Matematyka i informatyka w LO + przeciętny uczeń

Czarna_A
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 wrz 2010, o 21:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B-nd

Matematyka i informatyka w LO + przeciętny uczeń

Post autor: Czarna_A »

Witam (;
Od tego roku chodzę do LO o profilu politechnicznym (rozszerzona matma i infa). Zawsze lubiłam te przedmioty i nigdy nie sprawiały mi problemu (6 i 5 na koniec przychodziły z łatwością). Jednak dzisiaj poszłam pierwszy dzień do szkoły i posłuchałam opinii osób ze starszych klas. Nawet osoby z rozszerzoną matematyka i informatyką narzekały, że to jest trudne... i pytanie - naprawdę w liceum, załóżmy przeciętna osoba może sobie nie dać rady z tymi przedmiotami? Klasa o takim profilu i niemal same 2 z matmy? To może być wina poziomu trudności czy po prostu oni są słabi? Jeśli chodzi o informatykę to mam dokładnie to samo pytanie.
Czego mogę się uczyć, aby być lepszą z matematyki? I czy nie jest już za późno? (bo do tej pory nie wykraczałam za bardzo ponad poziom)

Chciałabym kiedyś znaleźć pracę związaną z informatyką lub matematyką, a przedtem iść na studia w tym kierunku, w związku z tym chciałabym zdawać na maturze rozszerzona matematykę tylko.. może nie dam sobie rady i lepiej pomyśleć nad innym przedmiotem..? czy matura z rozszerzoną matematyką jest trudna?
Jeszcze niby trzy lata, wydaje się, że dużo czasu, ale po tym co usłyszałam dzisiaj zaczynam powątpiewać, że matematykę lubię. Bo czy można lubić coś z czym nie miało się do czynienia (bo przecież w gimnazjum program nauczania matematyki jest bardzo ubogi i prymitywnie niski)?

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Matematyka i informatyka w LO + przeciętny uczeń

Post autor: Afish »

Materiał w liceum nie jest trudny. Trzeba po prostu nauczyć się schematów rozwiązywania zadań z matematyki i to praktycznie tyle. Wszystko jednak zależy od nauczyciela - jeżeli trafi się osoba powiedzmy wredna, to nawet najlepszy uczeń może mieć problemy. Jednak jeżeli chodzi o naukę, to jeżeli w gimnazjum radziłaś sobie całkiem nieźle, to i w liceum dasz sobie radę. Jeżeli chcesz się uczyć czegoś ponad poziom, to warto rozwiązywać jakieś zadanka konkursowe, być może nawet olimpiady. Wiele osób poleca tutaj zbiorek Pawłowskiego.
Co do informatyki, to akurat ja nie powinienem się wypowiadać, gdyż w mojej szkole poziom był po prostu niski - oprogramowanie biurowe, odrobina htmla i szczypta programowania w C++.
Odnośnie matury, to nie jest ona trudna - jak już mówiłem, opiera się na schematach. Wystarczy dobrze przerobić zbiorek Kiełbasy i wysoki wynik murowany.
Krótko mówiąc - nie ma się czego bać, wszystko wyjdzie w praniu, ale jeżeli nie będziesz na lekcjach czytała gazet i olewała nauczyciela, to będzie ok.
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

Matematyka i informatyka w LO + przeciętny uczeń

Post autor: smigol »

