metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Awatar użytkownika
praktyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 116
Rejestracja: 16 lut 2010, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: praktyk »

witam

chcialbym zaczac temat dotyczacy wykorzystania metod matematyczno-statystyczno-ekonometrycznych w prognozowaniu wynikow zdarzen sportowych. na poczatek:

-czy czytal ktos z was jakis artykul, poradnik na temat tego typu metod w prognozowaniu wynikow, rezultatów takich prognoz i bylby skolnny sie nie podzielic np. podac linka do tych materiałow

-moze ktos z was stosuje jakies tego typu metody np. modele ekonometryczne itp. rzeczy i byłby skolonny podzielic sie przemysleniami na ten temat

jezeli ktos ma jakies ciekawe uwagi to zapraszam do dyskusji

oto linki, z innego forum na którym założyłem podobny temat:





....................

Estimating the Effect of the Red Card in Soccer

http://www.stat.columbia.edu/~vecer/redcard.pdf

....................


http://docs.google.com/viewer?a=v&q=...JhTaiYVASHXr0w

http://www.englishfootball.info/prem...e=mathematical

http://www.eurekalert.org/pub_releas...-tfg060209.php

http://www.scibet.com/articles/

http://thefinalsiren.com/2010/06/11/...fter-30-years/

http://www.physik.uni-leipzig.de/~ja...Nussbaumer.pdf

http://www.physorg.com/news163159671.html

http://www.articlesbase.com/soccer-a...s-1655327.html

http://www.physorg.com/news186994712.html

http://robert-farrenkopf.info/tennis/tennis1.htm

http://www.mathaware.org/mam/2010/es...baryTennis.pdf

http://www.jstor.org/pss/2683337
miodzio1988

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: miodzio1988 »

heheheh mój ulubiony użytkownik !!
-moze ktos z was stosuje jakies tego typu metody np. modele ekonometryczne itp. rzeczy i byłby skolonny podzielic sie przemysleniami na ten temat
Nie. Ponieważ tutaj działa głównie czynnik ludzki . Statystyka wtedy tak dobrze nie działa.
Jak już stawiam kasę na mecze to kieruję się jedynie intuicją. Ale takie testy można zrobić.

Jaka jest Twoja wiedza z zakresu statystyki? Bo chyba głównie na tym byś opierał typowanie, nie?
Awatar użytkownika
praktyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 116
Rejestracja: 16 lut 2010, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: praktyk »

miodzio1988 pisze:heheheh mój ulubiony użytkownik !!
zastanawiam się czasami czy ty w ogole wylogowujesz się z forum, bo mam wrażenie ze jestes tu 24 h na dobe

Jaka jest Twoja wiedza z zakresu statystyki? Bo chyba głównie na tym byś opierał typowanie, nie?
W pańtwowej uczelni wiele mnie nie nauczyli, dlatego pytam na forum, gdybym mial odpowiednia wiedze nie zakladalbym tego tematu

typuje juz od paru lat, i doszłem do wniskou ze analiza meczów, tabel (ogladanie statysyk kontuzji itp. rzczy) nic nie daje, trzeba miec jakis system najlepiej swoj wlasy lub szacowac cos jakims modelem, pytanie tylko jakim, pzdr
miodzio1988

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: miodzio1988 »

zastanawiam się czasami czy ty w ogole wylogowujesz się z forum, bo mam wrażenie ze jestes tu 24 h na dobe
Tylko jak na siku idę
W pańtwowej uczelni wiele mnie nie nauczyli, dlatego pytam na forum, gdybym mial odpowiednia wiedze nie zakladalbym tego tematu
Chcesz dyskutować, a elementarnej wiedzy nie masz? No to jak mamy dyskutować? Darmowych korków chcesz w postaci tematu?
typuje juz od paru lat, i doszłem do wniskou ze analiza meczów,
Doszedłem...JKM byłby smutny
trzeba miec jakis system najlepiej swoj wlasy
No właśnie. Jak Ci ktoś powie jaki ma system to już nie będzie to jego własny system, bo możesz mi ukraść pomysł. Pomyślałeś o tym?
szacowac cos jakims modelem, pytanie tylko jakim, pzdr
Ale jakiego typu modele masz na myśli? Konkretnie. Jak powiesz " statystyczny" , "ekonometryczny" to to nie będzie konkret. Ja się znam na statystyce i mogę pod względem statystycznym z Tobą pogadać jak będziesz miał chociaż podstawową wiedzę na ten temat ( liczenie średniej arytmetycznej nie wystarczy)
Awatar użytkownika
praktyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 116
Rejestracja: 16 lut 2010, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: praktyk »

ah, cięzko sie z toba dyskutuje :/
miodzio1988 pisze: Doszedłem...JKM byłby smutny
malo mnie to intersuje
jak będziesz miał chociaż podstawową wiedzę na ten temat ( liczenie średniej arytmetycznej nie wystarczy)
taka mam wiedze:
-funkcja gestosci prawdopodobienstwa
-dystrybuanta
-wartosc oczeiwana, wariancja, odchylenie standardowe
-estymacja - (przedziałowa, punktowa)
-weryfkacja hipotez (czyli podstawowe testy np. t-studenta)
-współczynnik korelacji liniowej Pearsona
-MNK

i jeszcze pare rzeczy z ekonomoterii
miodzio1988

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: miodzio1988 »

