Matura 2010 - czego się spodziewacie?

gry270
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2009, o 10:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: jjjhjjggj

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: gry270 »

Matura rozszerzona z matematyki w ostatnich 2 latach nie była strasznie trudna - zwłaszcza w zeszłym roku. Mam nadzieję, że nie puszczą wodzów fantazji i nie dadzą dużo cięższej. A z polskiego to tyle, co przeczytałem streszczenia. Nie chcę znowu Lalki, a Wesela nigdy nie było, więc jakby w tym roku dali, nie byłoby to zaskoczeniem. Jednak ja uważam, że to za trudna lektura.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: miki999 »

A czy czasem w zeszłym roku nie było Wesela?
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: Lbubsazob »

Rok temu był "Pan Tadeusz" i "Chłopi", a "Lalka" była 2 lata temu, więc raczej nic z tego nie dadzą. "Wesele" to nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek było, oprócz próbnej w naszej szkole w listopadzie. Obawiam się, że dadzą coś ze współczesności, wtedy będzie masakra. Chciałabym mieć z tego 70% i z matmy rozszerzonej też.
Dlaczego to już za 2 dni???
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: miki999 »

i "Chłopi"
Ahh, rzeczywiście. Zapamiętałem tylko, że była jakaś wiocha. A co ludzie z tą Lalką? Rok temu też co 2. osoba myślała, że to właśnie ona będzie.



Pozdrawiam.
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: Lbubsazob »

Nie sądzę, żeby znowu dali "Lalkę", bo co roku jest pozytywizm albo Młoda Polska. Niestety w tym roku nasza cudotwórcza CKE może wymyślić coś bardziej ekscentrycznego...
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: wujomaro »

Witam!
Życzę powodzenia wszystkim maturzystom! Obyście napisali maturę jak najlepiej, a zwłaszcza z matematyki.
Serdeczne pozdrowienia!
Awatar użytkownika
Sokół
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 55 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: Sokół »

... a-maturze/

Matura z polskiego to tylko aby zdać, najgorzej z tą matmą; geometria jedna wielka niewiadoma. Najbardziej by mi pasowały z trzy zadanka, jedno jakieś z tw. cosinusów, ze stereometrii coś prostego - jakieś stosunki objętości w stożku przeciętym płaszczyznami i jedno z analitycznej, równanie prostej o o żądanych właściwościach. Na robienie zadań już za późno, to czytam tylko rozwiązania zadań z geometrii ;P
Bełzebiusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 7 gru 2008, o 14:02
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: Bełzebiusz »

Kiedyś przeczytałem na jakimś forum jedną mądrą rzecz, że zadania z matematyki trzeba rozumieć, można robić mało zada ale trzeba je rozumieć! Odkąd to przeczytałem mniej notowałem na lekcjach ale bardziej analizowałem i efekt był od razu (tylko szkoda, że trochę za późno tak zacząłem robić), wiec takie przeglądanie zadań mimo wszystko może dać bardzo dużo.
natalicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: 29 lip 2009, o 12:43
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: natalicz »

Ja mam nadzieje,że nie bedze rachunku prawdopodobienstwa,bo ten dział najgorzej mi idzie.No i jednak zyje nadzieja ,ze poziom rozszerzoznej matemtyki jakos diametralnie sie nie zwiększy w porównaniu z poprzednimi maturami.Zycze wszytkim maturzystom powodzenia.
kuba_aaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 2 maja 2010, o 01:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olkusz/Kraków

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: kuba_aaa »

Zawsze jest rachunek prawdopodobieństwa (najwyżej tak mi się wydaje), ale do poziomu tych zadań mam pewne zastrzeżenia. Dla mnie poziom zerowy - wystarczą same 'drzewka'.
glaeddyv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 13 lis 2009, o 20:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 13 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: glaeddyv »

Sokół, podpisuję się pod Twoim postem... stereometrię raczej lubię, ale jak przywala zadanie typu: "krawędź boczna tworzy z podstawą kąt alfa, wyznacz objętość" to polegnę...

jak patrzyłem na zeszłoroczną maturę to rzeczywiście to zadanie ze skarbcem było trudne, ale reszta była ok.
Dla mnie też rachunek był chyba najtrudniejszym działem ale jak przysiadłem nad nim to zrozumiełem o co tam chodzi... chociaż szczerze mówiąc są takie zadania że trzeba więc na palcach liczyć niż logicznie myśleć.

powodzenia!
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: Lbubsazob »

"krawędź boczna tworzy z podstawą kąt alfa, wyznacz objętość"
Zresztą podobnie jest z planimetrią, nienawidzę zadań typu "bok trójkąta ma długość a, a kąt ma miarę \(\displaystyle{ \alpha}\), wyznacz odległość łączącą środki wysokości" albo inne podobne bzdury. Mam nadzieję, że tego nie będzie.
Co do prawdopodobieństwa, zadania z losowaniem kuleczek jeszcze ujdą w tłoku, gorzej jak masz obliczyć jakieś \(\displaystyle{ P(A \cap B')}\) czy inne \(\displaystyle{ P(A'\cup B')}\), bo do tej pory nie mam pojęcia, co z tym zrobić. Ale też nie mogą dać nie wiadomo czego.

Bądźmy dobrej myśli. Matura 2010 będzie prosta, wszyscy zdamy na 101% i za 2 dni będzie spokój.
Bełzebiusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 7 gru 2008, o 14:02
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: Bełzebiusz »

Komentować j.polski! Jaki temat wybraliście? Ja wybrałem 1, chociaż do końca się gryzłem czy by nie zmienić na drugi. Spanikowałem i nie napisałem tak jak chciałem, ale chyba nie będzie tak źle jak sądzę.
Awatar użytkownika
Sokół
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 55 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: Sokół »

Wziąłem drugi, choć jeśli chodzi o "Zdążyć przed Panem Bogiem" to znam treść jedynie ze sceny, byłem na teatralnej adaptacji tego dzieła. Jakoś napisałem, bez specjalnych odwołań do całości. Zdziwiło mnie, że o to nie proszą, w obu tematach nie wspomnieli o znajomości całego utworu.

Przyjemny tekst w pierwszej części, choć niektóre pytania zbiły mnie z tropu - choćby o synonim "sezamu kultury" z drugiego akapitu. Do tej pory nie wiem czy chodziło o witrynę, cyberprzestrzeń czy wartościowe informacje; jestem ciekaw co na to klucz. Z takich dziwniejszych to jeszcze bodajże zadanie 13, o formy (typy?) wypowiedzi stanowiące o obiektywizmie/subiektywizmie. Poza tym, to nie tak źle
gry270
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2009, o 10:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: jjjhjjggj

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: gry270 »

Ja też miałem problemy z niektórymi zadaniami z tekstu - dokładnie z takimi co Ty. A co do wypracowania - wybrałem Świętoszka, ponieważ kiedyś go czytałem, a ostatnio przypomniałem sobie co nieco dzięki streszczeniu. To lektura, o której można pisać w nieskończoność i lać wodę. Z kolei typowane na tegorocznego pewniaka "Zdążyć przed panem bogiem" wykreśliłem już za wczasu Nie chciało mi się myśleć i snuć teorie - wolę zachować siły na jutro
ODPOWIEDZ