śmieszne zadania, dawajcie jakieś

Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

śmieszne zadania, dawajcie jakieś

Post autor: miki999 »

Jak będzie po sesji pokażę swój sposób

Pan Jan Kraszewski w jednym temacie już podał zbliżony schemat rozwiązania:
Często wygląda to tak: na początku piszemy założenia, potem intensywnie machamy rękami, a na końcu piszemy tezę z komentarzem "co należało dowieść"...
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

śmieszne zadania, dawajcie jakieś

Post autor: Frey »

Spoko zatem czekam

Co do machania rękami, to mniej więcej tak to ma wyglądać?
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

śmieszne zadania, dawajcie jakieś

Post autor: scyth »

To podobno też jest do rozwiązania. Kilka razy się za nie zabierałem, niestety zawsze miałem za małą kartkę. Może ktoś z was sobie poradzi:
scyth pisze:Ostatnio przeglądając moje zeszyty i książki ze studiów trafiłem na "Rozmaitości Usmiechnięte" - książeczkę wydaną kiedyś przez studentów matematyki UJ (). Pamiętam jak walczyłem kiedyś z jednym zadaniem - zachęcam do rozwiązania i czekam na odpowiedzi.
A oto zadanie:

Pani Kowalska postanawia zabić dręczącego ją małżonka alkoholika. Zamierza tego dokonać prostym, domowym sposobem, tj. przy użyciu noża kuchennego. Aby ułatwić sobie zadanie, ma zamiar upić Kowalskiego znajdującym się akurat w pojemniku na chleb spirytusem. Kiedy jednak małżonek późnym wieczorem zjawia się wreszcie w domu, plany pani Kowalskiej zaczynają się komplikować, gdyż przyprowadza on ze sobą brata bliźniaka, zaś Kowalska jest w stanie rozpoznać swojego męża z prawdopodobieństwem wynoszącym zaledwie 3/4. Zdeterminowana decyduje się zaryzykować. Zaprasza braci do stołu i częstuje ich rzeczonym spirytusem, rozważając też jednocześnie w myśli, kiedy też najlepiej będzie zaatakować. Wie ona, że mąż jest od niej silniejszy i obroniłby się gołymi rękami z prawdopodobieństwem 2/3, jednak po każdym i-tym wypitym kieliszku prawdopodobieństwo to maleje o (2/5)^i. Z kolei, z mętnych opowiadań męża o bracie bliźniaku może się domyślać, że ów obroniłby się z prawdopodobieństwem 1/3 i prawdopodobieństwo to maleje wraz z każdym i-tym kieliszkiem o (1/2)^(i+2). Ponieważ jednak Kowalska również musi popijać dla towarzystwa, to z czasem z coraz mniejszą pewnością potrafi rozpoznać męża. Jej zdolność prawidłowego wytypowania ofiary maleje przeciętnie o (1/2)^(i+2) po każdym wypitym przez braci kieliszku (przyjmujemy, że mają oni jednakowe tempo). Nagle Kowalska przypomina sobie, że mąż ma słabe serce i można śmiało założyć, że gdyby przypadkiem rzuciła się z nożem na jego brata i zabiła go, to małżonek z prawdopodobieństwem 1/3 skonałby na zawał. Z drugiej strony - główkuje Kowalska - jeśli ugodzony zostanie mąż, to jego brat na pewno zdąży uciec i zawiadomić pogotowie. (Kowalska przewiduje samokrytycznie, że nie byłaby w stanie dobić męża i raczej już sama by zemdlała, niż powtórnie nacięła Kowalskiego). Ze statystyk państwowej służby zdrowia możemy wnioskować, że karetka reanimacyjna zdążyłaby przyjechać na czas do umierającego z prawdopodobieństwem 1/2, ale ze względu na nocną porę prawdopodobieństwo to maleje dwukrotnie po każdych dziesięciu minutach (przyjmijmy dla uproszczenia, że tyle właśnie czasu zajmuje Kowalskim jedna kolejka). Po którym kieliszku powinna zaatakować Kowalska, aby jej mąż miał najmniejsze [popr. scyth] szanse przeżycia, jeżeli wiadomo, że zabójczyni wyciągnie losowo jeden nóż z szuflady zawierającej cztery bardzo podobne noże, z których dokładnie jeden jest zardzewiały. Wiemy ponadto, że szanse przybycia na czas karetki do umierającego z raną zadaną zardzewiałym nożem są dwukrotnie mniejsze, niż gdyby narzędzie było czyste.

autor: Janusz Adamus
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

śmieszne zadania, dawajcie jakieś

Post autor: Inkwizytor »

scyth pisze:To podobno też jest do rozwiązania. Kilka razy się za nie zabierałem, niestety zawsze miałem za małą kartkę. Może ktoś z was sobie poradzi:
Był juz co twierdził, że ma za małą kartkę
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

śmieszne zadania, dawajcie jakieś

Post autor: scyth »

No ale ja przyznaję, że tego nie rozwiązałem
Awatar użytkownika
pyzol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4346
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowa Ruda
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 929 razy

śmieszne zadania, dawajcie jakieś

Post autor: pyzol »

257827.htm
Jak widać osoby podają tam zbiór, którego elementami są zdania.
1. podaj element, który powtórzy się w największej ilości zbiorów. (wskazówka: zauważ, że element, który już był w jakimś zbiorze, wypisywany jest w ramce).
2. Kto zakończy rozmowę:
a) miodzio1988,
b) sixsixsix
c) miki999,
d) scyth,
3. Oznaczmy przez \(\displaystyle{ i\in N}\) kolejne zdanie różne od wcześniejszych. Możemy więc przyjąć, że mamy do czynienia tutaj ze zmienną losową \(\displaystyle{ X,P(X=i)=p_i}\). Dla każdego \(\displaystyle{ i}\) podać estymator największej wiarygodności parametru \(\displaystyle{ p_i}\).
miodzio1988

śmieszne zadania, dawajcie jakieś

Post autor: miodzio1988 »

hahahahhahaah pyzol, wygrał ten temat
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

śmieszne zadania, dawajcie jakieś

Post autor: miki999 »

1. podaj element, który powtórzy się w największej ilości zbiorów.
Obstawiam na:
Zerowy próg to jest powód do wstydu.
2. Kto zakończy rozmowę:
Jak najbardziej scyth. ;]
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

śmieszne zadania, dawajcie jakieś

Post autor: scyth »

Nawet nie chce mi się tamtego czytać (chyba, że ktoś mi zaraz pw przyśle że mam przeczytać bo obrażanie itp. i będę musiał).
sixsixsix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 87
Rejestracja: 29 sty 2011, o 22:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: skad?

śmieszne zadania, dawajcie jakieś

Post autor: sixsixsix »

hah, pierwszy raz wszedlem w ten temat i nawet cos o sobie znalazlem. szkoda ze w takim swietle:D
Awatar użytkownika
pyzol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4346
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowa Ruda
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 929 razy

śmieszne zadania, dawajcie jakieś

Post autor: pyzol »

Znaczy w jakim świetle?
Myślę, że ten post miał raczej pozytywne wibracje. No ale jak Cię to uraziło, to sorki.
Awatar użytkownika
Frey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3299
Rejestracja: 11 paź 2008, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 243 razy

śmieszne zadania, dawajcie jakieś

Post autor: Frey »

pyzol pisze:https://www.matematyka.pl/257827.htm
Jak widać osoby podają tam zbiór, którego elementami są zdania.
2. Kto zakończy rozmowę:
a) miodzio1988,
b) sixsixsix
c) miki999,
d) scyth,
e) żadna z powyższych
ODPOWIEDZ