Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

kacper92
Posty: 0
Rejestracja: 5 paź 2011, o 14:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: kacper92 »

Witam matematyków Jestem Kacper z Koszalina, lat 19. Mam prośbę.

Czy według znanych prawideł matematyki/logiki możliwe jest istnienie więcej niż jednej istoty wszechmogącej? Potrzebuję odpowiedz do dyskusji filozoficznej, i bardzo proszę o możliwie jasny i rzeczowy wywód. A jeżeli podobny temat już jest, to przepraszam i proszę mnie z moim wątkiem doń przenieść. Oczywiście chodzi o dyskusję, teorię.

Pozdrawiam.-- 5 paź 2011, o 17:17 --Czy poniższe wytłumaczenie jest według Was sensowne:
W takim przypadku, każda z nich miałaby możliwość ograniczenia woli innej, w wyniku czego ta nie byłaby już wszechmogącą. Wszechmogący nie mogliby ograniczyć woli wszystkich pozostałych, gdyż ten, który by to zrobił, zostałby jedynym wszechmogącym.

Z drugiej strony jeśli którakolwiek z istot wszechmogących chciałaby się ustrzec przed takim działaniem ze strony pozostałych, to sprawiłaby, że wszystkie z nich nie byłyby już wszechmogące, gdyż nie mogłyby wpływać na nią. Pierwsza istota wszechmogąca, która uniemożliwi innym wpływanie na nią samą stanie się jednocześnie jedyną wszechmogącą.

Jednak co by było gdyby wszystkie istoty uzgodniły między sobą, że nie będą na siebie wpływać? Wtedy żadna z nich nie byłaby wszechmogąca, gdyż nie mogłaby naruszyć warunków umowy.

Wydawałoby się, że nie może istnieć więcej niż jedna istota wszechmogąca. Jednak jeśli ktoś jest wszechmogący, to może do tego doprowadzić.
Da się to jakoś opisać liczbami?
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: Althorion »

Logika matematyczna jest podstępną bestią. Jest bardzo przydatna, ale najpierw musisz jej złożyć "ofiarę" - dokładnie zdefiniować pojęcia. W tym przypadku "wszechmoc". M.in. potrzebujesz ustalić, czy taka istota musiałaby być związana prawami logiki czy matematyki (czy byłaby na przykład w stanie stworzyć obiekt, który jednocześnie jest i nie jest biały), czy byłaby zdolna do świadomej i celowej rezygnacji ze swoich mocy (czy to już nie czyniłoby jej wszechmocną) i pewnie jeszcze wiele rzeczy. Te mi tak do głowy na szybko przyszły.
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: Frey »

Althorion, zdecydowanie popieram przedmówcę.

Moim zdaniem istnienie dwóch lub więcej istot wszechmogących nie wyklucza się wzajemnie. Ale tutaj trzeba zdefiniować dobrze wszechmoc, np. jeśli coś można zrobić, ale tego się nie robi. To moim zdaniem jest to możliwe.

kacper92, Ty w swoim rozumowaniu zakładasz jakieś działanie tych istot. Co jeśli one są, ale nic nie robią, są wszechmogące, a wzajemnie się nie ograniczają.
celtrun
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 23 sie 2011, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 21 razy

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: celtrun »

Jeżeli wszechmoc zakłada wieczność to nie jest możliwe by istniały 2 byty wszechmogące, bo co jeśli jedna z nich chciałaby unicestwić drugą?
kacper92
Posty: 0
Rejestracja: 5 paź 2011, o 14:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: kacper92 »

Dziękuję za odpowiedzi! Generalnie chodzi mi o najprostsze rozumowanie, według znanych nam praw matematyki/logiki.

Czyli przyjmijmy, że jest jedna istota, wieczna i wszechmogąca, ta istota jest rozumna i nie chce siebie pozbawiać wszechmocy nawet przez chwilę. Więc czy może jednocześnie istnieć druga taka istota, wieczna i w każdej chwili wszechmogąca? Co ścisłe umysły o tym sądzą?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: Althorion »

Tak jak poprzednio - niedostatecznie dokładnie zdefiniowałeś pojęcie wszechmocy.

