Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Dobrze, że Ty się znasz.
Przez dużo nie mam na myśli 50 czy 100, tylko no wiesz, żebyśmy byli w top 5 i to tak porządnie. To tylko moja opinia.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Niepokonana pisze: 16 wrz 2019, o 15:48 Przez dużo nie mam na myśli 50 czy 100, tylko no wiesz, żebyśmy byli w top 5 i to tak porządnie. To tylko moja opinia.
Nigdy nie będziemy mieli tylu osiągnięć matematycznych co USA, dawne ZSRR i w przyszłości Chiny, Indie itd. Mamy za mały potencjał ludnościowy. Mamy też około 4-3 razy mniej ludności niż Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja i wydajemy na naukę 2-3 krotnie mniejszą części naszego około 8-5 razy mniejszego PKB. Tutaj też nie mamy szans na porównywalne osiągnięcia (chyba, że np. w którymś z tych krajów wybuchnie wojna domowa). W tej chwili jesteśmy bezpośrednio za takimi krajami jak Włochy, Kanada, Brazylia, Hiszpania przy znacznie mniejszych nakładach finansowych. Polska spokojnie mieści się w pierwszej 20-stce na świecie.

W każdym razie Twoje marzenia o "porządnym top 5" to mrzonki. Równie dobrze mogłabyś liczyć na to, że Polacy będą w pierwszej piątce pod względem liczby medali na mistrzostwach olimpijskich. Przy czym nie chodzi o to, że Polscy matematycy są przeciętnie gorsi od kolegów z USA, Francji itp.. Tylko raczej o to, że jest ich mniej, są znacznie słabiej wynagradzani, mają mniejsze pieniądze na wyjazdy, staże naukowe itd. Zresztą Ty z polskich ani w ogóle żadnych osiągnięć matematycznych nie korzystasz. W Twoim wieku niektórzy czytają "Wstęp do Matematyki Współczesnej" H.Rasiowej, "Arytmetykę Teoretyczną" W.Sierpińskiego, "Rachunek Różniczkowy i Całkowy" F.Leji oraz pisma K.Ajdukiewicza z filozofii. Jednocześnie czują wdzięczność, że mogą uczyć się z podręczników tych wybitnych ludzi i nie zajmują się narzekaniem na to, że polska matematyka nie jest "porządnym top 5". Zresztą ja też nie powinienem wdawać się w takie bezcelowe dyskusje z licealistami i zająć się czymś pożyteczniejszym.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Slup pisze:To przecież jest Twój osąd moralny.
Raczej powiedziałbym, że metaprawny. Jest to owocem mojego poglądu, że nie wszystko to, co niemoralne, powinno być zakazane. Na pewnej płaszczyźnie mógłbym uznać, że nadużywanie alkoholu jest niemoralne (i wiele innych wariantów, które można ocenić jako krzywdzenie samego siebie też tu się łapie), ale nie zakazywałbym tego.
Problem oczywiście w tym, jak oddzielić to, co musi być zakazane (np. w moim odczuciu zabicie losowego przechodnia, bo ma się taką ochotę albo kradzież jego mienia) od tego, czego zakazywać nie trzeba. Przykład takiego zagadnienia, gdzie mam dużo wątpliwości, bo z jednej strony jest to jednoznacznie negatywne moralnie w moim przekonaniu, z drugiej strony nie jestem pewien, czy do tego stopnia przynosi szkody, by stosować zakazy, to hodowla zwierząt futerkowych.

Przejście na braci syjamskich to w moim odczuciu nadmierna symetryzacja, ale odpowiedziałbym tak:
brat \(\displaystyle{ A}\) powinien mieć możliwość dokonania takiego wyboru, ponieważ jako wolnościowiec uważam, że nikogo nie można zmusić, żeby swoim organizmem utrzymywał inną osobę przy życiu, a już zwłaszcza nie jeśli sytuacja, która doprowadziła do powstania zależności, nie wynikła z jego wyborów. To właśnie dobry przykład rzeczy, którą uznałbym za niemoralną, ale której bym nie zakazywał (jak już wskazuję na symetryzację – kobieta i płód różnią się świadomością i zdolnością odczuwania, to jednak dla uczciwości trzeba by też przyznać, że poza kazusem zgwałcenia stosunek seksualny jest decyzją, a urodzenie się bliźniakiem syjamskim nie). Tj. trudno mi sobie wyobrazić taką sytuację, ale chyba nie byłbym w stanie w takiej sytuacji zdecydować o śmierci mojej siostry (myślę za to, że ona mnie by poświęciła lekką ręką, ale to w żaden sposób nie zmienia mojego odczucia), to jest po prostu niewłaściwe i tyle. Co do kalectwa, de facto samo bycia braćmi syjamskimi jest formą kalectwa.
Slup pisze:Nie sądzę jednak by faktyczną motywacją (poza jakimś promilem) w przypadku aborcji, była rzeczywiście chęć posiadania kontroli nad własnym ciałem.
Nie każdy argument za dostępnością możliwości aborcji musi być motywacją osoby na nią się decydującej. Podobnie osoba, która popełnia samobójstwo, zwykle nie robi tak dlatego, że we własnym odczuciu ma prawo decydować o swoim życiu i śmierci.

