Średia algebraiczna - czy istnieje?

mksarben
Posty: 0
Rejestracja: 24 kwie 2012, o 11:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Średia algebraiczna - czy istnieje?

Post autor: mksarben »

Chciałbym prosić szanownych matematyków o pomoc. Jestem w trakcie tłumaczenia z języka włoskiego książki z zakresu współczesnej literatury i wpadłem właśnie na "średnią algebraiczną". Autor prawdopodobnie popełnił gafę, jednak zanim opatrzę tę gafę przypisem ze sprostowaniem, wolę upewnić się, że coś takiego jak ŚREDNIA ALGEBRAICZNA nie istnieje. Ten sam autor posługuje się często specjalistycznymi zapożyczeniami z języka ekonomicznego, mam więc podstawy przypuszczać, że coś o matematyce wie.

A jeśli nie istnieje średnia algebraiczna, to czy mogłaby istnieć? I na czym by taka średnia mogła polegać?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34276
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Średia algebraiczna - czy istnieje?

Post autor: Jan Kraszewski »

Może chodzi o średnią ARYTMETYCZNĄ? Czy jest jakieś wyjaśnienie, co autor rozumie pod tym pojęciem?

JK
mksarben
Posty: 0
Rejestracja: 24 kwie 2012, o 11:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Średia algebraiczna - czy istnieje?

Post autor: mksarben »

Również myślę, że autorowi chodziło o średnią arytmetyczną. Analizuje on narratora w pierwszej osobie liczby mnogiej. Pisze, że "MY" to [w tym wypadku] średnia algebraiczna wszystkich osób zbierających się w pewnym lokalu.

Innymi słowy - ten kto opowiada, nie jest żadną konkretną osobą, tylko wypadkową wszystkich zebranych w lokalu osobowości. Użycie w tym wypadku słowa "średnia" [nawet arytmetyczna] jest nadużyciem, ale co zrobić... trzeba tłumaczyć Autor nie matematyk, tłumacz nie korektor.
KaerbEmEvig
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 11 mar 2010, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 1 raz

Średia algebraiczna - czy istnieje?

Post autor: KaerbEmEvig »

Może chodzi o to: ?



Choć wątpię.
ODPOWIEDZ