Slady kół

Chodar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 3 lis 2009, o 19:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olo
Podziękował: 1 raz

Slady kół

Post autor: Chodar »

Witam

Mam pytanie, czy jest możliwe przejechanie pojazdem czterokołowym, z jedną skrętną osią, po tych samych śladach (załóżmy przy parkowaniu prostopadłym) najpierw jadąc przodem, a później tyłem?
Ostatnio zmieniony 23 wrz 2011, o 23:22 przez Frey, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
szw1710

Slady kół

Post autor: szw1710 »

Chcesz wjechać np. przodem i wyjechać tyłem po tym samym śladzie? Trzeba by zapamiętać wychylenia kierownicy. Przy wyjeździe tyłem auto ma tendencję do uciekania na zewnątrz sladu wjazdu przodem. Dlatego przód "zachodzi". W praktyce nie da się wyjechać po tym samym sladzie. Stąd jeśli masz mało miejsca do parkowania, staraj się wjeżdżać tyłem, a wyjeżdżać przodem. Z drugiej strony samochód jest bardziej zwrotny przy jeździe tyłem. Dlatego np. wózki widłowe mają tylną oś skrętną - mogą przodem wykonać ciasne wjazdy, tak samo jak normalne auto tyłem. Jeszcze jeden argument za parkowaniem tyłem: wszystko widzisz dokładnie w lusterkach: wymiary auta, czy się zmieści.

Tyle Ci mówi praktyk - prawo jazdy od 1985.
Chodar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 3 lis 2009, o 19:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olo
Podziękował: 1 raz

Slady kół

Post autor: Chodar »

Tak, ale czy jest to w ogóle możliwe, wykluczając błąd kierowcy, czysto teoretycznie, może być samochód, bus, solówka, obojętne. Się zastanawiam czy przy wjeżdżaniu tylna oś nie ścina bardziej drogi.
szw1710

Slady kół

Post autor: szw1710 »

Czyli jak? chciałbyś, żeby w skręcie zostały dwa ślady, a nie cztery? To niemożliwe z jedną osią skrętną. Zobacz w praktyce, najlepiej na śniegu.

Model matematyczny też dałoby się zrobić. Jednak w natłoku zajęć nie podejmuję się.
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

Slady kół

Post autor: Frey »

Zależy co się rozumie, przez słowo "skręcić"
Chodar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 3 lis 2009, o 19:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olo
Podziękował: 1 raz

Slady kół

Post autor: Chodar »

Zostają 4 ślady na "sniegu" gdy wjeżdzam ale cofając chce przejechać po tych samych. Tak aby tylna oś wracała po swoich starych sladach, a przednia po swoich nie robiąc nowych.
szw1710

Slady kół

Post autor: szw1710 »

W teorii możliwe, w praktyce nie. Jeśli chcesz się zbliżyć do ideału, nie puszczaj kierownicy po zatrzymaniu. Ale musisz pamiętać wszystkie jej wychylenia. Spróbuj z zatrzymania skręcić kierownicę na maksa, wjechać i wyjechać.

Czemu po zatrzymaniu nie puszczać kierownicy? Bo nie zapamiętasz wychylenia kół. A gdy puścisz, to koła minimalnie się prostują.
Chodar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 3 lis 2009, o 19:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olo
Podziękował: 1 raz

Slady kół

Post autor: Chodar »

Ok.

Dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