Niepokonana, no to w siatkówce jesteśmy w top5, w skokach narciarskich również. :P Matematyka jest zbyt szeroką i za mało niszową dziedziną, byśmy byli w ścisłej czołówce.
Slup, to ile ludności ma Francja? Czy taka Wielka Brytania? Albo zastosowałeś hiperbolizację, albo trochę przesadziłeś, choć oczywiście co do materii masz rację.
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2019, o 16:51 przez Premislav, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Premislavie ja nie o porządku prawnym chciałem dyskutować tylko moralnym. W kwestiach metaprawnych zresztą się z Tobą zgadzam (Św. Tomasz też się zgadza) tj. dopuszczam, że pewne niemoralne zachowania nie będą zakazywane prawnie, dlatego też jestem zwolennikiem utrzymania obecnej legislacji w sprawach aborcji.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Kolejny katolik na forum mnie nienawidzi, gdyby jeszcze mnie to w ogóle obchodziło. Ale dzięki za polecenie książek, Slup, chociaż ostatnimi czasy nie mam siły na nic, ale dodam te pozycje do niekończącej się listy do przeczytania. Dostało mi się, że nie jestem wybitną licealistką, bo nie czytam jakichś książek, w ogóle jak ja śmiem?
Premislav ma rację, a tak w ogóle to ja nie wierzę w moralność, dobro i zło nie istnieją, przykro mi. Z tymi syjamskimi bliźniętami to ciężka sprawa, ale jako że ja nie mam kręgosłupa moralnego, to uważam, że tak, rozdzielić, bo razem nie będą mieli szans na porządne życie, chyba że mają takie same zainteresowania, charaktery itp., ale pewnie nie mają.

Boże, który nie istniejesz, wybaw nas od sportu zwanego siatkówką. Ale skoki narciarskie są spoko.

A co jak ktoś nie uznaje moralności?
EDIT: nie lubię filozofii, wybacz. Męczy mnie ta dziedzina wiedzy...
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Premislavie miało być "około 4-2" razy, ale to też przesada - zarówno ta 4 jak i 2.
Niepokonana nie nienawidzę Cię. Nie jestem też katolikiem.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

A to przepraszam, kim jesteś? Niemniej jednak czuję się obrażona.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Do Premislava znane powiedzenie:

1. "Im więcej piję tym bardziej mi się ręce trzęsą, im bardziej mi się ręce trzęsą tym więcej wylewam, im więcej wylewam tym mniej piję"
Czyli jestem abstynentem...

2. "Każda guma przewodzi prąd, każde żelazo to guma, znaczy, że każde żelazo dobrze przewodzi prąd"...

3. Każdy zabójca zabija ludzi i nie martwi się chyba że skoro ich zabija to zabraknie mu do zabijania w końcu...

4. Każdy obywatel je kotlety, kotlety to świnie czyli znaczy że w końcu poprzez jedzenie kotletów zabraknie świń...

To przykłady fałszywych przesłanek i założeń , które prowadzą do prawdziwych tez...

No więc sodomici i kanibale w związkach mafijnych i lożach nie muszą się martwić, że sponsorując aborcję braknie im płodów...

Aborcja to swoista ofiara dla szatana...
Ja nie rozumiem, czemu katolikom przeszkadzają morderstwa małych dzieci, przecież takie małe dziecko idzie do Nieba, co nie? W każdym innym przypadku Bóg jest niesprawiedliwy.
A ty Niepokonana odleciałaś w kosmos pisząc takie bzdury w końcu nawet tego się nie da skomentować zauważ, że Slup tego nie skomentował,
ja jednak pokusiłem się o komentarz bom bardziej impulsywny, w końcu się nie skarż że Cię hejtują...

Poczytaj sobie o S. Banachu i polskiej szkole matematycznej i nie grzęźnij w bzdurach o słabych osiągnięciach Polaków w tej dziedzinie...

