Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Disnejx86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 56 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: Disnejx86 »

Zgodnie z poniższą prośbą dyskusja została przeniesiona.
JK
Inkwizytor pisze:Ponieważ rozwinęła się ciekawa dyskusja w innym wątku, proszę jakąś osobę władną w tej materii o przeniesienie tu kilku wpisów stąd: https://www.matematyka.pl/16995,225.htm i wpisów przeniesionych do kosza: https://www.matematyka.pl/281954.htm

Szkoda by było tak ciekawie rozwijanej dyskusji.
***************************************************************************

Ja bardziej cenie polski ... Historia i wos to dwa najgorsze przedmioty w szkole (szczególnie historia z której mam 2) ...Takie coś na studiach ścisłych absolutnie się nie przyda, a umiejętność czytania ze zrozumieniem, wysławiania się itd... będzie w jakiś sposób ceniona.
RSM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 1 lip 2011, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Internet
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 13 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: RSM »

Co nie zmienia faktu, że warto wiedzieć dlaczego żyjemy w państwie, które wygląda tak, a nie inaczej (co jest uwarunkowane między innymi przez historię kraju). Posiadać też należy podstawową wiedzę o funkcjonowaniu państwa, żebyś nie poszedł na wybory i nie głosował na zasadzie 'on ma ładną buzię i sympatycznie się uśmiecha, stawiam przy nim krzyżyk'.

P.S. Na studiach ścisłych (przynajmniej moich) nikt nie ocenia w jaki sposób się wypowiadasz (o ile mówisz prawdę w sposób ścisły, bez machania rękoma). Ilość użytych figur retorycznych, elokwencja nie jest oceniana.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2012, o 22:13 przez RSM, łącznie zmieniany 1 raz.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34240
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: Jan Kraszewski »

A ja powiem tak: warto wiedzieć różne rzeczy. Warto interesować się różnymi rzeczami.

Niestety, obserwuję w młodszym pokoleniu smutną tendencję: uczę/interesuję się tylko tym, co jest przydatne (według własnej definicji przydatności). To bardzo zubaża.

JK
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: Inkwizytor »

@Wika i inni
Ścisłowiec gardzący naukami humanistycznymi jest równie wadliwy intelektualnie jak humanista będący analfabetą matematycznym. Nauka historii jest ważna o tyle by na błędach przodków uczyć się i nie popełniać tych samych błędów. Niestety postawa Polaków przy okazji różnych "okoliczności przyrody" pokazuje że nie odrabialiśmy i nie odrabiamy lekcji historii (ale nie będę zaczynał tu offtopu).

Nie powinno się oceniać użyteczności, piękna, wad i zalet danego przedmiotu przez (nie)kompetencje osoby, która ma bliżej Cię z nim zaznajomić. W każdej dziedzinie życia i nauki można znaleźć piękne elementy, wspaniałe postacie, ludzi z pasją którzy poświęcili całe swe życie na zgłębienie danej dziedziny. Ba! Czasem jak uczy historia(sic!) oddawali życie za swoją pasję. Warto o tym pomyśleć zanim odsądzi się od czci i wiary przedmioty, które akurat "psują Ci średnią".
Disnejx86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 56 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: Disnejx86 »

Ja sie historii nie ucze !! Mam 2 i mi starczy i nic kompletnie nie wiem ... a co do polskiego to orłem nie jestem ale fajny jest, nie tak jak matma, ale jakoś ujdzie.

P.S. Ludzie co twierdza że historia jest matematykom (lub ścisłowcom) potrzebna moim zdaniem sie nie znaja na rzeczy , dajcie spokój- albo nie jesteście pasjonatami matematyki, co wolicie się uczyć 2h bez sensu historii i obejrzeć wiadomości czy porozwiązywać trudne problemy matematyczne... ŻAL.pl po prostu ja bym skasował historie z nauczania w LO!
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: AiDi »

Nie chodzi o to, że jest potrzebna w życiu zawodowym, o ile pracuje się jako matematyk/fizyk. Uwierz mi, są matematycy którzy pasjonują się historią i lubią czasami poświęcić te 2 godziny na to, a nie tylko zajmować się problemami. Swoją drogą piszesz o tym tak jakbyś miał 5 lat mniej niż masz napisane. Nie ty decydujesz kto jest pasjonatem a kto nie...

Mam jeszcze pytanie: czy to samo sądzisz o historii matematyki?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34240
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: Jan Kraszewski »

Disnejx86 pisze:Ja sie historii nie ucze !! Mam 2 i mi starczy i nic kompletnie nie wiem ... a co do polskiego to orłem nie jestem ale fajny jest, nie tak jak matma, ale jakoś ujdzie.

P.S. Ludzie co twierdza że historia jest matematykom (lub ścisłowcom) potrzebna moim zdaniem sie nie znaja na rzeczy , dajcie spokój- albo nie jesteście pasjonatami matematyki, co wolicie się uczyć 2h bez sensu historii i obejrzeć wiadomości czy porozwiązywać trudne problemy matematyczne... ŻAL.pl po prostu ja bym skasował historie z nauczania w LO!
Dokładnie o tym pisałem powyżej...