Już nie będę weryfikował tej Twojej wiedzy, ale ok.

No to co chcemy zrobić. Chcemy przewidzieć czy drużyna A wygra z drużyną B. Przydałyby się jakieś informacje na temat wcześniejszych spotkań tych drużyn np. Co jeszcze? Jak uważasz?
Awatar użytkownika
praktyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 116
Rejestracja: 16 lut 2010, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: praktyk »

miodzio1988 pisze: Przydałyby się jakieś informacje na temat wcześniejszych spotkań tych drużyn np. Co jeszcze? Jak uważasz?
-wyjazd/czy dom
-ostatnia seria zwycięstw/porażek (np. z 6 ostatnich meczy)
-ilość bramek strzelonych/straconych na wyjeździe/w domu (zalezy jak obstawiamy)
-bilans meczy pomiedzy druzyny A i B
-waga meczu (towarzyski, o mistrzostwo itd.)
miodzio1988

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: miodzio1988 »

No git. Tylko dwa czynniki mają tutaj znaczenie:
-bilans meczy pomiedzy druzyny A i B
-ostatnia seria zwycięstw/porażek (np. z 6 ostatnich meczy)
Reszty, matematycznie nie zmierzymy, nie?

Chcemy zobaczyć czy drużyna A wygra z drużyną B. Taki najłatwiejszy problem to jest.

Powiedzmy, że drużyna A wygrała 6 spotkań z drużyną B. Jakie jest pstwo na to, że wygra siódmy raz ?

Bardziej ogólnie:
Powiedzmy, że drużyna A wygrała \(\displaystyle{ n}\) spotkań z drużyną B. Jakie jest pstwo na to, że wygra \(\displaystyle{ n+1}\) raz ?

Potrafisz to obliczyć? Zakładamy, że pstwo tego, że drużyna A wygra jest takie samo jak pstwo, że drużyna B wygra. W dalszych rozważaniach będziemy badać kiedy to pstwo będzie różne.
Awatar użytkownika
praktyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 116
Rejestracja: 16 lut 2010, o 11:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: praktyk »

miodzio1988 pisze: Chcemy zobaczyć czy drużyna A wygra z drużyną B. Taki najłatwiejszy problem to jest.

Powiedzmy, że drużyna A wygrała 6 spotkań z drużyną B. Jakie jest pstwo na to, że wygra siódmy raz ?

Bardziej ogólnie:
Powiedzmy, że drużyna A wygrała \(\displaystyle{ n}\) spotkań z drużyną B. Jakie jest pstwo na to, że wygra \(\displaystyle{ n+1}\) raz ?

Potrafisz to obliczyć? Zakładamy, że pstwo tego, że drużyna A wygra jest takie samo jak pstwo, że drużyna B wygra. W dalszych rozważaniach będziemy badać kiedy to pstwo będzie różne.
wiesz co, doszlem do wniosku ze, taki liczenie prawdopodobieństw nie ma sensu, załóżmy że w danym przypadku wydzie pstwo ze druzyna A ma 68% szans na zwycięstwo, czyli korzystniej jest na nią stawiać niż na B gdzie to pstwo jest mniejsze , ale sport to sport, jezeli jest rozgrywany w uczciwych warunkach, to teoretycznie (czesto czasami praktycznie) wygrac moze kazdy niezaleznie od wczesniejszych prognoz i obliczen, chyba jednak, moim zdaniem, wazniejszy od liczenia pstwa wygrania spotkania jest system jakim gramy, moim ulubionym i chyba najpopularnijeszym zawsze byla progresja klasyczna czy ciąg fibonacciego i w tym kierunku trzeba patrzec, anyway dzieki ze odpowiedziales w temacie (chyba ze masz jeszcze cos ciekawego w temacie do dodania to z gory dzieki)
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: miki999 »

