Jak się uczyć matematyki

hugerth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 21 paź 2009, o 19:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żywiec
Podziękował: 11 razy

Jak się uczyć matematyki

Post autor: hugerth »

Ludzie mam ogromny problem. Na start w 1kl. LO zacząłem 3 kartkówkami (1,1,2) plus sprawdzianem, który też ostatnio poprawiałem. Sęk w tym, że nie czuje się jakiś nieudolny matematycznie, zawsze lubiłem ten przedmiot, w gimnazjum miałem większość 4 i 5. Teraz nie wiem co się stało. Jeśli tak będzie dalej, to z biedą wyciągne na 2 albo 3.

Macie może jakieś porady dotyczące startu w szkole, jak sie uczyć tej matematyki teraz ?
Dzoniak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 23 paź 2009, o 18:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: JL

Jak się uczyć matematyki

Post autor: Dzoniak »

Rób to co w gimnazjum.

Jeżeli w gimnazjum nic nie robiłeś i sobie radziłeś, bo jesteś inteligentny, nie znaczy, że tak będzie w LO.
Warto się wziąć do roboty i zrobić chociaż kilka zadań. Ja tak robię, kilka przykładów z każdego zadania zadanego przez nauczyciela, czasami robię wszystkie, gdy dany temat rozumiem słabiej.

W pierwszej klasie na początku masz trygonometrię, dla mnie to była jakaś totalna abstrakcja na początku. Jakieś sinusy, cosinusy, jak w ogóle się w tym połapać?:) Ale przysiadłem i wszystko okazało się proste. Popracuj, efekty na pewno szybko będzie widać.
Awatar użytkownika
Fl3t05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 126
Rejestracja: 5 lut 2009, o 15:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 9 razy

Jak się uczyć matematyki

Post autor: Fl3t05 »

Na pocieszenie powiem Ci, że w mojej klasie w LO (profil mat-fiz), na koniec pierwszego semestru w pierwszej klasie, było 11 (sic!) niedostatecznych z matematyki na 32 osoby (a z fizyki 14 - rekord szkoły : P). Niezły hardkor, ludzie mieli problemy z przeskokiem na wyższy poziom i tak wyszło.
Jednak przez całe trzy lata nauki odpadły tylko dwie osoby, a ludzie, którzy na starcie mieli jedynki z matmy i fizy 'powyrabiali' się, pozdawali maturę na rozsądny procent i zakończyli edukację z dobrymi stopniami (jeden chłopak z pałą na semestr miał nawet na koniec LO piątkę z fizy).

Także rada jest jedna - uczyć się.
Awatar użytkownika
solmech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 811
Rejestracja: 10 gru 2008, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 76 razy
Pomógł: 20 razy

Jak się uczyć matematyki

Post autor: solmech »

Nasz docent na studiach nam ciagle powtarza ze w matematyce liczy sie przedewszystkim pilnosc. Jezeli nie rozumiesz wszystkiego odrazu i czujesz ze na kartkowkach masz problemy (a widac po wynikach ze jakies zaleglosci masz) to musisz to po prostu nadrobic pilnoscia. I mysle ze nie jest to wcale glupie co on mowi. Cwicz po prostu duzo, i bedzie dobrze No chyba ze nie zalezy Ci na dobrej ocenie, to moze sie jakos przeslizniesz
Awatar użytkownika
sesese
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 373
Rejestracja: 5 lip 2008, o 23:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 3 razy

Jak się uczyć matematyki

Post autor: sesese »

moja matematyczka mowila trening czyni mistrzem pewnie cos w tym jest
pablo1980
Posty: 0
Rejestracja: 10 gru 2009, o 13:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podkarpacie

Jak się uczyć matematyki

Post autor: pablo1980 »

jeżeli nie czujesz matmy - ja np nie czułem polskiego - to staraj sie poprostu przebrnąć do końca (byleby zdać i tyle), z doświadczenia powiem że w normalnym życiu (nie np w pracy gdzie robisz statystyki albo liczysz i liczysz) to z matematyki najbardziej potrzebny jest... kalkulator
Laurearel

