Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: xanowron »

Witam,
we wrześniu wybieram się na matematykę do Warszawy i jako, że w domu mam tylko jeden komputer (PC), a na studia muszę coś ze sobą zabrać więc przymierzam się do kupna nowego komputera. I teraz pojawia się pytanie co wybrać? PC czy laptop? Pytanie kieruję głównie do studentów, bo może ktoś był w podobnej sytuacji jak ja. Wiadomo, że komputer przenośny jest mobilny, ale czy jest to potrzebne na studiach matematycznych? Będę wynajmować mieszkanie także z miejscem nie ma najmniejszego problemu (widziałem jak jest w niektórych akademikach ). Czy opłaca się nosić komputer ze sobą na uczelnię? Jakoś nie wydaje mi się, mam wrażenie, że korzysta się z niego w domu, po zajęciach. Z drugiej strony PC jest dla mnie znacznie wygodniejszy i za te same pieniądze które wydałbym na laptopa mogę kupić naprawdę ładny sprzęt który będę mógł wykorzystać także do rozrywki.

Z góry dzięki za pomoc.

Nie chodzi mi o wybór jakiegoś konkretnego modelu czy podzespołów do PC! Problem: PC czy laptop?
miodzio1988

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: miodzio1988 »

Wiadomo, że komputer przenośny jest bardziej mobilny, ale czy jest to potrzebne na studiach matematycznych?
Jak chcesz nosić kompa na zajęcia to tak. A jak będzie leżał tylko to nie ma to różnicy
Czy opłaca się nosić komputer ze sobą na uczelnię? Jakoś nie wydaje mi się, mam wrażenie, że korzysta się z niego w domu, po zajęciach.
Nie chyba. Chyba , że w latexu będziesz wszystko pisał....Ale dobry zeszyt chyba lepiej się tutaj sprawdzi
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: Althorion »

Laptop moim zdaniem nie przydaje się w ogóle. Nawet jeżeli byś chciał nosić na zajęcia (po co? Notatki robi się wygodniej piórem po papierze...), to musisz uwzględnić fakt, że zbyt długo na baterii nie pociągnie i będziesz go musiał ze dwa razy doładować w międzyczasie.

Jeżeli zależy Ci na przenośności, zastanów się nad minikomputerem na płytach miniATX, spokojnie zmieścisz cały komputer w obudowie rozmiarów pozwalających podpiąć ją z tyłu monitora LCD, co daje wystarczającą manewrowość (całość jest niewiele większa od laptopa a potrafi mieć sporo większe możliwości - no i jest tańsza, nie ma problemów ze złożeniem sprzętu do zastosowań biurowych + dobra karta dźwiękowa za 1000 zł).
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: xanowron »

Zdecydowanie wolę papier i długopis Chyba utwierdziłem się w przekonaniu, że lepiej brać PC. Nosić ze sobą kilka dodatkowych kilogramów na własne życzenie nie mam zamiaru, ale myślałem, że będzie na prawdę przydatny, ale jak widzę to nie bardzo. Dzięki chłopaki za odpowiedzi, przekonaliście mnie
Awatar użytkownika
max
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3306
Rejestracja: 10 gru 2005, o 17:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lebendigentanz
Podziękował: 37 razy
Pomógł: 778 razy

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: max »

Ja dla odmiany mam laptopa. Istotnie nie mam go po co nosić na zajęcia, ale lubię go zabrać ze sobą kiedy wracam do domu (zwłaszcza, że mam w domu tylko jeden komputer, który lubi być zajęty przez innych członków rodziny).

Poza tym ciągnie mniej prądu. I można go schować, żeby nie kusiło kiedy mam się uczyć do egzaminów;) No i jak wywaliło prąd na całym osiedlu, to mogłem spokojnie pracować na nim jeszcze przez jakiś czas:)
Ale to akurat drobnostki.

Co do kosztowności, można znaleźć we w miarę przystępnej cenie coś co nadaje się nie tylko do zastosowań biurowych (np tzw. 'kadłubki'), choć na pewno komputer stacjonarny będzie wydajniejszy...

Na cele rozrywkowe bym uważał. Mam kolegę, który lubi pograć i prewencyjnie lepszy komputer trzyma w domu, a nie w mieście gdzie studiuje:)
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: miki999 »

Czasami zdarza się, że na wydziale jest sieć bezprzewodowa. U mnie np. tak jest i widzę, że wiele osób urozmaica sobie czas na wykładach (często nie jest to mile widziane!) lub na przerwach grając w CS-a czy Heroes III :D Bywa, że na zajęciach z programowania prowadzący pozwalają używać własnych maszyn. Czy jednak warto tachać 5 kg pod pachą dla tej przyjemności? Nie wiem.

Od razu zaznaczę, że nie musisz kupować systemu operacyjnego, gdyż większość uniwerków (raczej nie ma wątpliwości co do UW- chociaż warto sprawdzić) jest objęta programem MSDNAA- w skrócie: Windows 7 professional 32 i 64 bit dożywotnio za darmo do użytku niekomercyjnego, starsze windowsy również i inne programy Microsoftu typu Visual Studio (praktycznie wszystko oprócz Office'a).



