Wiara i pewność

fuzzgun

Wiara i pewność

Post autor: fuzzgun »

Czy człowieka który jest pewny że Bóg istnieje można nazywać wierzącym? Pewność i wiara to chyba nie to samo.
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Wiara i pewność

Post autor: silicium2002 »

Hm, można nie być pewnym i wierzyć. Wiara to pewne poczucie, uczucie.
Możesz być pewnym czegoś, ale wierzyć, że stanie się inaczej (jest, było).
fuzzgun

Wiara i pewność

Post autor: fuzzgun »

Myślę że ślepa wiara ma więcej wspólnego z pewnością.
Awatar użytkownika
skazy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 30 gru 2011, o 23:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chorzów / Warszawa
Pomógł: 2 razy

Wiara i pewność

Post autor: skazy »

Ziemniak
Marcinek665
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1824
Rejestracja: 11 sty 2007, o 20:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice, Warszawa
Podziękował: 73 razy
Pomógł: 228 razy

Wiara i pewność

Post autor: Marcinek665 »

Ja natomiast, wbrew postawionej niżej tezie:
skazy pisze:Ziemniak
twierdzę, że nie można być pewnym istnieniu wyższego bytu. Wszelkie "dowody" takiego istnienia są dość szybko obalane na podstawie dotychczasowych osiągnięć w nauce. Poza tym, mając dowód, ciężko mówić o wierze.
Awatar użytkownika
skazy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 30 gru 2011, o 23:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chorzów / Warszawa
Pomógł: 2 razy

Wiara i pewność

Post autor: skazy »

@Marcinek665, należy się zastanowić czym jest zatem byt - jak twierdzi Hegel, rzeczywistość to tylko aprioryczny dodatek do etyki.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2012, o 16:57 przez skazy, łącznie zmieniany 1 raz.
Panda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 342
Rejestracja: 31 maja 2008, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 28 razy

Wiara i pewność

Post autor: Panda »

że nie można być pewnym istnieniu wyższego bytu
Zabronisz mi? Chodzi o poczucie pewności, a nie fakt posiadania informacji, która uzasadniają jej posiadanie.

Wobec tego, skoro chodzi o odczucia, pytanie się chyba sprowadza do tego, czy poczucie pewności i wiary są tożsame (a tego nie chcę drążyć).
Ostatnio zmieniony 28 cze 2012, o 17:00 przez Panda, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
skazy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 30 gru 2011, o 23:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Chorzów / Warszawa
Pomógł: 2 razy

Wiara i pewność

Post autor: skazy »

czy poczucie pewności i wiary są tożsame
Wszystko jest względne, musimy najpierw zapytać o to, czym jest poczucie - jeśli będziemy się kierować Kantowskim agnostycyzmem poznawczym, ziemniak jest bytem na takich samych warunkach, jak poczucie.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Wiara i pewność

Post autor: miki999 »

Wszystko jest względne, musimy najpierw zapytać o to, czym jest poczucie - jeśli będziemy się kierować Kantowskim agnostycyzmem poznawczym, ziemniak jest bytem na takich samych warunkach, jak poczucie.
Z drugiej jednak strony, może należy spytać nie tyle czym jest poczucie, a czym poczucie nie jest- i to głównie z ontologicznego i epistemologicznego punktu widzenia. Istotnie, nie można podejść do tego zagadnienia w sposób czysto fenomenologiczny, ponieważ z góry nadamy zagadnieniu pejoratywne znaczenie. Z drugiej strony odejście od tego spowoduje, że zarówno ziemniak, jak i poczucie będą scharakteryzowane równie sofistycznie. Trzeba znaleźć aurea mediocritas.
fuzzgun

Wiara i pewność

Post autor: fuzzgun »

Zastanawia mnie skąd się bierze poczucie pewności. Jeżeli na przykład w prognozie pogody zapowiadają jutro słoneczny cały dzień to ja mogę w to wierzyć ale zawsze będzie temu towarzyszyć niepewność bo jutro może się zdarzyć że będzie padał deszcz. Skąd te poczucie pewności?

-- 28 cze 2012, o 18:18 --

Może stąd że bardzo chcemy tego słonecznego dnia.-- 28 cze 2012, o 19:43 --Ten przykład nie jest do końca dobry bo prognoza na następny dzień zwykle się sprawdza.
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Wiara i pewność

Post autor: silicium2002 »

Hm. Nie sprawdza
to raz nie serio.
Skąd TO poczucie.
to dwa półserio
wiara i pewność to dwie różne rzeczy. Chociaż... to wszystko zależy - jak "rozumujemy" świat. I możemy to ubrać w piękne słowa, poprzeć słowami wielkich nieżyjących już z resztą filozofów. Tylko co to zmienia? Każdy patrzy na to wszystko inaczej. Każda myśl choć teoretycznie taka sama może być odbierana inaczej przez każdą osobę.

Dla mnie doskonałym przykładem niemożliwej do ustalenia "jakości" świata są kolory - weźmy taką trawę - jest zielona dla mnie tak samo jak dla was. Po prostu wiemy, że ten kolor nazywamy zielonym - możemy też powiedzieć, że równie zielone są liście, ściana etc. Na razie wszystko okej, ale teraz skąd u licha pewność, że wasz mózg przetwarza tak samo tę barwę trawy? Okej nazywamy to wszyscy zielonym, ale może mój mózg widzi zieleń tak jak Wasz czerwień albo brąz? Nie możemy tego rozróżnić. Bo jak?
Dlatego być może moja pewność jest inna niż Twoja?

Wiara jest bardziej doznaniem, poczuciem (nie definiując tego czym jest to nieszczęsne doznanie, poczucie)
Pewność wynika z przekonania o prawdziwości pewnych rzeczy.
I nie mówię, że jest tak dla wszystkich - tak jest dla mnie.
ODPOWIEDZ