Serial Wzór (Numb3rs)

Awatar użytkownika
Pneumokok
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 2 sty 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

Serial Wzór (Numb3rs)

Post autor: Pneumokok »

Otóż natknąłem się pewien czas temu w Polsacie na serial ,,Wzór", oryginalny tytuł - ,,Numbers".
Fragment opisu ze strony filmweb.pl :
Agent FBI Don Eppes pracuje nad szczególnie trudnymi sprawami. Właśnie próbuje rozwikłać kolejną, ale mu się to nie udaje. Z pomocą przychodzi mu jego brat Charlie - genialny matematyk.
Czy faktycznie takie coś jest możliwe, w realnym świecie? Oczywiście pomijając wszystkie merytoryczne uproszczenia, jakie trzeba stosować by serial leciał w telewizji.
Czy matematyka może mieć takie zastosowanie w walce z przestepczością?
miodzio1988

Serial Wzór (Numb3rs)

Post autor: miodzio1988 »

Czy matematyka może mieć takie zastosowanie w walce z przestepczością?
Pewnie, że tak. Pierwszy odcinek sobie obejrzyj. Tam jest takie fajne zastosowanie. Reszta to taka bajka.
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Serial Wzór (Numb3rs)

Post autor: Althorion »

Sporadycznie (raz, dwa razy na sezon) pojawiało się tam czasem sensowne zastosowanie matematyki (np. szyfry), albo była ona używana trochę ,,metaforycznie' -- jako pewien sposób rozumowania, a nie bezpośrednie zastosowanie teorii w praktyce.

Tak czy owak, serial nawet przyjemny, choć po amerykańsku głupi. Parę pierwszych sezonów można obejrzeć, najlepiej jakby Ci się udało gdzieś na DVD bez lektora dostać -- wersja z lektorem puszczana na TV4 była tłumaczona najpewniej przez znajomego królika lewą ręką na kolanie. Tłumaczenie ,,rational number' jako ,,sensownej liczby' jest jedną z mniej istotnych pomyłek...
Awatar użytkownika
wiskitki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 503
Rejestracja: 29 kwie 2011, o 21:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 176 razy
Pomógł: 29 razy

Serial Wzór (Numb3rs)

Post autor: wiskitki »

Ale lepiej chyba oglądać z beznadziejnym tłumaczeniem na polski, niż w oryginale i rozumieć co dziesiąte słowo
miodzio1988

Serial Wzór (Numb3rs)

Post autor: miodzio1988 »

wiskitki pisze:Ale lepiej chyba oglądać z beznadziejnym tłumaczeniem na polski, niż w oryginale i rozumieć co dziesiąte słowo :)
Aż tak ciężko nie jest. Ciężej się mi House'a oglądało po angielsku niż Numbers :D
Awatar użytkownika
Erurikku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 1 lip 2011, o 20:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 46 razy

Serial Wzór (Numb3rs)

Post autor: Erurikku »

miodzio1988 pisze:
wiskitki pisze:Ale lepiej chyba oglądać z beznadziejnym tłumaczeniem na polski, niż w oryginale i rozumieć co dziesiąte słowo :)
Aż tak ciężko nie jest. Ciężej się mi House'a oglądało po angielsku niż Numbers :D
Z House'm jest masakra. :D Ale z drugiej strony oglądając go nawet z polskimi napisami często medyczne słownictwo spędza sen z powiek.

Co do Numb3rs. Obejrzałem dwa sezony i serial fajny. Parę pomysłów mi się podobało - rozprzestrzeniani się epidemii, bajer ze spryskiwaczem itd. Gdzieś kiedyś czytałem, że pomysły jakie tam są przedstawiane są weryfikowane przez jakiegoś matematyka.
Co nie zmienia faktu, że trąci typowym ,,amerykanizmem" - ratowanie świata itp.
Awatar użytkownika
wiskitki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 503
Rejestracja: 29 kwie 2011, o 21:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 176 razy
Pomógł: 29 razy

Serial Wzór (Numb3rs)

Post autor: wiskitki »

Dobra, ja te seriale oglądam w TV tylko po polsku
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Serial Wzór (Numb3rs)

Post autor: miki999 »

Nie lubię tego serialu, bo główny bohater daje gotowce.
miodzio1988

Serial Wzór (Numb3rs)

Post autor: miodzio1988 »

miki999 pisze:Nie lubię tego serialu, bo główny bohater daje gotowce.
heheheheheehh można ten serial obejrzeć. Nawet nie jest taki zły. WIęcej mogliby tej praktycznej matmy w nim poruszać, ale tam...
ODPOWIEDZ