W moim prywatnym rozumieniu, wszechmoc to zdolność kreacji dowolnych obiektów mających sens (czyli np. nie posiadających sprzecznych właściwości). I przy takiej bardzo ograniczonej definicji możliwe jest istnienie więcej niż jednej istoty omnipotentnej, w tym i nieśmiertelnych.
Xitami

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: Xitami »

czy w zgodzie z zasadami potrafimy wykazać istnienie dwu latających słoni?

no chyba, że chcemy pofilozofować, czyli zrobić sobie lobotomię
kacper92
Posty: 0
Rejestracja: 5 paź 2011, o 14:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: kacper92 »

Althorion pisze:Tak jak poprzednio - niedostatecznie dokładnie zdefiniowałeś pojęcie wszechmocy.
Wszechmoc to wszechmoc. Istota wszechmocna to taka, która może zrobić wszystko co zechce, bez żadnych ograniczeń.
Istnienie jednocześnie dwóch takich istot oznaczałoby dziwną sytuację, ale czy nie możliwą? Przecież istoty takie mogłyby dogadać się co do 'stref swoich wpływów' i nie wchodzić sobie w paradę. Tak więc nadal obie są wieczne i wszechmogące, ale czy w takiej sytuacji na pewno można mówić, że zachowują swoją wszechmoc? Pojawia się pewne ograniczenie, więc moim zdaniem żadna z nich nie jest wszechmogąca. Ale czy dobrze myślę?

czy w zgodzie z zasadami potrafimy wykazać istnienie dwu latających słoni?

no chyba, że chcemy pofilozofować, czyli zrobić sobie lobotomię
tak, ten temat to taka właśnie filozofia :wink:
MadJack
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: 21 lis 2010, o 22:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 35 razy

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: MadJack »

Xitami pisze:czy w zgodzie z zasadami potrafimy wykazać istnienie dwu latających słoni?

no chyba, że chcemy pofilozofować, czyli zrobić sobie lobotomię
Różnica jest taka, że istnienie dwóch latających słoni nie jest ze sobą sprzeczne. Ale to, że nie jest sprzeczne, nie wykazuje ich istnienia.
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: Althorion »

Wszechmoc to wszechmoc. Istota wszechmocna to taka, która może zrobić wszystko co zechce, bez żadnych ograniczeń.
Istnienie jednocześnie dwóch takich istot oznaczałoby dziwną sytuację, ale czy nie możliwą?
Przy takim rozumieniu tak. Jeżeli istota omnipotentna może zrobić wszystko, to w tym także i się rozdzielić na dwie istoty wszechmogące.

W ogóle przy takim rozumieniu omnipotencji nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taka istota łamała prawa logiki, tak więc cała dyskusja ma niewielki sens.
Xitami

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: Xitami »

MadJack pisze:
Xitami pisze:czy w zgodzie z zasadami potrafimy wykazać istnienie dwu latających słoni?

no chyba, że chcemy pofilozofować, czyli zrobić sobie lobotomię
Różnica jest taka, że istnienie dwóch latających słoni nie jest ze sobą sprzeczne. Ale to, że nie jest sprzeczne, nie wykazuje ich istnienia.
Bo słonie oczywiście mają napęd nuklearny, kości z tytanu i popierdują helem.
MadJack
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: 21 lis 2010, o 22:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 35 razy

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: MadJack »

Bo słonie oczywiście mają napęd nuklearny, kości z tytanu i popierdują helem.
Wskaż mi jakąś sprzeczność w tym, że jeśli istnieje jeden latający słoń, to może istnieć drugi. Nie chodzi o to, czy takowe słonie istnieją. Tylko czy istnienie jednego wyklucza istnienie drugiego.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: miki999 »

Tylko ja mam wrażenie, że ta dyskusja jest denna?
MadJack
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 270
Rejestracja: 21 lis 2010, o 22:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 35 razy

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: MadJack »

Tylko ja mam wrażenie, że ta dyskusja jest denna?
Nie
Xitami

Czy może być więcej niż jadna istota wszechmogąca ?

Post autor: Xitami »

MadJack pisze:
Bo słonie oczywiście mają napęd nuklearny, kości z tytanu i popierdują helem.
Wskaż mi jakąś sprzeczność w tym, że jeśli istnieje jeden latający słoń, to może istnieć drugi. Nie chodzi o to, czy takowe słonie istnieją. Tylko czy istnienie jednego wyklucza istnienie drugiego.


Rozumiem, że proponujesz mi zrobienie sobie lobotomii.

Jaki jest sens udowadniania realności świata z kart powieści S-F?
Można tak, zapominamy o Newtonie i Einsteinie za uszy wyciągamy Freuda i dyskutujemy o "prawdziwości" np. "Star Trek'a"
Kapitalny temat na pogaduchy przy kawie czy piwie

Ale budować uniwersytety w których cudowne umysły kształcą się w turlaniu kulek z nosa
Iluż ludzi o wspaniałych umysłach zmarnowało żywot na przelewanie z pustego w....
O umysłach już w dzieciństwie zatrutych, lub w młodości uwiedzionych

Można to traktować oczywiście jak gimnastykę, ale czemu reanimować trupa tzw. filozofii zamiast może wrócić do praktycznej retoryki?
ODPOWIEDZ