wyciągnięcie wniosku z zdania

major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

wyciągnięcie wniosku z zdania

Post autor: major37 »

Mam takie pytanie trochę dziwne ale chce zobaczyć jaką dają odpowiedź matematycy gdyż myślą bardziej logicznie. Siła grawitacji działająca na masę m znajdującą się na powierzchni Ziemi w porównaniu z siłą grawitacji, która działała by na tą masę na planecie o tym samym promieniu i o masie dwukrotnie większej od masy Ziemi, jest:
a) dwukrotnie mniejsza
b) dwukrotnie większa

Dodam teraz że siła grawitacji na tej planecie jest dwa razy większa. Ja rozumiem zadanie gdzie się pytają o ile siła grawitacji jest większa na tej planecie niż na ziemi a kilka osób rozumie o ile siła jest mniejsza na ziemi. A wy jak rozumiecie treść ?
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

wyciągnięcie wniosku z zdania

Post autor: wujomaro »

Siła grawitacji działająca na masę m znajdującą się na powierzchni Ziemi w porównaniu z siłą grawitacji, która działała by na tą masę na planecie o tym samym promieniu i o masie dwukrotnie większej od masy Ziemi, jest:
a)...
b)...
Skróćmy to do:
Siła grawitacji na ziemi w porównaniu do siły grawitacji na innej planecie jest:
a)...
b)...
Moim zdaniem, pytają nas o to, jak ma się siła grawitaji na ziemi do siły grawitacji na tej planecie.
Korzystając ze wzoru na siłę grawitacji:
\(\displaystyle{ F_{g_{z}}=G \frac{m_{1}m_{2}}{r^{2}}}\)
\(\displaystyle{ F_{g_{p}}=G \frac{m_{1}2m_{2}}{r^{2}}}\)
Wychodzi nam, że siła grawitacji na tej planecie jest \(\displaystyle{ 2}\) razy większa od siły grawitacji na Ziemi.
Więc zakładając, że mamy porównać \(\displaystyle{ F_{g}}\) Ziemi do \(\displaystyle{ F_{g}}\) tej innej planety, ja zaznaczyłbym opcję a) dwukrotnie mniejsza.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
spamer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 1 lip 2012, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 42 razy

wyciągnięcie wniosku z zdania

Post autor: spamer »

Chodzi o siłę na ziemii - skąd to wiem? Nie potrafię tego uzasadnić, ale z tym trzebaby już napisać na forum, gdzie ludzie zajmują się lingwistyką. ;)
Tak już mamy język skonstruowany.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

wyciągnięcie wniosku z zdania

Post autor: norwimaj »

spamer pisze:z tym trzebaby już napisać na forum, gdzie ludzie zajmują się lingwistyką.
To chyba problem zbyt błahy dla ludzi, którzy się tym profesjonalnie zajmują. wujomaro napisał dobre uzasadnienie, a bardziej szczegółowo to będzie tak:

\(\displaystyle{ \text{Siła grawitacji w porównaniu z siłą grawitacji jest dwukrotnie mniejsza/większa.}\\
\phantom{\text{Si}}\Bigg\uparrow\phantom{\text{a grawitacji w porównaniu z s}}\Bigg\uparrow\\
\parbox[t]{1.5in}{\text{działająca na masę }m\\
\phantom{\text{działająca na m}}\Bigg\uparrow\\
znajdującą się na powierzchni Ziemi
}\quad\parbox[t]{3.5in}{która {\red działałaby} na {\red tę} masę na planecie o tym samym promieniu i o masie dwukrotnie większej od masy Ziemi}\\}\)



W zdaniu nadrzędnym podmiotem jest "siła" a nie "siłą", bo tylko ten pierwszy wyraz jest w mianowniku.
Awatar użytkownika
spamer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 200
Rejestracja: 1 lip 2012, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 42 razy

wyciągnięcie wniosku z zdania

Post autor: spamer »

Błahy? Tutaj też są takie - zresztą zależy, co dla kogo takie jest. Jestem przekonany, że tak jak tutaj nikt raczej nie potraktuje czyjejś wątpliwości jako czegoś, na co nie warto poświecić chwili. W końcu tu tez chodzi o stosunek do danej osoby. ;-)
Napisać o tym tutaj w sumie też było dobrze.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

wyciągnięcie wniosku z zdania

Post autor: AiDi »

Jak dla mnie to sformułowanie zadania jest jednoznaczne...
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

wyciągnięcie wniosku z zdania

Post autor: major37 »

No teraz pokaże znajomym i zobaczą że mam rację. Dzięki
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

wyciągnięcie wniosku z zdania

Post autor: norwimaj »

major37 pisze: Ja rozumiem zadanie gdzie się pytają o ile siła grawitacji jest większa na tej planecie niż na ziemi a kilka osób rozumie o ile siła jest mniejsza na ziemi.
major37 pisze:No teraz pokaże znajomym i zobaczą że mam rację. Dzięki
Jeśli zmieniłeś zdanie i teraz uważasz tak jak oni, to nie rozumiem, co im chcesz jeszcze pokazywać.
major37
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1631
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 13:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Witaszyce
Podziękował: 288 razy
Pomógł: 72 razy

wyciągnięcie wniosku z zdania

Post autor: major37 »

Sory jednak nie miałem racji. Zerkłem na odp wujomaro a on mówi odp "a" a ja przepisałem w odwrotnej kolejności odpowiedzi a i b i dlatego wynikło nie porozumienie. Jeszcze raz dzięki za pomoc
ODPOWIEDZ