Jednak podnoszenie matematyki do rangi niezbędnej (dla programisty) mija się z celem i czyni ten związek toksycznym.

*- chodzi oczywiście o programowanie komercyjne a nie rozwiązywania jakichś algorytmicznych zadanek.
ODPOWIEDZ