Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Bartek93klm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 4 sty 2011, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Władywostok
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Post autor: Bartek93klm »

Witam, postanowiłem wykorzystać wolny czas i weekendy na podniesienie swojej wiedzy z matematyki. Mam zamiar studiować mat. teor. na UJ i chciałbym mieć dobry start. Mam prośbę do was czy moglibyście mi podać propozycje zagadnień które mógłbym sobie przerobić. Zacząłem już ciągośc funkcji (w tym granice) pochodną, indukcję matematyczną itd. Proszę o pomoc
Awatar użytkownika
JakimPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2401
Rejestracja: 25 mar 2010, o 12:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 459 razy

Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Post autor: JakimPL »

Algebra liniowa oraz dalszy ciąg analizy.
Bartek93klm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 4 sty 2011, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Władywostok
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Post autor: Bartek93klm »

trudno jest samemu ogarnąć całki? (przynajmniej te łatwiejsze zagadnienia?)
Awatar użytkownika
JakimPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2401
Rejestracja: 25 mar 2010, o 12:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 459 razy

Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Post autor: JakimPL »

Nie. Jeżeli znasz pochodne, rozumiesz przykłady z książek, to nie będzie problemu.
Bartek93klm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 4 sty 2011, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Władywostok
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Post autor: Bartek93klm »

Nie znasz może jakiś pozycji które w porządny sposób pozwoliłyby mi ogarnąć Ciągłość granice i pochodną, mnarazie korzystam z plików pdf i tego co znajde na internecie ale tam jest pominięte sporo rzeczy
Awatar użytkownika
JakimPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2401
Rejestracja: 25 mar 2010, o 12:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 459 razy

Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Post autor: JakimPL »

M. Gewert, Z. Skoczylas - Analiza matematyczna.

Przystępnie tłumaczy powyższe tematy.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Post autor: Jan Kraszewski »

JakimPL pisze:M. Gewert, Z. Skoczylas - Analiza matematyczna.

Przystępnie tłumaczy powyższe tematy.
Jeżeli myślisz o matematyce teoretycznej, to daruj sobie Gewerta i Skoczylasa, Krysickiego czy inne takie. Na matematyce teoretycznej będziesz uczył się tych rzeczy zupełnie inaczej, więc w pewnym sensie szkoda czasu.

Jeżeli koniecznie chcesz coś czytać z analizy, to raczej Kuratowskiego "Rachunek różniczkowy i całkowy. Funkcje jednej zmiennej", choć i tak uważam, że nie ma to większego sensu. raczej poćwicz myślenie:

Kod: Zaznacz cały

http://www.math.uni.wroc.pl/mdm/


JK
Bartek93klm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 4 sty 2011, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Władywostok
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Post autor: Bartek93klm »

Dzięki wielkie co do ćieczeń "nad myśleniem" przerobiłem całe zadania.info przed maturą (szkoda że popełniłem kilka głupich błędów obliczeniowych na niej bo tak byłoby 100%). Mam prośbę, czy mógłbyś rozwinąć co miałeś na myśli że mat. teor. inaczej podchodzi np. do wyżej wymienionej analizy matematycznej?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Post autor: Jan Kraszewski »

Bartek93klm pisze:Dzięki wielkie co do ćieczeń "nad myśleniem" przerobiłem całe zadania.info przed maturą (szkoda że popełniłem kilka głupich błędów obliczeniowych na niej bo tak byłoby 100%).
Zadania maturalne nie rozwijają myślenia, tylko pewną sprawność.
Bartek93klm pisze:Mam prośbę, czy mógłbyś rozwinąć co miałeś na myśli że mat. teor. inaczej podchodzi np. do wyżej wymienionej analizy matematycznej?
Gewert, Skoczylas to typowa książka dla niematematycznych kierunków politechnicznych. Przedstawia głównie narzędzia z krótkim opisem ich użycia, czyli odpowiada głównie na pytanie "jak?". Na matematyce teoretycznej będziesz poznawał teorię dużo głębiej, odpowiadając na pytanie "dlaczego?".

Jeśli chodzi o mnie to pamiętam, że jak przyszedłem na studia to bardzo się ucieszyłem, że mogę "zapomnieć" to, czego nauczyłem się w szkole (a uczyłem się sporo więcej, niż uczą teraz) i uczyć się wszystkiego jeszcze raz "od początku", dużo dokładniej i głębiej.

JK
Bartek93klm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 4 sty 2011, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Władywostok
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Post autor: Bartek93klm »

Dziękuję za wyjaśnienie ... trudno mi jednak "badać" temat dogłębnie nie znając niektórych mechanizmów działania nawet tych najprostszych (mam na myśi np. granice funkcji które nie oparły się "zreformowanej" edukacji ogłupiania )-- 27 maja 2012, o 16:51 --OK, robie narazie prawko i nie idę do pracy w tym tygodniu, chcę się nauczyć porządnie Indukcji matematycznej, znam ogólny mechanizm ale czuję niedosyt, skąd wziąść porządny e-podręcznik? Szukam na internecie i nic szczególnego, zazwyczaj są tylko same zadania. Proszę o pomoc, może ktoś z was ma jakieś prezentacje albo pdf?
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Post autor: xanowron »

Ja osobiście nie widzę najmniejszego sensu w uczeniu się analizy matematycznej czy algebry liniowej w liceum, po to żeby mieć potem "lepszy start". Już prędzej wyrobisz sobie złe intuicje i nawyki niż czegoś pożytecznego się nauczysz. Na studia idziesz po to żeby uczyć się nowych rzeczy, a nie je powtarzać.
Znacznie lepszym pomysłem jest pogłówkowanie nad zadaniami z OM itp. tam gdzie nie liczy się ilość znanych twierdzeń i lematów, a skill, poczytać Deltę, tam też pojawia się mnóstwo ciekawych problemów, a same artykuły też są bardzo pouczające (o większości tych rzeczy nigdy w życiu byś nie usłyszał, czy to w liceum czy na studiach).
Bartek93klm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 4 sty 2011, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Władywostok
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Post autor: Bartek93klm »

mam głupią prośbe do was, czy moglibyście mi podrzucić jakieś linki do tych zadań z OM ok? nie nie jestem leniem pracuję od 6 do 18 (uroki budowlanki -.-) i nie mam czasu, proszę o pomoc
m-2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 4 maja 2011, o 13:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 14 razy

Materiał ponadprogramowy (LO, mat. rozsz.)

Post autor: m-2 »

Serio? Tak trudno wpisać w google "OM zadania"? Pierwsze linki to archiwum ze wszystkimi zadaniami...
ODPOWIEDZ