Oblalem polski

qwadrat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: 10 paź 2010, o 23:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: sinus
Pomógł: 1 raz

Oblalem polski

Post autor: qwadrat »

W tym tygodniu mam probne matury, dzisiaj pisalem z polaka i napewno oblalem Po co on wogole na maturze jest?
Ostatnio zmieniony 22 lis 2011, o 21:54 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Oblalem polski

Post autor: chris_f »

Bo mieszkasz w Polsce (przynajmniej na razie), maturę piszesz w Polsce, studiować masz chyba zamiar w Polsce.
marek_k_1992
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 2 wrz 2010, o 19:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Podziękował: 2 razy

Oblalem polski

Post autor: marek_k_1992 »

jeśli mówisz o maturze z Operonem i sugerujesz że możesz ją oblać to po co Ci studia jeśli czytać nie umiesz: tekst ze zrozumieniem i wypracowanie z przedwiośnia do którego fragmenty mówiły wszystko.
kaczanga87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 27 wrz 2009, o 16:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża

Oblalem polski

Post autor: kaczanga87 »

Pytanie z gatunku "A po co mi matma na maturze?". Zresztą żeby nie zdać polskiego to trzeba się naprawdę postarać Nawet takiemu asowi jak ja który przez cały okres liceum na polskim idzie po najmniejszej linii oporu (czyt:nie robi nic) poszło dziś całkiem dobrze, w granicach 60%
Disnejx86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 56 razy

Oblalem polski

Post autor: Disnejx86 »

Polski jest beznadziejny! Powinno go wycofać i wprowadzić na listę zakazanych przedmiotów! Ja mam za rok, a skumaj że jestem bardzo słaby (nawet gdy sie staram mam góra 2...)
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Oblalem polski

Post autor: Lbubsazob »

Matura z polskiego w takiej formie, w jakiej jest obecnie, rzeczywiście jest bez sensu. Polega ona na umiejętności wstrzeliwania się w klucz, którą oczywiście w ciągu 3 lat nauki w liceum można sobie wyrobić, ale nigdy nie trafi się w całość (chyba że ktoś miał wyjątkowe szczęście). Natomiast ta matura nie rozwija żadnych umiejętności językowych, nie sprawdza, czy umiesz mówić i pisać po polsku. Teoretycznie pierwsza część sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem, ale tu też w zasadzie możesz tekst doskonale rozumieć i nie trafić akurat w to, o co chodziło układającym klucz. Mimo wszystko dość łatwo jest ją zdać, można nawet nie czytać żadnych lektur, bo wszystko, co jest potrzebne do napisania wypracowania, znajduje się w tekście do analizy. Co najwyżej można dostać mniej punktów za błędy rzeczowe, ale nie powinno to mieć jakiegoś dużego wpływu na ogólny wynik.
RSM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 1 lip 2011, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Internet
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 13 razy

Oblalem polski

Post autor: RSM »

Stwierdzenie, że trzeba się umieć wstrzelić w klucz do analizy jest totalnie bez sensu. Przynajmniej w kontekście matury podstawowej z języka polskiego. Nie potrafię wymyślić nic czego nie ma w kluczach do matury podstawowej i nie znam nikogo kto to potrafi.
Potrafisz podać jakieś przykłady, żeby mnie przekonać?
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Oblalem polski

Post autor: Lbubsazob »

Przykłady czego? Bo za bardzo nie wiem, o co Ci chodzi.
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

Oblalem polski

Post autor: xanowron »

Może żeby dostać 100% to i trzeba się wstrzelić w klucz, ale zdobycie 50% nie wymaga niczego więcej poza umiejętnością czytania ze zrozumieniem i składania w miarę poprawnych zdań.
kamil13151
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5018
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 16:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 459 razy
Pomógł: 912 razy

Oblalem polski

Post autor: kamil13151 »

qwadrat pisze:W tym tygodniu mam probne matury, dzisiaj pisalem z polaka i napewno oblalem Po co on wogole na maturze jest?
Piszemy "na pewno".

Nie muszę być jasnowidzem by wiedzieć dlaczego pewnie oblejesz. Po prostu brak znajomości lektur i finito. Dlaczego nie używasz polskich znaczków?
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Oblalem polski

Post autor: Lbubsazob »

kamil13151 pisze:
qwadrat pisze:W tym tygodniu mam probne matury, dzisiaj pisalem z polaka i napewno oblalem Po co on wogole na maturze jest?
Piszemy "na pewno".
I "w ogóle".

A bez znajomości lektur też można zdać maturę.
Disnejx86
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 529
Rejestracja: 25 wrz 2011, o 09:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 56 razy

Oblalem polski

Post autor: Disnejx86 »

Lbubsazob pisze:
kamil13151 pisze:
qwadrat pisze:W tym tygodniu mam probne matury, dzisiaj pisalem z polaka i napewno oblalem Po co on wogole na maturze jest?
Piszemy "na pewno".
I "w ogóle".

A bez znajomości lektur też można zdać maturę.
Taa.. na \(\displaystyle{ 30 \%}\)
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Oblalem polski

Post autor: Lbubsazob »

Ja tam miałam więcej, a przez 3 lata jechałam na samych streszczeniach.
adner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 635
Rejestracja: 7 lut 2008, o 19:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok / Warszawa
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 63 razy

Oblalem polski

Post autor: adner »

RSM pisze:Stwierdzenie, że trzeba się umieć wstrzelić w klucz do analizy jest totalnie bez sensu. Przynajmniej w kontekście matury podstawowej z języka polskiego. Nie potrafię wymyślić nic czego nie ma w kluczach do matury podstawowej i nie znam nikogo kto to potrafi.
Potrafisz podać jakieś przykłady, żeby mnie przekonać?
Dokładnie. "Strzelać" w klucz muszą ci, którzy albo nadinterpretują temat albo go nie rozumieją, bo klucz odpowiedzi to nic innego jak właśnie temat pracy podzielony na mniejsze cząstki.
Trzeba pisać dokładnie na temat, odwołując się do faktów(ważne! fakty a nie lanie wody) i płynących z nich wniosków. Zawsze wiadomo, że jeżeli piszemy o jakiejś postaci to trzeba ją przedstawić(w zależności od jej ważności dłużej albo krócej, zawsze jednak uwypuklamy cechy związane z tematem).

Bez przeczytania lektur faktycznie maturę można zdać całkiem nieźle, pod warunkiem, że się wie co nieco na ich temat - głównie chodzi o sprawy typu bohaterowie, główne problemy i związki z epokami.
HaveYouMetTed
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: 19 wrz 2011, o 17:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 17 razy

Oblalem polski

Post autor: HaveYouMetTed »

Czasem nawet znajomość lektury nawet nie pomaga. Ostatnio na polskim pisaliśmy wypracowania maturalne, wybrałem sobie temat z jakimś tam trenem bo treny umiem interpretować, a laska stawiała punkty nie za to co było "na kartce' , tylko np. za to, że tren wcześniej Kochanowski to to to i tamto. ŻENUA.
ODPOWIEDZ