Tylko dwa czynniki mają tutaj znaczenie:
Jak na podstawie tego chcesz typować, to powodzenia.
Reszty, matematycznie nie zmierzymy, nie?
Przecież możemy stworzyć model uwzględniający te zmienne. Pytanie tylko, jaki jest ich poziom istotności oraz ile istnieje takich mało istotnych zmiennych, które w ogólnym rozrachunku wpływają na szansę naszego zysku.
Powiedzmy, że drużyna A wygrała 6 spotkań z drużyną B. Jakie jest pstwo na to, że wygra siódmy raz ?
Tak to można se w liceum zadania z książki rozwiązywać
miodzio1988

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: miodzio1988 »

Jak na podstawie tego chcesz typować, to powodzenia.
Mają znaczenie z tych co podał.
Przecież możemy stworzyć model uwzględniający te zmienne.
Twórz. proszę bardzo ;]
Tak to można se w liceum zadania z książki rozwiązywać
Poki co Praktyk tego przypadku nie potrafił rozwiązać
moim ulubionym i chyba najpopularnijeszym zawsze byla progresja klasyczna czy ciąg fibonacciego i w tym kierunku trzeba patrzec,
Opowiedz nam o tym ;] Bo chyba do tego zmierzałeś ;]
zaudi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 30 sty 2007, o 17:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 26 razy

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: zaudi »

oj tam wy się męczycie matematycznie, wystarczy posiadać własną ośmiornicę
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: Inkwizytor »

Jeśli juz zdarza mi się obstawic 5zł u buków to stosuje model statystyczny zwany "oko Inkwizytora".
Metoda ta polega na tym, że każden typ zaczynam od wypowiedzenia słów: "Na moje oko to wynik będzie taki: ..."

A tak swoją drogą to zaudi z tego co czytam to wnioskuję że chcesz mieć przepis na system wygrywający ze 100% skutecznością. Bo skoro wynik meczu typowanego u buków traktujemy jako zdarzenie quasi-losowe (bo de facto nie rzuca się tam kostką by rozstrzygnąć o wyniku) to każde modelowanie, każde typowanie zawsze będzie obarczone RYZYKIEM PORAŻKI. Co zresztą jest uwzględnione w kursach u bukmacherów. Równie owocne może okazać się granie na giełdzie "z doskoku" jak granie u buków.
miodzio1988

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: miodzio1988 »

że chcesz mieć przepis na system wygrywający ze 100% skutecznością.
heheh no to gościa chyba bardzo nisko cenisz
kosa248
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 20 sie 2011, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 2 razy

metody matematyczne w typowaniu wyników meczów

Post autor: kosa248 »

Według mnie gdyby miało się uwzględniać wyniki bezpośrednich spotkań między danymi drużynami w przeszłości, pociągałoby to za sobą dużo innych czynników, takich jak np. czas, jaki minął od tych meczów:
Wyniki którego tenisisty, A czy B, są bardziej dla niego korzystne, jeśli tenisista A gra z tenisistą C, z którym grał 3 razy w ciągu ostatniego roku i wygrał 2 razy, a tenisista B gra z tenisistą D, z którym grał 4-krotnie ale aż 3 lata temu i wygrał 3 razy? Tenisista B ma większy procent wygranych bezpośrednich meczów, ale czy czas, jaki od nich upłynął, ma takie same znaczenie, jak czas, który minął od bezpośrednich meczów tenisisty A z tenisistą C? Nie, bo prawdopodobnie w ciągu 3 lat u graczy B i D zmieni się więcej niż w ciągu roku u graczy A i C, co jednak nie oznacza, że nie będzie odwrotnie. Teraz jakie jest prawdopodobieństwo, że w ciągu 3 lat zmieniło się więcej niż w ciągu roku? Czy takie same jak np. prawdopodobieństwo, że w ciągu 3 m-cy zmieniło się więcej niż w ciągu 1 m-ca? Teraz pytanie, dlaczego tenisiści B i D nie grali przez sobą przez 3 lata? Może grali ze sobą w challengerach, po czym tenisista B (ten, który wygrał 3 z 4 meczów) po pół roku zaczął regularnie grać w turniejach ATP, na co ten drugi musiał czekać powiedzmy 2,5 roku i dopiero od pół roku gra w turniejach ATP? Na czyją korzyść zadziałał czas? A może to były tenisistki i ta, która wygrywała częściej urodziła dwójkę dzieci i dopiero powraca na kort, zaś ta druga 3 lata temu dopiero zaczynała grać na poważnie mając 17 lat, a teraz jest bardziej doświadczona? Na czyją korzyść czas zadziałał w tym wypadku?
W przypadku tenisa dochodzi sprawa nawierzchni: może tenisiści B i D grali ze sobą tylko na kortach twardych, na których tenisista D nie czuje się najlepiej, a teraz będą grać na mączce, na której nie radzi sobie tenisista B? Gdyby pisać jakiś algorytm, trzeba by uwzględnić, jak bardzo maleją możliwości obu tenisistów przez grę na nielubianej nawierzchni? Jakiej zmianie ulegają te możliwości, jeśli tenisista przyzwyczaja się do nielubianej nawierzchni, jeśli gra na niej powiedzmy 4-ty turniej z rzędu? Tego przecież nie da się opisać liczbami...
Jeśli chodzi o sporty zespołowe to trzeba by było przeanalizować, jakie zmiany zaszły w klubach od czasu ostatniego bezpośredniego meczu, który dokonał lepszych transferów. Można by do tego wykorzystać informacje na temat zmian budżetu klubu przez transfery, nawet wiem skąd wziąć takie info na temat wielu drużyn. Wtedy ta, która więcej zarobiła na transferach, ma teoretycznie gorszy skład, ale przecież niektóre transfery to wolne transfery, niektórzy piłkarze kończą kariery, a za niektórych piłkarzy kluby nie muszą płacić, bo są ich wychowankami.
Dlatego bezpośrednie wyniki według mnie mają małe znaczenie, chyba że uwzględnimy tylko te z ostatniego sezonu w przypadku sportów zespołowych i z ostatnich kilku miesięcy w przypadku sportów indywidualnych.