JK
RSM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 1 lip 2011, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Internet
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 13 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: RSM »

Disnejx86 pisze:Ludzie co twierdza że historia jest matematykom (lub ścisłowcom) potrzebna moim zdaniem sie nie znaja na rzeczy
Śmiałe stwierdzenie, zwłaszcza, że wygłasza je młokos (ciśnie mi się 'na klawiaturę' inne określenie, ale sobie daruję) między innymi do zawodowego matematyka.
Disnejx86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 56 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: Disnejx86 »

To ja radze ludziom na studiach (matematyka, informatyka, chemia, fizyka itd...) uczyć się angielskiego on będzie \(\displaystyle{ 248253528987 \times}\) bardziej potrzebny w życiu niż ta nudna durna historia. Poazdro
Ostatnio zmieniony 16 sty 2012, o 12:31 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: \times.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: Inkwizytor »

@Disnejx86

W ramach nauki języków obcych ciśnie mi się pod palce: "Ignorance is bliss" - pasuję do tej sytuacji jak ulał.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2012, o 20:31 przez Inkwizytor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: AiDi »

A ja radzę poszerzyć horyzonty, bo chociaż sam stronię od wszelkich humanistycznych rzeczy, z wyjątkiem historii fizyki i matematyki, to nie uważam, że zamykanie się tylko na jedno jest dobre. Masz 17 lat, albo kiedyś to zrozumiesz, albo pożytek (naukowy) z ciebie będzie marny
MadJack
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: 21 lis 2010, o 22:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 35 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: MadJack »

Ścisłowiec gardzący naukami humanistycznymi jest równie wadliwy intelektualnie jak humanista będący analfabetą matematycznym.
Nic dodać, nic ująć. Nic dodać dlatego, że nie warto. Wiem z autopsji, gdyż z takimi ludźmi stykam się cały czas. Na dodatek niektórzy z nich mają 5 z historii, ale wiedza ulatuje całkowicie z ich głów najpóźniej miesiąc po sprawdzianie. Najbardziej irytującym mnie zdaniem wypowiedzianym na temat jakiegokolwiek przedmiotu (no dobra, z wyjątkami w rodzaju PO i takie inne) jest: "Po co mi to?" (słowo "co" często jest zamieniane innym, troszkę bardziej dosadnym).
Od człowieka z maturą powinno się wymagać ogólnej wiedzy na pewnym poziomie. Taki człowiek może spokojnie napisać tę prostą podstawową maturę z matematyki spokojnie na gdzieś \(\displaystyle{ \approx 50 \%}\). Także dla mnie nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, żeby była ona obowiązkowa. Wykształcony człowiek musi matematykę znać przynajmniej w takim stopniu, tak jak musi umieć poprawnie pisać, znać podstawy różnych dziedzin, a także orientować się w światowej historii i kulturze.
W ramach nauki jeżyków obcych ciśnie mi się pod palce: "Ignorance is bliss" - pasuję do tej sytuacji jak ulał.
Dokładnie
Niestety, obserwuję w młodszym pokoleniu smutną tendencję: uczę/interesuję się tylko tym, co jest przydatne (według własnej definicji przydatności). To bardzo zubaża.
Na szczęście nie cała młodzież taka jest. Chociaż muszę niestety stwierdzić, że dominują ignoranci (przynajmniej patrząc na własne otoczenie).
P.S. Ludzie co twierdza że historia jest matematykom (lub ścisłowcom) potrzebna moim zdaniem sie nie znaja na rzeczy , dajcie spokój- albo nie jesteście pasjonatami matematyki, co wolicie się uczyć 2h bez sensu historii i obejrzeć wiadomości czy porozwiązywać trudne problemy matematyczne... ŻAL.pl po prostu ja bym skasował historie z nauczania w LO!
To ja radze ludziom na studiach (matematyka, informatyka, chemia, fizyka itd...) uczyć się angielskiego on będzie bardziej potrzebny w życiu niż ta nudna durna historia. Poazdro
Patrząc, do jakich osób kierujesz te słowa, ciężko się nie uśmiechnąć

EDIT: W ogóle to zrobił się lekki offtopic według mnie ^^
Disnejx86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 56 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: Disnejx86 »

Nie obchodzi mnie to że nic z histori nie wiem... Teraz na świecie rządzi matematyka, angielski.... Uczycie się wszystkiego? Fajnie ... wychodzicie wogóle z domu? Ja przyznaje ze sie ucze tylko 4 przedmiotów ale dzieki temu mam czas na życie prywatne-nara.
miodzio1988

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: miodzio1988 »

Ja się uczyłem i miałem czas na życie prywatne. No i ? I po co tyle złości w wypowiedziach?
Disnejx86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 56 razy

Wydzielono z: Czy matura z matematyki powinna być obowiązkow

Post autor: Disnejx86 »

Ja np. nie lubie takich ludzi co spedzaja całe popołudnie i wieczór w domu sie uczac wszystkiego, po pewnym czasie zapominają, a z żadnego przedmiotu nie są orłami ... nasz pan od chemii powtarza często że lepiej jest w paru przedmiotach być dobrym i sobie zapewnić z nimi przyszłość w życiu, a nie wszystkiego po trochu i potem nic nie ma konkretnego
ODPOWIEDZ