Matura rozszerzona z informatyki

Alpha_PL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 11:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 39 razy
Pomógł: 2 razy

Matura rozszerzona z informatyki

Post autor: Alpha_PL »

Witam,

Piszę, ponieważ planuję zdawać maturę rozszerzoną z informatyki. Okazało się (pytając się kolegów z innych szkół), że materiał przerobiony w moim liceum w pierwszej klasie nie był nawet połową tego co robią w "normalnych" szkołach. Jako że nie mam zbytnio funduszy na korepetycje, wychodzi na to że materiał będę musiał przerobić sam. Wiem, że ta matura się mi zbytnio na nic nie przyda (na politechnikach patrzą tylko na mat i fiz), i w dodatku jest dosyć trudna, ale materiał i tak mam zamiar przerobić gdyż przyszłość wiążę z tym przedmiotem więc i maturę bym chciał zaliczyć, tak dla satysfakcji. To wraz z matematyką rozszerzoną i fizyką podstawową które nie sprawiają mi jakichkolwiek problemów powinno mnie ładnie ustawić po liceum.

Jednak wychodzi na to, że przedmiot ten jest dość nietypowy i nie ma zbytnio jakiegoś podręcznika omawiającego całość materiału obejmującego zakres matury, jak to ma miejsce przecież z matematyką. Proszę więc o waszą pomoc, w jakie książki się zaopatrzyć, by mieć jak największą wiedzę w maju 2012? Zakupione mam już podręczniki do informatyki i technologii informatycznej z Operonu (autorzy Broda i Smołucha), jednak tam wszystko jest zbyt ogólnikowo, sami autorzy wspominają by czytelnik zwrócił się do literatury fachowej. Jako że programowanie też jest większą częścią matury mam już zamówioną "Symfonię C++".

Jacyś "weterani" matury proszę niech mi doradzą odnośnie innych pozycji, jakieś poradniki do Pascala, javy, cokolwiek może wyskoczyć na maturce itp....
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Matura rozszerzona z informatyki

Post autor: Crizz »

Alpha_PL pisze:Okazało się (pytając się kolegów z innych szkół), że materiał przerobiony w moim liceum w pierwszej klasie nie był nawet połową tego co robią w "normalnych" szkołach.
Ja bym się tym nie sugerował, ciężko stwierdzić, która szkoła pod względem nauczania informatyki jest "normalna". Ogólnie, na większości uczelni wykładowcy traktują to, czego nauczono studentów w liceum, z lekką kpiną
Alpha_PL pisze:Wiem, że ta matura się mi zbytnio na nic nie przyda (na politechnikach patrzą tylko na mat i fiz),(...) To wraz z matematyką rozszerzoną i fizyką podstawową które nie sprawiają mi jakichkolwiek problemów powinno mnie ładnie ustawić po liceum.
To już w ogóle nie rozumiem. Matury z informatyki naprawdę NIKT nie traktuje poważnie. Jeśli nie sprawia Ci trudności podstawowa fizyka, to już lepiej podejmij wysiłek, żeby zdawać rozszerzenie. Może się okazać, ze na rozszerzonej fizyce na 40-50% wyjdziesz lepiej niż na podstawce na 95%. Poważnie.
Alpha_PL pisze:Jako że programowanie też jest większą częścią matury mam już zamówioną "Symfonię C++".

Jacyś "weterani" matury proszę niech mi doradzą odnośnie innych pozycji, jakieś poradniki do Pascala, javy, cokolwiek może wyskoczyć na maturce itp....
A nie jest przypadkiem tak, że sam sobie wybierasz język programowania? Jeśli tak, to po co Ci cokolwiek więcej, niż "Symfonia"? Warto znać porządnie jeden język programowania na początek na studia, ale jaki opłaca się najbardziej - to już zależy od wykładowców. C++ na pewno jest na wielu uczelniach podstawowym językiem, a na reszcie powoli uznają go za język przestarzały. Pascal to chyba żart, Java już prędzej. Na pewno jednak lektura "Symfonii" się opłaci.
ODPOWIEDZ