Przestrzeń nieeuklidesowa - czym to się je?

Awatar użytkownika
Pneumokok
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 2 sty 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

Przestrzeń nieeuklidesowa - czym to się je?

Post autor: Pneumokok »

Otóż znalazłem ciekawą rzecz na wykopie - mapa do pewnej gry w której ,,odchodzi się od przestrzeni euklidesowej" -> .... I tu pojawia się pytanie - jak rozumieć przestrzeń nieeuklidesową, co to jest właściwie?
O ile przez przestrzeń euklidesową rozumiem (nie wiem czy słusznie zresztą) osie x, y, z w układzie współrzędnych (np 2-wymiarowa przestrzeń to układ osi x i y) - i wydaje mi się to zupełnie naturalne, to co to jest przestrzeń nieeuklidesowa, ogólnie jak i w tym konkretnym przypadku w filmiku*?

*Dostrzegam rzecz jasna dziwactwa tego filmiku (np znikające wejścia), ale czy to świadczy własnie o nieeuklidesowosci przestrzeni? Jak sformułować to ogólnie?

Z góry dziękuję za poświęcenie czasu, prosząc jednocześnie o w miarę proste wyjaśnienie - chcę zagadnienie nie tylko poznać, ale także własciwie zrozumieć.
Umieściłem temat tutaj, gdyż w dziale Geometria, sądząc po opisie, zajmujemy się figurami, a i do podrozdziałów Algebry nie mogłem dopasować.

Pozdrawiam,
Pneumokok.
miodzio1988

Przestrzeń nieeuklidesowa - czym to się je?

Post autor: miodzio1988 »

A wiesz co to jest przestrzeń Euklidesa? Jakie aksjomaty spełnia taka przestrzeń? Co się stanie jak jakiś aksjomat pominiemy?
Awatar użytkownika
Pneumokok
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 2 sty 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 1 raz

Przestrzeń nieeuklidesowa - czym to się je?

Post autor: Pneumokok »

miodzio1988 pisze:A wiesz co to jest przestrzeń Euklidesa? Jakie aksjomaty spełnia taka przestrzeń? Co się stanie jak jakiś aksjomat pominiemy?
Słowo aksjomat sprawdzam właśnie na Wiki

Natomiast przestrzeń Euklidesową rozumiem tak:
Czyli przestrzeń wyznaczoną przez wektor/wektory, gdzie dla każdego punktu możemy określić współrzędną/współrzędne. Jak pisałem, mogę się mylić lub wyrażać nieściśle.
miodzio1988

Przestrzeń nieeuklidesowa - czym to się je?

Post autor: miodzio1988 »

No to mamy odpowiedź. Najpierw musisz się pouczyć troszkę o przestrzeni Euklidesowej. Wtedy dopiero przeskoczyć na inne przestrzenie.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Przestrzeń nieeuklidesowa - czym to się je?

Post autor: miki999 »

Jak pisałem, mogę się mylić lub wyrażać nieściśle.
Oto generalnie się rozchodzi, bo w sumie nie wiadomo co można by Ci odpisać. Zadajesz pytania, ale niczego one konkretnie nie dotyczą.
mizera03
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 176
Rejestracja: 2 paź 2007, o 14:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bialystok
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 18 razy

Przestrzeń nieeuklidesowa - czym to się je?

Post autor: mizera03 »


poczytaj.
ODPOWIEDZ