Jak się uczyć matematyki

Post autor: Laurearel »

naucz się logiki, będzie Ci łatwiej zrozumieć matematykę ; )

(tak jest przynajmniej w moim przypadku , chodź logikę dopiero na studiach mam, matma jest od razu zrozumialsza i chyba sobie poprawię matmę z podstawowej na rozszerzoną ).
miodzio1988

Jak się uczyć matematyki

Post autor: miodzio1988 »

chodź logikę dopiero na studiach mam
A języka polskiego nie chcesz poprawić?
Uczymy się matmy robiąc zadania-najlepszy sposób dla mnie
Laurearel

Jak się uczyć matematyki

Post autor: Laurearel »

A języka polskiego nie chcesz poprawić?
chciałbym ; ) ...



... ale nie mam na to czasu ; p
catzilla
Posty: 0
Rejestracja: 19 gru 2009, o 16:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec; Jaworzno

Jak się uczyć matematyki

Post autor: catzilla »

Zgadzam się z przedmówcami. Należy robić zadania, ćwiczyć. Najlepiej założyć sobie zeszyt do ćwiczeń i tam robić zadanka np. praca domowa, żeby w razie wpadki-błędu nie babrać w lekcyjnym zeszycie. Wiadomo, jak coś nie wyjdzie to zawsze schludniej przepisać na czysto do normalnego zeszytu żeby lepiej sobie przypomnieć zasad np przed sprawdzianem. A jak sobie z czymś nie radzimy to idziemy do nauczyciela albo do kogokolwiek kto to kuma i rozumie.
Polecam także już w pierwszej klasie LO wydrukować sobie wykaz wzorów matematycznych ze strony OKE. Mamy pełny wykaz na czysto.

EDIT.
Dodam jeszcze, że ćwiczenie, robienie dodatkowych zadań, choć żmudne, często monotonne, potem popłaca. Po takim treningu zadanka robi się odruchowo a nie zastanawia się "Co tu teraz mam zrobić?".
Tyle ode mnie. Pozdrawiam
Laurearel

Jak się uczyć matematyki

Post autor: Laurearel »

catzilla - ja zawsze uważałem, że lepiej coś zrozumieć , niż umieć szybko rozwiązwać nie bardzo rozumiejąc sens pojęcia. A jak się rozumie, to rozwiązywanie zadań i tak przychodzi.

Pytanie więc czy ktoś chce matme rozumieć, czy umieć rozwiązywać zadania ? Bo za tym pierwszym zazwyczaj idzie i to drugie , a w drugą stronę nie zawsze to działa ; )
Awatar użytkownika
solmech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 811
Rejestracja: 10 gru 2008, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 76 razy
Pomógł: 20 razy

Jak się uczyć matematyki

Post autor: solmech »

Tylko niestety nie zawsze czas na egzaminie na to pozwola zeby siedziec nad kazdym zadaniem i myslec kilka minut o co w tym chodzi

Racja jednak ze trzeba to zrozumiec. A jak juz czlowiek zrozumial to cwiczenia i tak poprowadza do tego ze szybko sie rozwiazuje zadania
jezio
Posty: 0
Rejestracja: 23 gru 2009, o 23:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lubuskie

Jak się uczyć matematyki

Post autor: jezio »

Mimo dobrych ocen w gimnazjum Twoim problemem mogą być luki w wiedzy. Drobiazgi, które przechodziły w gimnazjum, z nowym nauczycielem w LO mogą już być wychwytywane. Spojrzyj krytycznie na to z czym Twoim zdaniem masz największe problemy a może okaże się, że musisz troszeczkę cofnąć się z materiałem... trzymam kciuki!
ODPOWIEDZ