Co powinien potrafić uczeń po 3kl. gimnazjum?

Awatar użytkownika
Kacper Lapiak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2012, o 00:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice
Podziękował: 1 raz

Co powinien potrafić uczeń po 3kl. gimnazjum?

Post autor: Kacper Lapiak »

Skończywszy gimnazjum, wybieram się do technikum informatycznego, i z oczywistych względów staram sobie wieczorami powtarzać najpotrzebniejsze rzeczy.
Po technikum mam zamiar skierować się na studia informatyczne, więc musze być na bierząco z materiałem i nie mieć zaległości. Teraz pytania do was - Jaką dokładnie wiedzę powinienem przynieść ze sobą do nowej szkoły? Co okaże się zbędne?

Ostatnio porobiłem sobie najważniejsze notatki z:
-obojętości brył
-pól powierzchni płaskich, brył
-zasady potęgowania
-zasady pierwiastkowania
-podstawowe wzory skróconego mnożenia i ich zastosowanie
-działania na pierwiastkach
-geometria (okrąg wpisany w trójkąt i odwrotnie, konstrukcje podstawoych figur, dwósiecznych kąta...)
-zbiory, wykresy funkcji
-działania na liczbach (typu wyłączanie czynnika przed nawias)
-przypomnienie podstawowych pojęć (liczby naturalne, wymierne...)
-podstawy zdarzeń losowych

Oczywiście to przypominam sobie z tego co uczyłem się w gimnazjum. Czy nie uczę się czegoś na opak? Czy zapomniałem o czymś ważnym?
I pytanie wybiegające w przyszłość - Czy po technikum informatycznym, idąc na studnia informatyczne z wiedzą, którą wyniosę z technikum, dam radę przetrwać? Czy muszę się samemu douczać?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Co powinien potrafić uczeń po 3kl. gimnazjum?

Post autor: piasek101 »

Obadaj :
... mnazjalnej
Awatar użytkownika
Funktor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 482
Rejestracja: 21 gru 2009, o 15:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 63 razy

Co powinien potrafić uczeń po 3kl. gimnazjum?

Post autor: Funktor »

Douczanie się na własną rękę jest zawsze bardzo dobrym pomysłem. W technikum tej wiedzy z matematyki jakoś wiele wymagać od ciebie nie będą. studia informatyczne to trudne studia. Powiedzą ci to wszyscy nawet ci który w lo robili olimpiadę z matmy. Oczywiście broń Boże nie chcę ciebie zniechęcić, wręcz odwrotnie, chciałbym ciebie zachęcić do pracy we własnym zakresie i staranie się rozwijania tak zwanego swojego "warsztatu matematycznego "możliwie najszerszym zakresie. Skoro chcesz iść na informatykę to bardziej powinieneś się zastanawiać co powinien umieć absolwent LO idący na te studia. i tutaj odpowiedz jest jedna im więcej tym lepiej, nigdy za wiele

Jeśli chodzi o zdobycie rzetelnej wiedzy na poziomie LO z matematyki to ja zawsze i wszędzie polecam podręcznik Henryka Pawłowskiego " matematyka zakres rozszerzony " wydawnictwo Operon. moim zdaniem najlepsza i najobszerniejsza pozycja na rynku.

a co do poszerzania swoich horyzontów, czyli zadbanie o to aby twój " matematyczny warsztat" miał coś więcej niż młotek i śrubokręt to zainteresowanie się matematyką około olimpijską. A do tego książek i innych materiałów jest wiele. na tym forum jest sporo tematów dotyczących ciekawym zadaniom ( ale one mogę być za trudne na początek ) podobnie . Co do pozycji książkowych jest ich mnóstwo. Seria " miniatury matematyczne " wydawnictwa Aksjomat , książki wspomnianego wyżej H. Pawłowskiego " zadania z olimpiad matematycznych .." Książki których autorem jest Lev Kurliandtchik : matematyka elementarna w zadaniach -2 tomy, impresje matematyczne 2 tomy, impresje liczbowe, najkrótsze sieci, kącik olimpijski ( też kilka tomów nie pamiętam ile dokładnie ), 3 sławne książki poświęcone nierównościom. pan Witold Bednarek napisął też kilka książeczek konkursowych z matematyki - ale bardziej na poziomie gimnazjum - ale też polecam. a z rzeczy bardziej klasycznych to : 100 zadań Hugo Steinhausa, książki z serii " biblioteczka matematyczna" im więcej z tego ogromu rzeczy poznasz, tym bardziej elastyczny będzie twój umysł i łatwiej bedzie ci się pracować w zawodzie informatyka. A jełsi zostaniesz numerykiem to juz w ogóle, obszerna wiedza z matmy wymagana
ODPOWIEDZ