Nawet osoby z rozszerzoną matematyka i informatyką narzekały, że to jest trudne...
Zapomnieli powiedzieć, że to jest dla nich trudne. A dlaczego dla nich to trudne, o tym zaraz.
przeciętna osoba może sobie nie dać rady z tymi przedmiotami?
Każdy da sobie radę, jeśli będzie się uczył i robił co nauczyciel każe. (podejrzewam, że większość osób z tych starszych klas po prostu tego nie robiła)
To może być wina poziomu trudności czy po prostu oni są słabi?
Po prostu oni się nie uczą (mówię o większości cały czas, nie znam ich, u mnie w szkole też jest dużo takich ludzi i wiem ile czasu poświęcają na naukę/jak wygląda ich praca na lekcji).
Jeśli chodzi o informatykę to mam dokładnie to samo pytanie.
A ja dokładnie takie same odpowiedzi .
Czego mogę się uczyć, aby być lepszą z matematyki? I czy nie jest już za późno? (bo do tej pory nie wykraczałam za bardzo ponad poziom)
Tego co nauczyciel powie, a jak uważasz, że to za mało to poprzeglądaj forum, było o tym pisane nie raz, nie dwa. Wypowiadali się ludzie którzy napisali maturę na 90%++, więc można wierzyć, że wiedzą o czym piszą. Jak nie wykraczałaś ponad poziom jak miałaś 6?
czy matura z rozszerzoną matematyką jest trudna?
Jak się nie będziesz uczyła to wszystko będzie trudne.
bo przecież w gimnazjum program nauczania matematyki jest bardzo ubogi i prymitywnie niski
A to skąd wiesz, że jest prymitywnie niski? Jest niższy niż w poprzednich latach, ale że od razu prymitywny?
Czarna_A
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 wrz 2010, o 21:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B-nd

Matematyka i informatyka w LO + przeciętny uczeń

Post autor: Czarna_A »

Wszystko jednak zależy od nauczyciela - jeżeli trafi się osoba powiedzmy wredna, to nawet najlepszy uczeń może mieć problemy.
Nauczyciel akurat nie jest wredny, tylko podobno nic nie tłumaczy, a wymaga. Nie prowadzi lekcji tylko mówi jakie zadania mamy sami zrobić, a później sprawdza. Chociaż nie wiem jak to w rzeczywistości jest, bo były już 3 matematyki i wyglądało to trochę inaczej niż opowiadali.
Co do informatyki, to akurat ja nie powinienem się wypowiadać, gdyż w mojej szkole poziom był po prostu niski - oprogramowanie biurowe, odrobina htmla i szczypta programowania w C++.
U nas właśnie jest dość wymagający nauczyciel, wszyscy narzekają na programowanie w C++. Akurat C++ się nie boję, ale skoro tak wiele osób narzeka i nie daje sobie rady to myślę, co na lekcji informatyki może mnie spotkać trudnego.
Zapomnieli powiedzieć, że to jest dla nich trudne.
Ale takich osób jest wiele u mnie w szkole, dlatego się obawiam.
Po prostu oni się nie uczą (mówię o większości cały czas, nie znam ich, u mnie w szkole też jest dużo takich ludzi i wiem ile czasu poświęcają na naukę/jak wygląda ich praca na lekcji).
No widzisz, czyli aby to wszystko szło to trzeba poświęcać dużo czasu na naukę w domu?
Właśnie o to mi chodzi, w gimnazjum miałam podejście, że skoro zrozumiałam na lekcji to w domu mogę się zająć czymś innym, nie wracam do tego, bo nawet gdybym się chciała nauczyć to nie ma co. Wystarczy, że zrozumiem temat na lekcji i wystarczy. Jak na razie efekty były (przynajmniej w ocenach - wiem, to nie jest dobry wyznacznik wiedzy).
Jak nie wykraczałaś ponad poziom jak miałaś 6?
Hm, można powiedzieć, że nie było trudno. To chyba była kwestia nauczyciela. Dużo trudzić się nie musiałam, żeby mieć tę 6. (chociaż tylko ja miałam.. ale innym po prostu się nie chciało)-- 3 wrz 2010, o 15:11 --
Wszystko jednak zależy od nauczyciela - jeżeli trafi się osoba powiedzmy wredna, to nawet najlepszy uczeń może mieć problemy.
Nauczyciel akurat nie jest wredny, tylko podobno nic nie tłumaczy, a wymaga. Nie prowadzi lekcji tylko mówi jakie zadania mamy sami zrobić, a później sprawdza. Chociaż nie wiem jak to w rzeczywistości jest, bo były już 3 matematyki i wyglądało to trochę inaczej niż opowiadali.
Co do informatyki, to akurat ja nie powinienem się wypowiadać, gdyż w mojej szkole poziom był po prostu niski - oprogramowanie biurowe, odrobina htmla i szczypta programowania w C++.
U nas właśnie jest dość wymagający nauczyciel, wszyscy narzekają na programowanie w C++. Akurat C++ się nie boję, ale skoro tak wiele osób narzeka i nie daje sobie rady to myślę, co na lekcji informatyki może mnie spotkać trudnego.
Zapomnieli powiedzieć, że to jest dla nich trudne.
Ale takich osób jest wiele u mnie w szkole, dlatego się obawiam.
Po prostu oni się nie uczą (mówię o większości cały czas, nie znam ich, u mnie w szkole też jest dużo takich ludzi i wiem ile czasu poświęcają na naukę/jak wygląda ich praca na lekcji).
No widzisz, czyli aby to wszystko szło to trzeba poświęcać dużo czasu na naukę w domu?
Właśnie o to mi chodzi, w gimnazjum miałam podejście, że skoro zrozumiałam na lekcji to w domu mogę się zająć czymś innym, nie wracam do tego, bo nawet gdybym się chciała nauczyć to nie ma co. Wystarczy, że zrozumiem temat na lekcji i wystarczy. Jak na razie efekty były (przynajmniej w ocenach - wiem, to nie jest dobry wyznacznik wiedzy).
Jak nie wykraczałaś ponad poziom jak miałaś 6?
Hm, można powiedzieć, że nie było trudno. To chyba była kwestia nauczyciela. Dużo trudzić się nie musiałam, żeby mieć tę 6. (chociaż tylko ja miałam.. ale innym po prostu się nie chciało)
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Matematyka i informatyka w LO + przeciętny uczeń

