szachy - poradnik

machina13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2009, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 6 razy

szachy - poradnik

Post autor: machina13 »

Szukam dobrego poradnika(e booka) do taktyk szachowych. Liczę że znajdzie się w nim co następuje:
- opisy różnych zawodowych rozpoczęć gry
- opis na jaką wymianę warto się zgodzić i kiedy
- opis różnych pomocnych i przydatnych uwag


Nie interesuje mnie co i jak się rusza bo w szachy grać potrafię.

Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11266
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3143 razy
Pomógł: 747 razy

szachy - poradnik

Post autor: mol_ksiazkowy »

Quote"
Szukam dobrego poradnika(e booka) do taktyk szachowych. Liczę że znajdzie się w nim co następuje:
- opisy różnych zawodowych rozpoczęć gry
- opis na jaką wymianę warto się zgodzić i kiedy
- opis różnych pomocnych i przydatnych uwag
Ukryta treść:    
demon_szybkosci
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 sie 2006, o 06:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 13 razy

szachy - poradnik

Post autor: demon_szybkosci »

machina13 pisze:Szukam dobrego poradnika(e booka) do taktyk szachowych. Liczę że znajdzie się w nim co następuje:
- opisy różnych zawodowych rozpoczęć gry
- opis na jaką wymianę warto się zgodzić i kiedy
- opis różnych pomocnych i przydatnych uwag


Nie interesuje mnie co i jak się rusza bo w szachy grać potrafię.

Jakieś pomysły?
W takim razie warto, abyś zaglądał na bloga:

Kod: Zaznacz cały

http://beginnerchessimprovement.blogspot.com

Zwłaszcza polecam kliknąć po prawej stronie w kategorię "taktyka", a wtedy uzyskasz co najmniej 30 wpisów na ten temat. W nich znajdziesz listę motywów taktycznych wraz z ich wyjaśnieniem, a także książki (oraz zbiory zadań!), które mogą być pomocne w nauce taktyki i kombinacji.

Dodam, że blog jest poświęcony amatorom i pasjonatom gry szachowej (czyli zawodnikom od poziomu 1000 do 1700). Wierzę, że osoby, które poszukują odpowiedzi na różne pytania i problemy - będą w stanie odnaleźć je w tym miejscu. Jeśli jednak jeszcze nie został poruszony dany problem, to polecam zajrzenie na tę stronę:
Są tam 3 książki dotyczące szachów - podzielone na poszczególne części (w PDF) do ściągnięcia (lub przejrzenia). Zakres poruszanych tematów jest dość szeroki, więc można uzyskać dzięki nim - odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.

Jeśli nadal twoje pragnienie nie zostanie zaspokojone, to poszukaj jeszcze w Google książek lub artykułów na tematy cię interesujące. Od razu mówię, że na blogu nie znajdziesz opisu debiutów ("opisy różnych zawodowych rozpoczęć gry"). Natomiast na pytanie "na jaką wymianę warto się zgodzić" uzyskasz na pewno w książce Dana Heismana "Back to basics: tactics" jak też w jego artykułach, które są za darmo dostępne tutaj (w formacie PDF):
http://www.chesscafe.com/archives/archi ... ice%20Nook
(kolumna "Novice Nook by Dan Heisman").

I jak? Pomogło?
machina13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2009, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 6 razy

szachy - poradnik

Post autor: machina13 »

@mal_ksiazkawy
Pisałem, że potrafię grać w szachy i w twoim poradniku nie znalazłem nic interesującego.

@demon szybkosci
Blog wygląda fajnie, jak będę miał dużo wolnego czasu to poprzeglądam.
A możesz powiedzieć o co chodzi z tymi punktami?
zawodnikom od poziomu 1000 do 1700
.

A znasz jakąś książkę / stronę na necie gdzie są opisane debiuty? Interesowałoby mnie też gdyby w nich było opisane co zyskujemy też na takim ruchu a nie tylko krótki spis co i gdzie ruszyć.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11266
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3143 razy
Pomógł: 747 razy

szachy - poradnik

Post autor: mol_ksiazkowy »

A znasz jakąś książkę / stronę na necie gdzie są opisane debiuty? Interesowałoby mnie też gdyby w nich było opisane co zyskujemy też na takim ruchu a nie tylko krótki spis co i gdzie ruszyć.
a zatem skromnym zdaniem najteściwsze bede filmy np.
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

szachy - poradnik

Post autor: cosinus90 »

Pisałem, że potrafię grać w szachy i w twoim poradniku nie znalazłem nic interesującego.
machina13, musisz się zdecydować - albo twierdzisz, że potrafisz grać, albo że szukasz poradników dla początkujących (znajomość debiutów czy innych rzeczy które napisałeś, to poziom bardzo początkujący). No chyba, że w Twojej nomenklaturze "potrafię grać" oznacza jedynie znajomość posunięć.
Co do debiutów, to tak jak napisał mól książkowy, najlepiej obejrzeć różnego rodzaju filmy w Internecie (najczęściej są w języku angielskim).

Punkty rankingowe, czyli inaczej ranking, określa relatywną siłę gry szachisty, początkowy domyślny ranking to 1000. Wg FIDE (międzynarodowej organizacji szachowej) amator to zawodnik o rankingu poniżej 2000. Najsilniejszy szachista świata posiada obecnie ranking 2862. Ale na razie nie warto się tym zajmować, tylko poprawą samej gry
ulamekniezwykly
Posty: 0
Rejestracja: 25 sie 2013, o 17:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

szachy - poradnik

Post autor: ulamekniezwykly »

ja jestem ciekawa jak się gra w szachy 3 osobowe. Ostatnio widziałam takie na wystawie jak kupowałam tacie szachy na urodziny.
Backrus
Posty: 0
Rejestracja: 11 maja 2013, o 19:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suwałki

szachy - poradnik

Post autor: Backrus »

Do poprawienia poziomu Twojej gry może przysłużyć się lektura zabawnie napisanej "Strategii szachowej" Bronsteina.

Jeżeli znasz posunięcia i chcesz nauczyć się debiutów pobieżnie, to polecam "Szybki kurs debiutów" Konikowskiego. Budowa repertuaru debiutowego to żmudne zajęcie, ciekawe i dużo ambitniejsze są książki z serii "Dangerous Weapons" (), niektóre z pomysłów tam zawartych stosowałem z powodzeniem z zawodnikami z ELO 2300+.

Oczywiście są jeszcze monografie debiutowe, informatory i inne ciekawe materiały, ale to tylko dla pasjonatów.
Awatar użytkownika
Martingale
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 9 lip 2013, o 10:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stuttgart
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 10 razy

szachy - poradnik

Post autor: Martingale »

Odniosę się do starszego posta,
demon_szybkosci pisze: W takim razie warto, abyś zaglądał na bloga:

Kod: Zaznacz cały

http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Polecam każdemu, kto chciałby "uczyć" się z tej stronki lekturę pewnego tematu na innym, szachowym forum, . Ciekawsza dyskusja rozpoczyna się na trzeciej stronie.
ODPOWIEDZ