I bardzo cię proszę jak podejmujesz dyskusję na jakiś temat to najpierw może dokształć się choć troszkę w tych w których uważasz się za autorytet...,

Po trzecie jak jesteś kosmopolitką to gdy będziesz wypełniać jakiś dokument w rubryce pochodzenie napisz "kosmopolita" lub "Rów Mariański"

Po czwarte idź na spacer z kotkiem zanim zacznie szczekać gdy wybudują ci na ogrodzie elektrownię atomową...
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

nie lubię filozofii, wybacz. Męczy mnie ta dziedzina wiedzy...
Jak każda inna...
Nie jestem też katolikiem.
Czas to zmienić i się nawrócić...
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

To z dyskusji o moralności się raczej wycofam, ponieważ dla mnie to pole minowe i moje stanowisko w takich kwestiach jest (i raczej pozostanie) niekoherentne. W szczególności pisałem pewne rzeczy na temat godności, którą na poziomie świadomym odrzucam i tego, że nie oceniam innych ludzi w kwestiach, powiedzmy, obyczajowych czy seksualnych, natomiast słyszałem w liceum wyrażenie typu „idziemy na d*py". I zarówno myśl, że ja mógłbym powiedzieć coś takiego, jak i że mógłbym mieć takie podejście, czyni mnie brudnym, obrzydza, a zarazem bez żadnego udawania jestem w stanie powiedzieć, że nie zacząłem z pogardą czy wyższością, politowaniem czy współczuciem patrzeć na autorów tych słów. Powiedziałbym, że rozdzieliłbym moje bardzo prywatne standardy i standardy, nazwijmy to tak, uznawane przeze mnie za akceptowalne społecznie (np. bicie dzieci nie mieści się w żadnym, nieważne czy są niegrzeczne).

Niepokonana, myślę, że niektórych obraziłaś postawą roszczeniową, którą przejawiłaś poruszając kwestię top 5. Matematycy nie są po to, by zaspokajać Twoje oczekiwania. Niemniej jednak to, że inni (nieliczni, dodajmy) ludzie w tym wieku czytają pozycje akademickie, to po prostu kwestia tego, że są inteligentniejsi bądź ambitniejsi i również nieeleganckie było wyciąganie tego.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Na Uniwersytecie Wrocławskim panuje (trudno się dziwić, patrząc na jego historię) pewien swoisty kult lwowskiej szkoły matematycznej. Teraz zagadka: niektóre sale w Instytucie Matematycznym (poza np. pracowniami komputerowymi) są oznaczone inicjałami znanych matematyków. Dlaczego nie ma sali z inicjałami Stefana Banacha? xD
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~`
Teraz na forum matenatyka.pl odbędzie się przywołanie szatana.
SZATANIE, MÓJ PANIE, JEŚLI ISTNIEJESZ, SPRAW ABYM ZAKASŁAŁ ZANIM DOLICZĘ DO TRZECH.
RAZ, DW…
kHE, KHE
DZIĘKUJĘ, SZATANIE, ISTNIEJESZ!!!

W ogóle zamierzałem kiedyś być satanistą laveyańskim, żeby bardziej obrażać Kościół, ale stwierdziłem, że to jest papka na poziomie coachingu, tak że nie, dzięki.
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2019, o 18:04 przez Premislav, łącznie zmieniany 1 raz.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34293
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Jan Kraszewski »

Premislav pisze: 16 wrz 2019, o 17:54 Na Uniwersytecie Wrocławskim panuje (trudno się dziwić, patrząc na jego historię) pewien swoisty kult lwowskiej szkoły matematycznej. Teraz zagadka: niektóre sale w Instytucie Matematycznym (poza np. pracowniami komputerowymi) są oznaczone inicjałami znanych matematyków. Dlaczego nie ma sali z inicjałami Stefana Banacha? xD
Bo Stefan Banach nie uczył na UWr, a patroni sal (oraz biblioteki wydziałowej) tak.

JK
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

No to prawda, ja liczyłem na odpowiedź, że niezręcznością byłaby sala SB. :( Nie umiem żartować.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34293
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Jan Kraszewski »

Premislav pisze: 16 wrz 2019, o 18:05 No to prawda, ja liczyłem na odpowiedź, że niezręcznością byłaby sala SB.
Ależ wiem... :)

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Aa to przepraszam, dodam tylko, że wobec humanów też mam takie oczekiwania, i nie mówię, że jesteście słabi, dla mnie jesteście wszyscy wybitnymi matematykami poza pewnym trollem, którego nicku nie podam. Nie chciałam Wam sprawić przykrości czy coś...

Premislav, ale Ty nie obrażasz Kościoła... Chyba. Tylko podajesz argumenty, używając czasami trudnych słów. Trudne słowa nikogo nie urażają.
ODPOWIEDZ