Post autor: Afish »

U nas właśnie jest dość wymagający nauczyciel, wszyscy narzekają na programowanie w C++. Akurat C++ się nie boję, ale skoro tak wiele osób narzeka i nie daje sobie rady to myślę, co na lekcji informatyki może mnie spotkać trudnego.
U mnie na profilu mat-inf 80% ludzi nie potrafiło zrozumieć instrukcji przypisania i co to jest zmienna. Pisanie programów opierało się na wyszukiwaniu rozwiązania w internecie, gdy tylko nauczyciel odwrócił głowę :) To że większość narzeka, nie znaczy, że naprawdę jest to trudne.
No widzisz, czyli aby to wszystko szło to trzeba poświęcać dużo czasu na naukę w domu?
Właśnie o to mi chodzi, w gimnazjum miałam podejście, że skoro zrozumiałam na lekcji to w domu mogę się zająć czymś innym, nie wracam do tego, bo nawet gdybym się chciała nauczyć to nie ma co. Wystarczy, że zrozumiem temat na lekcji i wystarczy. Jak na razie efekty były (przynajmniej w ocenach - wiem, to nie jest dobry wyznacznik wiedzy).
Wielu moich znajomych stwierdziło po ukończeniu liceum, że tak naprawdę wystarczyło uważać na lekcji i od czasu do czasu poczytać podręcznik, aby bez problemu dać sobie radę na lekcjach. Oczywiście te osoby nie miały średniej na poziomie 5,0, ale bez problemu utrzymywały się między 3,5 a 4,0, więc chyba coś w tym jest :) Oczywiście nie mówię, że liceum da się przejść bez nauki, ale naprawdę nie ma się co stresować, bo wystarczy trochę pracy i efekty będą widoczne. I mówiąc "trochę pracy" nie mam na myśli powrotu do domu i siedzenia po kilka godzin nad książkami, ale uważanie na lekcji, odrobienie zadania domowego i przeczytanie notatek z zeszytu.
Awatar użytkownika
Stary
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 9 maja 2008, o 13:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 39 razy

Matematyka i informatyka w LO + przeciętny uczeń

Post autor: Stary »

Jeśli bardzo będziesz chciała zdać dobrze matematyke rozszerzoną (nie mówie tu o maturze z informatyki bo nie mam o niej pojęcia), i będziesz czyniła w tym kierunku wszystko co w Twojej mocy to bez problemu sobie poradzisz. Nie oszukujmy się, do matury nie jest potrzebny dobry nauczyciel ani super zdolnosci, wystarczy chcieć i się uczyć. Tak samo, nie patrz co mówią inni, niech mówią co chcą, ze matura to "rzeź niewiniątek", olej to, rób swoje.
ODPOWIEDZ