Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: Frey »

Witam,

w niezbyt najbliższym czasie planuję zakup nowego sprzętu komputerowego. Piszę "sprzęt", gdyż nie wiem czy kupować PC czy laptopa. Każde rozwiązanie ma wiadome wady i zalety, więc także tutaj liczę na pomoc.

Do czego ma posłużyć nowy sprzęt? Nie będę owijał w bawełnę, chciałbym sobie pograć w kilka najnowszych i przyszłych gier komputerowych np: skyrim, Mass Effect 3, Diablo 3, zobaczyć jak wygląda wiedźmin 2 etc etc. Oczywiście chciałbym zobaczyć te gry w jakości lepszej niż ultra low (czyli wyłączamy graficznie co się da). Najlepiej jakby dało się je odpalić na medium/high z przyzwoitym fps ~30.

Sprostanie takich wymagania na laptopie nie jest zbyt łatwe niestety, stąd pojawił się pomysł PCeta. Choć nadal bardziej jestem nastawiony na laptopa (wiadomo większa mobilność), a dodatkowo do PCeta dojdą wszystkie dodatkowe wydatki jak monitor etc.

Niestety na sprzęcie znam się kiepsko/średnio. Zwłaszcza na kartach graficznych (ostatnio pojawiło ich się zatrzęsienie) , dlatego proszę forumowiczów o pomoc może coś doradzą.

Wydać chcę około 2400-2500zł, choć chyba to są nierealne pieniądze w stosunku do oczekiwań ;/

Znalazłem coś takiego:


Wiem, wiem, cena wykracza nawet znacznie po za przedział, ale jak wspominałem zakup będzie nie teraz ale po nowym roku. Cena może spadnie o stówkę, może i ja odłożę jeszcze ze stówkę lub dwie i jakoś będzie mnie stać.

Zatem forumowicza, co myślicie o w/w laptopie, czy sprosta moim oczekiwaniom?
Czy lepiej iść ścieżką PC czy laptopów jakie jest wasze zdanie?
Jakie są Wasze propozycje sprzętu dla mnie?

Mam nadzieję, że dyskusja będzie trwała dłużej niż kilka postów.
Awatar użytkownika
bolo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2470
Rejestracja: 2 lis 2004, o 08:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: BW
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 191 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: bolo »

Frey pisze:Czy lepiej iść ścieżką PC czy laptopów jakie jest wasze zdanie?
Nadal nie zadeklarowałeś ile czasu chcesz poświęcić na granie oraz co znaczy "mobilność" w twoim przypadku. W sytuacji bycia studentem zmiana komputera nie jest zbyt częsta, tak więc powinieneś raczej bardziej bardziej skupić się na tej mobilności niż na samym graniu. Co przez to myślę? Kupując PC cena jest trochę niższa, ergonomia i wygoda patrzenia w ekran znacznie większa, a i zabranie go poza kraj nie jest jeszcze jakimś większym problemem, gorzej jeśli poza kontynent - wówczas laptop wygrywa. Nie chciałbym oceniać zbyt personalnie, ale w pewnym momencie prawdopodonie wyrośniesz z grania, albo grać będziesz jedynie dla odreagowania dnia/tygodnia, stąd super grafika nie będzie Ci potrzebna i lepiej byłoby zainwestować w większą ilość RAM (\(\displaystyle{ \geqslant 8\,\text{GB}}\)) i dysk SSD dla systemu.

Myślę, że w pierwszej kolejności powinieneś się zastonowić nad tym co chcesz robić po studiach, bo dobry komputer to raczej 'inwestycja' na najbliższe kilka lat, stąd czasami ciężko go ze sobą targać nie wiadomo gdzie.
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: adambak »

e tam, po co wyrastać z gier, są fajne :D

Frey, laptop do którego linka podałeś jest naprawdę bardzo mocny.. bardzo porządny sprzęt i chyba (podkreślam, odkąd mam laptopa (od 3 lat) nie bardzo skupiałem się na tym co jest dostępne w jakiej cenie) nic lepszego w tej cenie się nie dostanie.. z resztą czego chcieć więcej od laptopa, jest potężny..

muszę Cię jednak zmartwić - w Wiedźmina 2 na nim nie pograsz (w ogóle, nawet na low).. winna jest 'tylko' karta graficzna (jak zwykle to samo w laptopowych - cienka szyna pamięci tylko 128/192bit).. piszę w cudzysłowie, bo nie dostaniesz lepszej w laptopie ani za te, ani za dużo większe pieniądze.. nie wiem jak będzie z Mass Effect 3, gdybym znał wymagania to bym coś powiedział.. na Diablo III też większych szans nie ma, byłoby lepiej niż z Wiedźminem 2, ale wymagają tej samej chorej karty.. Skyrim bez problemu, bardzo przyzwoicie na średnich (40fps jak nic)..

