Matura 2010 - czego się spodziewacie?

gry270
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2009, o 10:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: jjjhjjggj

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: gry270 »

Jak myślicie - czy tegoroczna matura z matematyki na poziomie rozszerzonym będzie trudniejsza od zeszłorocznej? Ciekawi mnie wasze zdanie na ten temat.
Mikolaj9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 19 gru 2008, o 15:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 62 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: Mikolaj9 »

Łatwiejsza już chyba być nie może.
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: Lbubsazob »

Ja mam nadzieję, że będzie taka jak rok temu. Prostsza raczej nie będzie, ale też nie może być nie wiadomo jak trudna. Nie wiem czemu, ale wszyscy mówią, że będzie trudniejsza - tyle że to nie jest niczym uzasadnione. Na logikę - połowę wzorów z tablic wywalili (np. wszystkie redukcyjne z trygonometrii), więc ich znajomość nie będzie do niczego potrzebna, a poza tym jeśli podstawowa jest na poziomie każdy wie jakim, to automatycznie rozszerzona mogłaby być prostsza. Ja tam nie wiem, ale jestem dobrej myśli, bo jak już cały rok siedziałam nad tą matmą, to bym chciała mieć te 70%...
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: smigol »

Wg mnie to będzie jak próbna z operonu. 10 zadań takich jak w zeszłym roku, jedno trudne*.



*trudne - czytaj: takie, którego nie ma w 99% zbiorów maturalnych.
gry270
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2009, o 10:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: jjjhjjggj

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: gry270 »

Słyszałem, że często na maturze trafiają się zadania, które można wcześniej wypatrzyć w jakichś zbiorach. To prawda?
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: smigol »

gry270 pisze:Słyszałem, że często na maturze trafiają się zadania, które można wcześniej wypatrzyć w jakichś zbiorach. To prawda?
Nie wiem czy taka sama treść itd., ale na 99,(9)% tak samo się je rozwiązuje.
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: Lbubsazob »

Prawie na każdej maturze są zadania:
1) Dla jakiej wartości parametru m coś tam coś tam, w każdym razie chodzi o wzory Viete'a i umiejętność zapisywania warunków (czego, szczerze mówiąc, nienawidzę)
2) Coś z funkcją wykładniczą albo logarytmiczną i np. dla jakiego m funkcja ma 2 rozwiązania
3) Jakieś zadanie za 7 pkt z geometrii analitycznej, wyznaczyć ostatni wierzchołek trapezu mając podane 3, a potem obliczyć pole czy coś w tym stylu
4) Zawsze jest jakieś równanie trygonometryczne, tylko kwestia - mniej czy bardziej porąbane
5) Jakieś zadanie na dowodzenie z planimetrii (czyli największa masakra...)

Po rozwiązaniu dość dużej ilości matur, które udało mi się znaleźć w necie, dochodzę do wniosku, że to się dość często powtarza i nastawiam się właśnie na takie coś. Poza tym czasami jest jakieś zadanko z prawdopodobieństwa, ale takie za 4 pkt, więc nie jest jakieś tam koszmarne. Często powtarza się też kąt dwuścienny w ostrosłupach albo coś na same przekształcenia algebraiczne, np. równanie z 3 wartościami bezwzględnymi itp.

Generalnie mam nadzieję, że nie będzie aż tak źle, chociaż nigdy nie wiadomo, co tam CKE wymyśli. Obyśmy wszyscy zdali :)
gry270
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2009, o 10:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: jjjhjjggj

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: gry270 »

Ja przerobiłem kilkadziesiąt arkuszy maturalnych i od kilku dni powtarzam sobie ciekawsze zadania w nadziei, że być może podobna koncepcja trafi się na maturze. W zeszłorocznej to tylko zadanie ze skarbcem chyba było dość trudne.
pablotor
Posty: 0
Rejestracja: 22 kwie 2010, o 18:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: pablotor »

Matura na pewno będzie trudniejsza, bo w zeszłym roku trzeba było mieć 30% z rozszerzenia, żeby zdać maturę, więc dawali trochę łatwych, żeby wszyscy (no może prawie wszyscy ) zdali (tak mówiła moja matematyczka), a w tym roku, kiedy można mieć 0% z rozszerzenia i zdać przy tym maturę, pewnie wszystkie zadania będą na podobnym, co najmniej średnio trudnym poziomie, i nie będzie łatwych 30% dla wszystkich. Ale to może dobrze, bo progi będą niższe ;] Jak patrzę, że np. na budownictwo na PW trzeba mieć średnio 80% z wszystkiego, to trochę mnie to przeraża
micha?3141
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 31 lip 2009, o 15:40
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 5 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: micha?3141 »

smigol, które konkretnie zadanie masz na myśli mówiąc *trudne ?
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: smigol »

2468101214...98100

Zasadniczo to widziałem tylko 2 zbiory maturalne i to przez przypadek, ale nie spodziewam się, żeby w innych było coś więcej.
natalicz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: 29 lip 2009, o 12:43
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: natalicz »

ja mam nadzieje ze matura z matemtyki nie bedzie duzo trudniejsza od zeszlorocznej . Bo w sumie ci co zdaja fizyke zawsze tymprzedmiotem moga sie podciagnąć ,a myśle ze poziom kazdej matury powinnien byc wyrównany.
Awatar użytkownika
smigol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3454
Rejestracja: 20 paź 2007, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 89 razy
Pomógł: 353 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: smigol »

natalicz pisze:myśle ze poziom kazdej matury powinnien byc wyrównany.
bo?
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: Lbubsazob »

smigol pisze:Wg mnie to będzie jak próbna z operonu. 10 zadań takich jak w zeszłym roku, jedno trudne*.
Tam były 2 trudne, ale taka matura mogłaby być. Oby nie była trudniejsza, ale dowiemy się 5 maja.
Jak tam przed maturą? Denerwujecie się czy podchodzicie na luzie?
Bełzebiusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 7 gru 2008, o 14:02
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Matura 2010 - czego się spodziewacie?

Post autor: Bełzebiusz »

Przed niczym innym nie boję się tak jak przed rozszerzoną matmą. Sam skok podstawa-rozszerzenie jest wg mnie duży, jak z podstawy można mieć 90% a na rozszerzeniu 20%, z czego wychodzi, że podstawa jest śmiesznie prosta. Jestem ciekaw co będzie na polskim, jaki temat dadzą, pewnie coś ciekawego, słuchy chodzą, że literatura wojenna, polonista wspominał coś o Weselu, ciekawe czy się coś z tego sprawdzi, najbardziej bym chciał Lalkę .
ODPOWIEDZ