Pozdrawiam.
miodzio1988

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: miodzio1988 »

No to może jeszcze jeden plus dla laptopa.
Możesz np trzymać na nim notatki (pdf-y np) i nosić na zajęcia.
Ale PC rzeczywiście wydaje się być rozsądniejszy
Awatar użytkownika
Arst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 767
Rejestracja: 10 mar 2008, o 20:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: University of Warwick
Podziękował: 82 razy
Pomógł: 50 razy

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: Arst »

Ja mam zamiar wkrótce nabyć netbooka -

+ lekki 1,46kg
+ matryca podświetlana diodami LED
+ NVIDIA ION ;D
+ dedykowana karta graficzna
+ 2gb pamięci (z możliwością rozbudowy do 4gb)
+ odtwarza płynnie filmy w HD (z dysku, z YT podobno tnie)
+ kamera, mic, głośniki (oszczędność miejsca na biurku)

- wszędzie sprzedają ten model wraz z Windows'em 7 - wersja bez systemu byłaby z pewnością 300zł tańsza

Jak widać sprzęt zarówno do pracy i do zabawy nadaje się znakomicie :D
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: Dumel »

nie wiem jak was ale mnie w standardowych zestawach PC dobija duża klawiatura. jakbym był skazany na regularne używanie peceta to dla zdrowia (zdrowie jest najwazniejsze ) dokupiłbym sobie małą.
Awatar użytkownika
Arst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 767
Rejestracja: 10 mar 2008, o 20:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: University of Warwick
Podziękował: 82 razy
Pomógł: 50 razy

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: Arst »

Dodatkowo czytanie pdfów na PC z dużym monitorem to jakaś pomyłka - plecy niesamowicie bolą od siedzenia długie godziny w niewygodnej pozycji. A laptopa można wziąć ze sobą i czytać, tudzież robić inne rzeczy, komfortowo w dogodnym miejscu.

PC na studiach będzie tylko kusił grami, dlatego to zły wybór moim zdaniem
Vandervir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 sie 2010, o 13:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 1 raz

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: Vandervir »

U mnie gości laptop. W razie potrzeby można wsadzić do pokrowca żeby nie przeszkadzał na biurku. Jak dla mnie ideałem byłby tablet z monitorem, albo notebook z monitorem który można obrócić i położyć na klawiaturze.
Większość materiałów mam w pdf'ach i taki obracany monitorek byłby fajnym rozwiązaniem.

Natomiast zwykły PC to zajmuje za dużo miejsca i jest zbyt nieporęczny.

Odnośnie noszenia lapka na zajęcia, to albo lapek albo krzyżówki bo niektóre wykłady są jak by to powiedzieć "pasjonujące".

Arst, na studiach odgrzebuje się takie klasyki ze względu na za słaby sprzęt.
silvaran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1300
Rejestracja: 6 sty 2009, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice/Warszawa
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 123 razy

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: silvaran »

Arst pisze:[...]

PC na studiach będzie tylko kusił grami, dlatego to zły wybór moim zdaniem
Dokładnie. Bardzo łatwo przesadzić i przestać przygotowywać się do zajęć, a na matmie to jest gorsze niż strzał w kolano podczas maratonu

Ja mam laptopa i jestem zadowolony, bo często jeżdżę do domu i zabieram go ze sobą w plecak.

Pozdrawiam
pajong8888
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 231
Rejestracja: 29 lip 2010, o 00:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 38 razy

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: pajong8888 »

Ja mam zarówno PC i lapa, ale powiem ci szczerze, że do nauki wykorzystuję tylko i wyłącznie laptopa. Po pierwsze zabierzesz go gdzie tylko zechcesz, na zajęcia, a na pewno tego potrzebować będziesz. Zresztą na laptopie szybciej piszesz prace i projekty. Lżejszy, mniejszy, genialny do celów naukowych. Oczywiście proponuję laptop z dobrym procesorem, ponieważ takie programy jak Wolfram Mathematica potrzebują do niektórych ciekawych operacji dobrych procesorów. Cóż ci będę tłumaczył, sam powinieneś wiedzieć co wziąć. Ja na twoim miejscu nie wahałbym się i bym brał laptopa, ale także proponuję moją kombinację komputera przenośnego i stacjonarnego. Przenośny do celów naukowych, stacjonarny Internet i gry.
Fool
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 7 sie 2010, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Universe
Podziękował: 6 razy

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: Fool »

miki999 pisze:Od razu zaznaczę, że nie musisz kupować systemu operacyjnego, gdyż większość uniwerków (raczej nie ma wątpliwości co do UW- chociaż warto sprawdzić) jest objęta programem MSDNAA- w skrócie: Windows 7 professional 32 i 64 bit dożywotnio za darmo do użytku niekomercyjnego, starsze windowsy również i inne programy Microsoftu typu Visual Studio (praktycznie wszystko oprócz Office'a).
Mógłbyś napisać na jakiej zasadzie to działa? Uczelnia udostępnia to oprogramowanie na jakimś serwerze?
Awatar użytkownika
argv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 569
Rejestracja: 27 maja 2009, o 01:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 66 razy

Jaki komputer zabrać na studia (PC vs notebook)

Post autor: argv »

Ja również jestem za laptopem - sam używam x200s + 22 cale jak jestem w domu

Fool:
Logujesz się, wybierasz co chcesz i ściągasz
ODPOWIEDZ