ogólnie jeśli laptop to niestety bez większego grania w nowe gry.. w starsze, tzn niekoniecznie stare(laptop o którym piszesz wyciągnie Crysis 2 na wysokich!), bezproblemowo, ale na nowe albo się załapie na chwilę, albo w ogóle, tak to pędzi do przodu..

jednak mimo wszystko ja Ci radzę laptopa.. mój służy mi zawsze i wszędzie.. zawsze uwielbiałem grać i w to co powinien to mi umożliwiał (czyli w najlepsze gry na świecie Heroes III, Warcraft, Starctaft itp) a nawet w nowsze jak Stracraft 2 bez problemu jak miałem chęć.. jednak byłem o tyle w innej sytuacji niż Ty przy wyborze, że do nowych gier mnie tak nie ciągnęło nigdy.. choć ciekawość była spora(i nadal jest, ach Battlefielda 3 bym zobaczył.. ten co podałeś wyciągnie na 32fps), to zrezygnowałem z tej pogoni za technologią jak mój PC przestał nadążać(czyli szybko).. i tak najlepsze gry już wyszły dawno temu :) no a poza tym to ja potrzebuję komputer do internetu, nauki i programowania i chociażby w tym laptop przewyższa PC tysiąckrotnie (a to trzeba przyznać przyszłościowe)..
RSM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 1 lip 2011, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Internet
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 13 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: RSM »

adambak, ja na swoim laptopie (ASUS K53SV) grałem zaraz po zakupie w Wiedźmina 2 na średnich. Nie wiem czy mam lepszą grafikę, czy nie, bo nie znam się na tym, ale w momencie zakupu (lipiec br.) koszt tego asusa był zbliżony do ceny laptopa, którego zaproponował Frey.
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: adambak »

RSM, masz w swoim laptopie nawet ciut gorszą grafikę.. no cóż, tak to już jest.. i tak na koniec wychodzi, że wg statystyk coś nie powinno chodzić a śmiga tak mi właśnie coś nie pasowało, że Crysisa 2 na high by wyciągnął, a Wiedźmina 2 już w ogóle nie? aż nie wierzyłem żeby nasi coś zepsuli, przecież są świetni.. no to mamy 2:0 dla laptopów
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: Frey »

Dzięki wszystkim za odzew.

bolo, ile czasu? Nie wiele, bo prawie wcale go nie mam, żeby w luźniejszy weekend sobie łączyć i pograć. Ale chodzi o to że trzeba mieć cokolwiek, żeby móc włączyć. Z gier już dawno wyrosłem i od liceum nie gram prawie w nic. Teraz czasem pogram sobie w Europę III (choc na niskiej rozdzielczości, a i tak mam niski fps) albo w LoLa - na ultra low detalach z fps 15 ;/. W ciągu ostatniego czasu wyszło wiele fajnych gier, które chciałbym zobaczyć.

Dodatkowo chciałbym spróbować pograć w The Secret World. Niestety nie ma jeszcze oficjalnych wymagań sprzętowych, choć gra będzie na silniku Age of Conan, więc wymagania będą nie niższe niż tam.

Zamierzam grać wbrew pozorom nie dużo zatem dlatego waham się czy aż stacjonarka jest mi potrzebna.

Ja wyprawy po za kontynent się nie wybieram. Mobilność jest ważna, gdyż czasem trzeba na uczelnie wziąć laptopa, czasem do znajomych, jak się robi jakiś projekt, albo nawet przenieść się do innego pokoju lub przestawić, żeby serial obejrzeć (jak się nie ma TV to komputer jest istotny żeby cokolwiek obejrzeć). Do zakończenia studiów jeszcze kawał czasu i to nie ma znaczenia. Komputer to nie inwestycja wbrew pozorom wszystko szybko się zmienia i nie ma co kupować komputera na lata. Kolejną wymianę planuję za 2lata + x miesięcy. Czyli to co kupię będę się z tym męczył przez dwa lata jakieś (chyba, że coś się zmieni).

adambak, dzięki wielkie za komentarz. Czy ja wiem czy ten laptop jest taki super mocny... chyba jednak na nic lepszego mnie nie stać. Ciężko już kupić lepszą kartę graficzną nie przekraczając 3000zł ;( RSM trochę mnie pocieszył, że może jednak wiedźmin 2 jakoś pójdzie na low-medium, zwłaszcza, że karta w mojej propozycji jest minimalnie lepsza (jakieś 10-15% wydajniejsza na oko). Jak sam zauważasz laptop jest trochę bardziej poręczny do wszystkiego, mimo, że ja nie programuje, to jednak sporo liczę czy coś edytuje, bez excela to jak bez ręki.
Jakbym wiedział, że np. the sacret world na medium-high mi pójdzie z fps powyżej 25 i ME3 podobnie to bym bez cienia wątpliwości kupił tego laptopa (i sądzę, że z dwa lata da radę się na nim przemęczyć). Tylko jeszcze nie ma wymagań tych gier. Skoro Skyrim pójdzie to już coś gra wygląda nieźle i fajnie by ją zobaczyć, no i np. takiego Crysies też.