Druga sprawa - bramki zdobyte (stracone):
Trzeba byłoby przeanalizować, jaki procent zdobytych goli danej drużyny w ostatnich powiedzmy 6 meczach stanowią bramki strzelone z rzutu karnego? Jaki procent bramek zdobytych stanowią te, które zostały uznane przez błąd sędziego, a o ile wzrosłaby liczba bramek zdobytych, gdyby sędzia uznał wszystkie prawidłowo zdobyte bramki (bo może przecież się pomylić i nie uznać). Jaki procent bramek jest zasługą dobrej gry, a jaki jest dziełem przypadku - np. bramkarz oślepiony przez słońce popełnił koszmarny błąd? Czy większą wartość ma zdobycie 6 bramek w 6 meczach przez drużynę A, która zajmuje 10 miejsce, w meczach z drużynami z miejsc 4-9, czy może większą wartość ma zdobycie 12 bramek w 6 meczach przez drużynę B, która zajmuje 11 miejsce, w meczach przeciwko drużynom z miejsc 13-18? Jak te wartości się zmienią, jeśli okaże się, że drużyna A miała farta i strzeliła 2 gole z karnego i 1 gola po samobóju, a drużyna B miała pecha i 4 razy w ciągu tych 6 spotkań trafiła w słupek bądź w poprzeczkę?

Napisałem niedawno program w Pascalu do obstawiania meczów, ale nie mam nawet ochoty go testować... Nie uwzględnia on takich czynników, jak bilans bezpośrednich meczów, czy bramki strzelone/stracone w ostatnich meczach (co za tym idzie, wyników meczów też nie uwzględnia), ze względu na to, co napisałem powyżej. Czynnikami branymi pod uwagę przez program są dane z ostatnich 3 meczów obu drużyn dotyczące procentu posiadania piłki, strzałów celnych i niecelnych (danej drużyny oraz jej rywali w poszczególnych meczach), rzutów rożnych (drużyny oraz rywali) oraz kursu. Możecie powiedzieć, że przecież wiadomo, że taka Jagiellonia będzie miała mało strzałów, rożnych itp. w meczach przeciwko Wiśle, Legii i Lechowi, a np. Zagłębie Lubin może mieć dużo strzałów itp. w meczach przeciwko Górnikowi Zabrze, ŁKS-owi Łódź i Podbeskidziu. Czy to oznacza, że stawiamy na Zagłębie? Niekoniecznie, bo wszystko weryfikują średnie kursy: jeśli Zagłębie miało 60% posiadania piłki, 60% strzałów celnych, 60% strzałów niecelnych i 60% rożnych to ma 0,6 pkt. za ten mecz i teraz w zależności od tego, czy było faworytem, czy nie, może dodatkowo zyskać pewną część tych punktów, bądź ją stracić, a to, jaka to będzie część, zależy od kursu i nie trzeba wtedy uwzględniać, czy ktoś gra u siebie, czy na wyjeździe i innych czynników, bo przecież kurs je uwzględnia.
Jednak nie mam ochoty się w to bawić, bo trzeba na bierząco spisywać dane dotyczące posiadania piłki itd., potem wpisywać to wszystko, trochę czasu to zajmuje... Ale link do pobrania programu mogę tutaj zamieścić, gdyby ktoś zadeklarował, że będzie go testował i poinformuje mnie jak wychodzą testy, dopóki się mu nie znudzi
ODPOWIEDZ