Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: chris_f »

Cóż może z racji wieku i przyzwyczajeń wrzucę kamyczek do ogródka laptopowców. Tak na marginesie, sam prywatnie używam stacjonarnego i laptopa, w domu i w rodzinie przewijają się różne laptopy (służbowe i prywatne) a więc porównanie jakieś mam.

- mobilność - tu z jednej strony nie ma oczywiście o czym dyskutować, laptopa choćby ważył nawet i 5 kg zawsze da się wziąć pod pachę czy do torby i z łatwością przenieść. Tu jednak pojawia się zasadnicze pytanie - czas pracy na baterii (w zapewnienia producentów absolutnie nie należy wierzyć, chyba dotyczą pracy systemu w trybie hibernacji). Oczywiście zawsze można powiedzieć, że wszędzie można się gdzieś podłączyć, ale w tym momencie cała przewaga mobilności prawie znika. Często zdarza mi się widzieć studentów pracujących w najdziwniejszych miejscach i pozycjach tylko dlatego, że gniazdko jest w pobliżu, kłócących się o miejsce w pobliżu gniazdka np. na wykładzie, targających ze sobą nawet 10 m przedłużacze, rozdzielacze, do tego dochodzi zasilacz z kablem po obu stronach, nawet w domu jest to niewygodne, wszędzie gdzie się usiądzie jest zawsze problem z kablem, osobami przechodzącymi itp. Tak czy inaczej kończy się to tym, że do pracy i tak przeznacza się wydzielone miejsce, w którym i stacjonarny się zmieści.

- druga rzecz związana z mobilnością - to fakt, że mamy przy sobie dane do projektów, potrzebne oprogramowanie, notatki, szkice itp. rzeczy - ale z łatwością wszystko to można upchnąć na pendrivie, a jeśli trzeba to montujemy sobie mobilną wersję systemu i startujemy go na praktycznie dowolnym komputerze, do współpracy z kolegą czy kolegami wystarczy w miarę działający internet, skype, GG czy inny komunikator, zestawione VPN-y i można robić co się chce.

- trzecia rzecz, gdzie laptopy przegrywają w przedbiegach - ergonomia pracy. Po kolei: klawiatura - w laptopach nawet w tych dużych) bardzo słaba, najtańsza za 30 zł do stacjonarnego jest lepsza. Do laptopa tak czy inaczej trzeba podłączyć mysz, praca z touchpadem to katorga na dłuższą metę. Następnie ekran, nikt mi nie powie, że lepiej się pracuje na 15" czy nawet 17" laptopie niż na stacjonarnym 21" monitorze (za około 300 zł) w rozdzielczości 1680x1050, czy tak jak ja obecnie 28" Full HD (1920x1050) z HDMI za 860 zł (to był wydatek na teraz i na przyszłość, po wymianie blaszaka monitor posłuży mi dalej, czego niestety laptopy nie potrafią) - używam go równocześnie jako TV. Do tego do stacjonarnego zawsze przygotowuję się jakiejś miejsce, gdzie można ergonomicznie usiąść i pracować kilka godzin bez bólu pleców, nadgarstków i ramion.

- po czwarte większość rzeczy do blaszaka jest wielopokoleniowa, zmieniam blaszak ale zostawiam sobie myszkę i klawiaturę, zostawiam monitor, stary dysk wkładam do nowego jako drugi, nagrywarkę też przekładam (kupiłem ją z sześć lat temu, nadal działa i jeszcze pewnie podziała), kartę Wi-Fi przekładam (nie była zintegrowana), podobnie na początek, kiedy nie będzie mnie stać na nowszą bardziej wypasioną grafikę to przekładam starszą. Podobnie z pamięciami, na początek, kiedy mnie nie stać na więcej to kupuję tylko 4GB pamięci, za rok spokojnie dokupuję i dokładam kolejne cztery.

- dalej, kwestia ewentualnych napraw i rozbudowy, z laptotem jeżeli coś się zepsuje jeszcze na gwarancji to pół biedy (choć tu bywają znaczne obostrzenia gwarancyjne), ale gdy trzeba samemu pokryć naprawy czegokolwiek (jakiejś nadłamanej pierdółki, uchwytu czy rzeczy nie podlegającej gwarancji) to koszty są porażające. O rozbudowie już nie wspomnę bo to chyba jasne.

- wydajność, no cóż mój blaszak sprzed trzech lat (wtedy bez monitora, klawiatury i myszki, nagrywarki) za 1650 zł bez najmniejszych problemów radzi sobie z Wiedźminem 2, betą Diablo III, na Skyrim trzeba wyłączyć niektóre efekty, żeby działało płynnie (pow. 60 fps), o zastosowaniach typowych nie ma oczywiście o czym mówić. @Adambak napisał, że do internetu, nauki i programowania laptop jest lepszy ??? W którym miejscu???

Podsumowując, naprawdę mało widzę przewag jakie może mieć laptop. Jeżeli ma służyć do poważnej pracy i nauki, a także do zabawy na nieco wyższym poziomie to zdecydowanie stacjonarny. Jeżeli ma być gadżetem którym można się pochwalić przed kumplami to może być laptop. Zawsze można zaszaleć i kupić wypasione monstrum z 19" ekranem rozbudowane do granic możliwości za 12k, ale i tak za połowę tej ceny można zestawić stacjonarny o dużo lepszych parametrach.
Disnejx86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 56 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: Disnejx86 »

chris_f, Odpal grę Crysis (2007 rok) na bardzo wysokich (także max. rozdzielczość) , ochłoń i... wróć. Pozdrawiam. Wybacz ale u mnie klawiatura na laptopie jest lepsza niż "klawiatura" za 20 zł. Laptop jest wygodniejszy i tyle... Obecnie laptop za 3000 zł, jest bardzo podobny w możliwościach do kompa za 3000, no i pamiętać trzeba o klawiaturze, bajerach i monitorze. Baterie-tutaj może być problem, u mnie teoretycznie pisze że podziała 3-4 godzinki, no ale jak jakaś gra idzie typu BF3 na multi, to na 3h nie starcza...
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: Frey »

chris_f, mówisz tutaj o wielu oczywistych rzeczach, które mnie nie dotyczą w żadnym stopniu. Podłączenie laptopa do prądu nie jest trudne teraz prawie nigdzie, po za tym ja rzadko pracuje na baterii.

Co do "przekładnia" sprzętu ze starego PC do nowego... ja tego nie mogę zrobić muszę kupić wszystko od nowa.

Disnejx86, niestety nie mogę się zgodzić PC i laptop za 3000 to jest różnica kolosalna w wydajności.

Tylko ja mam jeszcze taki problem, ze mam mało miejsca hmm. Sam nie wiem już obie opcje są kiepskie.
ODPOWIEDZ