Z tymi grami jednak jest różnie, bo niektóre się źle zoptymalizowane np. Risen na high detalach jest trudniejszy od odpalanie niż crysis 2. A Risen wygląda jakieś milion razy gorzej. Ciężko zatem przewidzieć co pójdzie, a co nie.

Np. o Diablo 3 się nie martwię, choć na high pewnie nie pójdzie, to blizzard dobrze optymalizuje i wydaje gry, które są przystosowane do obecnego sprzętu zatem pewnie będzie dało radę uruchomić grę.

Czekam na dalsze komentarze i propozycje sprzętu.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: miki999 »

Gdybyś skądś skołował tanio monitor, to może można by było pomyśleć nad stacjonarką za 2k + netbookiem za 1k?
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: adambak »

miki999, ale wtedy nie bardzo by pograł w cokolwiek, jeśli tak rozłoży siły..
Np. o Diablo 3 się nie martwię, choć na high pewnie nie pójdzie, to blizzard dobrze optymalizuje i wydaje gry, które są przystosowane do obecnego sprzętu zatem pewnie będzie dało radę uruchomić grę.
masz tutaj mnóstwo racji choć podali spore wymagania, to jednak też bym był bardziej spokojny o to.. niektórym nie zależy, ale Blizzard to poważna firma i tworzy bardzo dobry kod.. w Crysisa 2 też jak powiedziałem spokojnie pograsz na high i tutaj widać profesjonalną robotę twórców..

-- 18 gru 2011, o 17:10 --

jak badam grafikę do laptopów to zawsze wchodzę najpierw na:

nie wiem czemu podali że Wiedźmin 2 nie bardzo, a Skyrim spokojnie.. wcale nie ma mniejszych wymagań
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: miki999 »

A to taki stacjonarny za 2k nie byłoby lepszy od laptopa za 3k?
Też się nie znam specjalnie, ale chyba coś takiego mniej więcej się sprawdza?
Disnejx86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 56 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: Disnejx86 »

Powiem tak, ten laptop (ten co proponujesz) naprawde sie opłaca. Ja ostatnio kupowałem (tak jakiś miesiac temu) Dell, o podobnych bardzo statach (procek, karta, ram taki sam, nieco mniejszy dysk twardy) też za 3000. Pociagniesz spokojnie takie gry jak GTA4, Crysis2, Call of Duty: Modern Warfare3, Battlefield 3 itd... na wysokich conajmniej. Do tych gier co proponujesz poza TES: Skyrim, to "świetnych" parametrów nie trzeba. No, ale taki laptop, komfort pracy, szybkie działanie, dobry do gier (chociaż jak jeszcze chcesz dołożyć multi, które jest świetne w bf3 to musisz mieć 1-1.5gb internet, ale to prawdopodobnie masz). Pozdro!
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: adambak »

miki999, no w sumie nie sądziłem, że tak szybko czas leci spokojnie można stacjonarny za 2k wyczaić, taki w którym będzie dowolny GeForce 500 byle nie GTS i pogra się we wszystko.. niech będzie 2:1 dla laptopów

ale wszystko zależy od tego co się chce.. ja tam bym wolał mocniejszego lapka.. pojawiają się głosy, że jest lepiej z nimi niż w statystykach.. ponadto PC to zawsze jakieś dodatkowe wydatki, może być ciężko zmieścić się w budżecie.. poczekajmy co Frey powie na taki układ to najwyżej pomożemy wybrać PC.. z nimi wybór zawsze ciut prostszy..
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: miki999 »

Po prostu dla mnie laptop, który waży 2,7 kg nie ma nic wspólnego z mobilnością (chyba że dotyczy to przenoszenia z sali do sali). Tyle waży siatka z ziemniakami
Ponadto jeszcze błyszcząca matryca, dysk 5400 rpm i wygoda do grania na lapku bardzo niska (chociaż to pewnie kwestia przyzwyczajenia).

Osobiście zajrzałbym na jakieś forum z laptopami. Za czasów, gdy sam planowałem w niedalekiej przyszłości zakup maszynki przeglądałem: .

