Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Awatar użytkownika
timon92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1654
Rejestracja: 6 paź 2008, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 472 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: timon92 »

albo tak: ldots
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Dzięki.
Niby mogłem sobie wyszukać, ale prościej zapytać na forum, bo jestem humanistą i nie lubię się z kompjuterami.
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: pawlo392 »

Szukam jakiejś pozycji książkowej na wolny czas,chodzi mi głównie o matematyczną lub fizyczną tematykę, ale ciekawą polityczną nie pogardzę. Macie jakieś propozycje?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: a4karo »

Lilavati
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Polecam "Matematykę konkretną" Grahama, Knutha i Patashnika, bo czyta się jak dobrą powieść (no, jak dla mnie to poza momentami, w których się musiałem trochę dłużej zastanowić, ale to wynika być może z mojej głupoty w ogólności, a indolencji matematycznej w szczególności), a do tego można się sporo ładnych rzeczy dowiedzieć.
A jeśli to ma być coś luźniejszego, to o ile już tego nie czytałeś, może się nadać "Gabinet zagadek matematycznych" Iana Stewarta.-- 14 sie 2017, o 20:36 --O, i jeszcze taka książka mi się nasunęła:
... -czlowieka
Dostałem ją bodajże na dziewiętnaste urodziny. Ale to tak zupełnie z innej beczki.
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: NogaWeza »

Ostatnio przeczytałem Surely you're joking, Mr. Feynman!. Naprawdę fajna, lekka książka. Najbardziej podobały mi się anegdoty o tym jak Feynman dzięki swym "cudownym zdolnościom" otwierał sejfy swoich kolegów z Los Alamos, ku ich niezmiernej irytacji. Jeśli ktoś interesuje się fizyką (nawet w ujęciu popularnonaukowym, tak jak ja), a może też zna tudzież lubi Feynmana, to z pewnością polecam.

A z tych takich bardziej fizycznych to może jakaś popularnonaukowa? Droga do rzeczywistości Penrose'a albo Teoretyczne minimum Susskinda? W sumie to nie jestem odpowiednią osobą do polecania takich pozycji, więc zamilknę. Jeszcze AiDi na mnie nakrzyczy, że polecam takie popularnonaukowe brednie, które tylko szkodzą i mieszają ludziom w głowach :)

Kiedyś lubiłem czytać o historii matematyki. Szczególnie ciekawiły mnie anegdotki o samych matematykach, o tym na przykład, że Riemann był uczniem Gaussa i ten go uważał za geniusza, albo o tym, że któryś Bernoulli miał kosę z Newtonem i tak dalej. Sporo takich anegdotek jest w tej książce: Prime Obsession: Bernhard Riemann and the Greatest Unsolved Problem in Mathematics, choć tutaj głównie traktują one o całym gangu z Getyngi :) Drugą ciekawą jest: In Pursuit of the Unknown: 17 Equations That Changed the World Stewarta. Autor nie tylko objaśnia o co chodzi w logarytmach, modelu Blacka-Scholesa czy jakiejś teorii informacji Shannona, ale przybliża życiorysy tych postaci i jakieś tam ciekawe anegdotki też opowiada. Obie te książki są w polskich wersjach, ale nie chciało mi się szukać tłumaczeń tych tytułów :)

Kompletnie z innej beczki - czytam teraz Sapiens: A Brief History of Humankind Harariego i muszę przyznać, że jest to jedna z najlepszych książek popularnonaukowych, jakie czytałem. Taka mieszanka biologii, socjologii, psychologii, antropologii i tak dalej, ale w przystępnym wydaniu, szczególnie dla takiego ignoranta jak ja. Podoba mi się styl autora i jego rozkminy. W sumie jeszcze jej nie skończyłem, ale jakieś recenzje na pewno są w sieci. Swoją drogą to ciekawe, że Ziemia ma więcej niż sześć tysięcy lat, a człowiek nie został ulepiony z gliny; ta książka naprawdę otworzyła mi oczy :D Nie no, żartuję, w gimnazjum czytałem Dawkinsa i już wtedy poznałem prawdę, a prawda mnie wyzwoliła ;)

Premislav, widzę, że polecamy podobne pozycje. Wielkie umysły myślą podobnie xDD Za Matematykę konkretną to już chyba od roku się biorę, może w końcu powinienem zacząć...
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: AiDi »

NogaWeza pisze:Jeszcze AiDi na mnie nakrzyczy
Za Penrose'a mogę tylko milcząco pogrozić palcem.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

A co takiego złego pisze tam Penrose? [tak z grubsza] Pytam, bo nawet zamierzałem przeczytać tę Drogę do rzeczywistości, a moja ostatnia styczność z fizyką miała miejsce więcej niż pięć lat temu, więc jeśli gdzieś upraszcza ponad miarę lub przepycha swoje nieudowodnione/być może fantasmagoryczne koncepcje, to możliwe, że tego nie zauważę.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: AiDi »

No właśnie nic nadzwyczajnie złego, dlatego taka łagodna reakcja. Swoją drogą książka na tyle ok, że mam własny egzemplarz. Czytałem dawno temu, jak przejrzę na nowo to napiszę konkretnie "co złego", gdzieś tam w 3/4 książki się to zaczynało, ale długo nie trwało. Ujął mnie tym, że 1/3 książki poświęca na dyskusję samej matematyki.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Dzięki za opinię, zatem pewnie warto się za to zabrać. To jakbyś ewentualnie przejrzał, będę bardzo wdzięczny.
zr3456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 29 lis 2015, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 5 razy

Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: zr3456 »

zr3456 pisze:
pawlo392 pisze:Co myślicie o tych kryptowalutach? Przyszłośc czy nie? Teraz dość o tym głośno..
Z daleka od tego:Amber Gold przy tym to jest nic.Notabene nie uważam, aby to była afera "chcącemu krzywda sie nie dzieje"
cyt:"Kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut osiągnęła nowy, rekordowy poziom. W niedzielę(20.08.2017)całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut wzrosła do 147,2 mld dol." Ale "bańka"
4iuhn34
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 24 lip 2017, o 16:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wgwf
Pomógł: 1 raz

Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: 4iuhn34 »

zr3456 pisze:
zr3456 pisze:
pawlo392 pisze:Co myślicie o tych kryptowalutach? Przyszłośc czy nie? Teraz dość o tym głośno..
Z daleka od tego:Amber Gold przy tym to jest nic.Notabene nie uważam, aby to była afera "chcącemu krzywda sie nie dzieje"
cyt:"Kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut osiągnęła nowy, rekordowy poziom. W niedzielę(20.08.2017)całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut wzrosła do 147,2 mld dol." Ale "bańka"
Świat to iluzja
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1565
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 243 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Gouranga »

No cześć.
Wracam po niesłusznym 3-miesięcznym banie.
Pozdrawiam wszystkich za wyjątkiem tego, kto mi go wystawił i tego, przez kogo go dostałem.
Lbubsazob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4672
Rejestracja: 17 maja 2009, o 13:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 124 razy
Pomógł: 978 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Lbubsazob »

Gouranga! Ty żyjesz!
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: a4karo »

Gouranga pisze:No cześć.
Wracam po niesłusznym 3-miesięcznym banie.
Pozdrawiam wszystkich za wyjątkiem tego, kto mi go wystawił i tego, przez kogo go dostałem.
Dostałeś przez siebie. Czuj się zatem niepozdrowiony.
ODPOWIEDZ