Sprzedaż artykułów 18+.

KaerbEmEvig
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 11 mar 2010, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 1 raz

Sprzedaż artykułów 18+.

Post autor: KaerbEmEvig »

Interesuje mnie kwestia sprzedaży artykułów dozwolonych powyżej osiemnastego roku życia. Wie ktoś, czy w Polsce dozwolone jest prowadzenie automatów, które sprzedawałyby papierosy i alkohol (m.in.) - zakładając, że są w stanie weryfikować wiek na podstawie dokumentu tożsamości. Wiem, że takie maszyny funkcjonują w Japonii i mnie to zaciekawiło, bo w Europie czegoś takiego nie idzie uświadczyć. Zastanawiam się, czy wynika to z ograniczeń prawnych, czy raczej kulturowych.
Awatar użytkownika
spamer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 1 lip 2012, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 42 razy

Sprzedaż artykułów 18+.

Post autor: spamer »

Kulturowych? Skoro na uniwersytety wstawia się automaty z prezerwatywami i środkami wczesnoporonnymi to czemu nie z papierosami?
Raczej podciągneliby to pod marketing/reklamę - w Anglii były plany, żeby zakazać umieszczania papierosów w widocznych miejscach... Nie wiem, czy to przeszło. Swoją drogą zakazany owoc kusi bardziej, nie?
Choć z drugiej strony ciężko sobie wymyślić jakiś konkretny przepis zakazujący takich wynalazków.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Sprzedaż artykułów 18+.

Post autor: miki999 »

zakładając, że są w stanie weryfikować wiek na podstawie dokumentu tożsamości.
A jak niby miałoby to być weryfikowane? Nigdy bym nie włożył do maszyny- nie chciałbym się znaleźć w bazie producenta automatu.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Sprzedaż artykułów 18+.

Post autor: Ponewor »

miki999 pisze:Nigdy bym nie włożył do maszyny
Mój mistrz Pokolenia będą powtarzać z podziwem te słowa.

A na poważanie na tej zasadzie nie powinieneś także wchodzić do sklepów z monitoringiem.
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

Sprzedaż artykułów 18+.

Post autor: luka52 »

Ponewor pisze:A na poważanie na tej zasadzie nie powinieneś także wchodzić do sklepów z monitoringiem.
Beznadziejne porównanie. Na dowodzie znajdują się dane, które w niepowołanych rękach mogą uprzykrzyć człowiekowi życie bardziej niż zdjęcie z kamery.
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Sprzedaż artykułów 18+.

Post autor: Ponewor »

No może i tak ale pani w sklepie oglądając dowód też sobie może twój adres przeczytać.
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Sprzedaż artykułów 18+.

Post autor: Frey »

Ponewor pisze:No może i tak ale pani w sklepie oglądając dowód też sobie może twój adres przeczytać.
Dowód nie dajesz, a pokazujesz, chodzi o pokazanie wieku i zdjęcia - czyli pierwszej strony dowodu na której nie ma adresu.

Po za tym Pani z monopolowego jest stosunkowo nie groźną osobą i ma poczucie odpowiedzialności społecznej, czego nie można powiedzieć o innych osobach, które faktycznie mogłby dowód wykrozystać
Awatar użytkownika
Ponewor
Moderator
Moderator
Posty: 2218
Rejestracja: 30 sty 2012, o 21:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 297 razy

Sprzedaż artykułów 18+.

Post autor: Ponewor »

Frey pisze: Dowód nie dajesz, a pokazujesz, chodzi o pokazanie wieku i zdjęcia - czyli pierwszej strony dowodu na której nie ma adresu.
Ja będę miał dowód to się przekonam. Dla uściślenia "pani z monopolowego, która sprawdza dowód" ma poczucie odpowiedzialności społecznej
ODPOWIEDZ