Informatyka na studiach - czego się uczyć?

wawek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 795
Rejestracja: 2 cze 2010, o 08:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 66 razy

Informatyka na studiach - czego się uczyć?

Post autor: wawek91 »

Mam dość nietypowe pytanie. Ponieważ do tej pory na studiach miałem styczność jedynie z Pascalem, C i C++ chciałbym spytać posiadających szerszą wiedzę jakich języków pasuje się uczyć. Sam staram się trochę wybiegać dalej niż to co na studiach, czytam dodatkową literaturę, przeglądam fora, niemniej jednak chciałbym wziąć się za naukę czegoś przyszłościowego. Ze wszystkim co związane ze stronami www nie miałem styczności (czyli hmtl, css, javascript, php - nic z tego), z grafiką też u mnie raczej ciężko, ale mam motywacje i chęci do nauki jednak powiedzmy chciałbym mieć nazwijmy to 'pewny język', który w przyszłości będzie dla mnie na +. Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2011, o 11:00 przez Crizz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Informatyka na studiach - czego się uczyć?

Post autor: Althorion »

Znasz podstawy. Języki, których powinieneś się dalej uczyć zależą od tego, czym konkretnie chcesz się zajmować. Jeżeli administracją, to na pewno Perl, Bash, można kilka innych języków skryptowych się nauczyć. Programowanie Internetu to PHP, JavaScript, SQL może. Aplikacje desktopowe wymagałyby raczej od Ciebie nauki bibliotek graficznych (QT, OpenGL itp.) niż kolejnych języków. Informatyka teoretyczna sugerowałaby naukę jakiś bardziej egzotycznych języków (Haskell, Smalltalk). Programowanie niskopoziomowe wymusi naukę Assemblera...

Można tak długo. Umiesz już to, co każdy informatyk umieć musi. Dalej pozostaje się tylko specjalizować.
wawek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 795
Rejestracja: 2 cze 2010, o 08:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 66 razy

Informatyka na studiach - czego się uczyć?

Post autor: wawek91 »

Nie wiem czemu, ale mnie zawsze bardziej pasjonowało pisanie aplikacji. Oczywiście do tej pory konsolowych, ale właśnie zastanawiałem się nad okienkami. Jeśli w tą stronę, to jaka biblioteka będzie najprostsza do nauki? No i wogóle czy jest to 'opłacalne'? Tzn wiadomo popyt na wszystko co z informatyką związane będzie napewno, ale czy np łatwiej znajdę pracę w przyszłości umiejąc dobrze pisać aplikacje czy łatwiej mi będzie znając przeciętnie php, sql, javascript itd, bo nie wiem dlaczego, ale jednak wydaję mi się, że więcej miejsc pracy jest właśnie dla webmasterów itd.
Awatar użytkownika
argv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 569
Rejestracja: 27 maja 2009, o 01:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 66 razy

Informatyka na studiach - czego się uczyć?

Post autor: argv »

Ja polecam wpf+silverlight+mvvm i równolegle python+django. Sporo moich kumpli jeśli pracuje w Javie to obecnie głównie Android, z tych co siedzą w www php+jQuery i asp.net. Ja sam wybrałem .net i pythona.
wawek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 795
Rejestracja: 2 cze 2010, o 08:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 66 razy

Informatyka na studiach - czego się uczyć?

Post autor: wawek91 »

argv, a gdybyś mógł polecić coś do nauki? Najlepiej książka.
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Informatyka na studiach - czego się uczyć?

Post autor: Althorion »

Python jest bardzo prosty i ma wspaniałą dokumentację dostępną w Internecie. Książki o nim są, ale jakoś wolę dokumentację. Swoją drogą, to obecnie mój ulubiony język programowania - wygodny, o dużej liczbie bibliotek i czytelnym kodzie.

Z bibliotek graficznych... wszystkie są dość dziwne (w każdym razie, te które znam). Jakbym miał wybrać, to poleciłbym Ci QT.
ODPOWIEDZ