Przy stacjonarce jest ten ból, że trzeba by kupić monitor, a to z kolei obniża koszty samego komputera do nieopłacalnej kwoty. Z kolei można netbooka do takiego monitora podpiąć.
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: Frey »

Na wstępie dodam, że znam stronę netobookcheck i ich forum bo widzę, że przewijały się te nazwy wyżej.
miki999 pisze:Gdybyś skądś skołował tanio monitor, to może można by było pomyśleć nad stacjonarką za 2k + netbookiem za 1k?
Taka opcja raczej nie wchodzi w grę na razie. Dla mnie netbook to taki większy telefon, niezbyt jestem przekonany do tego typu urządzeń (przynajmniej na razie). Po za tym to byłby już za duży wydatek. Bo monitor to jakieś 0,4k (taki najtańszy choć już nie złomowaty).

Niestety to prawda, że komputer za 2k jest lepszy od laptopa za 3k (koszty miniaturyzacji są spore wciąż). Ale pamiętajmy, że do PCeta muszę dokupić monitor i klawiaturę, co podwyższy koszt do 2,5k. Zatem różnica maleje, choć komfort grania na PC jest nieznacznie (ale jednak) wyższy.
nie wiem czemu podali że Wiedźmin 2 nie bardzo, a Skyrim spokojnie.. wcale nie ma mniejszych wymagań
No też mnie to trochę dziwie, ale to może wynikać po prostu z nierzetelnych testów albo chwytów marketingowych. Więc właśnie najlepiej się spytać normalnych użytkowników sprzętu, oni wiedzą najlepiej. Np. jest taka strona "can I run it" sprawdza konfiguracje komputera od gry, zazwyczaj się sprawdza, ale czasem tam gdzie teoretycznie gra powinna nie działać, ona działa. A tam gdzie niby są wymagania spełnione grać się nie da bo gra się dosłownie "laguje". Czemu tak jest to może ktoś bardziej kumaty wie.

Disnejx86, dzięki za komentarz, to tylko potwierdza, że taki laptop za 3k, może już być dość uniwersalny i posłużyć także do gier. (Internet to osobna kwestia na szczęście nie zależy od laptopa ) Skoro masz taki sam procesor, to powiedz jak się spisuje, bo nie sama grafika jest ważna, do odpowiedniej płynności ważny jest też procesor. Nie wiem jaki masz wentylator u siebie w laptopie, ale czy bardzo grzeje się ten procesor?
Po prostu dla mnie laptop, który waży 2,7 kg nie ma nic wspólnego z mobilnością (chyba że dotyczy to przenoszenia z sali do sali). Tyle waży siatka z ziemniakami
Nie wiem jakiej postury jesteś, ale 2,7kg to jest tak naprawdę nic i spokojnie można go wszędzie zabrać. A laptopy poniżej 17 cela przekątnej, czyli także taki jak ten, są bardzo poręczne. Ja swój obecny brałem już na wyjazdy i naprawdę zamiast bluzy i pary spodni można wziąć laptopa.
dysk 5400 rpm
No na to to już się nie poradzi, ale różnica miedzy 5400 i 7200 jest zauważalna tylko przy niektórych operacjach związanych z dyskiem. Jeśli dysk nie jest zasyfiony bardzo, to też da się to przeżyć.

Więc jest problem bo stacjonarka 2k+ około 0,5k inny sprzęt. No i to jest stacjonarka... a dodam, że obecnie mieszkam w takim miejscu, że trochę będę miał problem wstawić stacjonarkę , a biurko mam nie duże.

Więc pomijając większa wydajność PC, to pozytywne komentarze użytkowników laptopów na razie mnie przekonują. Możecie polecić jakiś inny model w cenie 2900-3100 żeby można było porównać?
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: Afish »

Frey pisze:
dysk 5400 rpm
No na to to już się nie poradzi, ale różnica miedzy 5400 i 7200 jest zauważalna tylko przy niektórych operacjach związanych z dyskiem. Jeśli dysk nie jest zasyfiony bardzo, to też da się to przeżyć.
Nie ryzykowałbym takiego stwierdzenia, bo w tej kwestii można się mocno nadziać na wydajność. U mnie na ten przykład dysk jest najwolniejszym elementem i to się naprawdę da odczuć. Szczególnie gdy odpalam kobyłkę do programowania (Visual Studio 2010), to wtedy dysk naprawdę zaczyna zamulać.
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Pomoc w wyborze sprzętu komputerowego

Post autor: Frey »

Jak jakoś nigdy nie zauważyłem, żeby obroty dysku miały aż takie znaczenie. Sądzę, że najsłabszy element sprzętu zawsze się najbardziej uwidacznia nie ważne co to będzie.

Czekam na propozycje dalsze
ODPOWIEDZ