Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 17:00Czyli jak?
:?:
Prowadzący to normalni ludzie, więc normalnie rozmawiają...
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 17:00A tak w ogóle, to ile procent studentów przechodzi, a ilu uwalasz na zawsze?
A jak "uwala się na zawsze"?
Kiedyś, jak na wykład chodziło więcej osób, to potrafiłem dużo oblać. Teraz, jak grupa jest nieliczna i wstępnie wyselekcjonowana, to mało kto oblewa, tym bardziej że są scenariusze ewakuacji na wykład standardowy.
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 17:00Czyli że to jest po prostu kwestia pasji i przywileju?
Ale co?
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 17:00To nie jest alternatywa wykluczająca, tylko zwykła. Ale większość studentów jest po złej stronie alternatywy.
Czy ja wiem?
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 17:00No dobrze, czyli bierzemy sobie aksjomatycznie nieskończoność tak, jak założyliśmy, że przez 2 dowolne proste przechodzi jeden punkt (nie no żartuję oczywiście)? Że po prostu tak jest, bo taki wszechświat nam pasuje?
Chyba nie bardzo rozumiem, co masz na myśli.
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 17:00 Zgadzam się, że studia nie są jakąś tam książką, ale to nie zmienia faktu, że ćwiczeniowcy mogą wyczuwać strach i potem używać tejże zdolności przeciwko mnie.
Na jakichś dziwnych studiach jesteś...

JK
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Na jakichś dziwnych studiach jesteś...
Na matematyce stosowanej znaczy studenci stosują się do tego co mówi ojciec prowadzący, (czasem mądrze a czasem głupio) a kampus znajduje się w Koźlej Wólce...
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 17:59
:?:
Prowadzący to normalni ludzie, więc normalnie rozmawiają...
Zdefiniuj słowo normalnie. Teraz się uparłam i niczego się nie domyślam, bo w matematyce wszystko ma mieć ładne definicje i już. Pewnie za miesiąc zapomnę.
Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 17:59 A jak "uwala się na zawsze"?
Kiedyś, jak na wykład chodziło więcej osób, to potrafiłem dużo oblać. Teraz, jak grupa jest nieliczna i wstępnie wyselekcjonowana, to mało kto oblewa, tym bardziej że są scenariusze ewakuacji na wykład standardowy.
Uwalić na zawsze to wyrzucić ze studiów. A Ty jesteś ćwiczeniowcem? Jak to jest? Musisz się słuchać wykładowcy i robić ćwiczenia, tak jak on/ona chce, czy masz wolną rękę?
Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 17:59 Ale co?
No że chodzenie na ten trudniejszy wykład jest kwestią prestiżu i pasji do matematyki?
Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 17:59 Czy ja wiem?
Też jesteś optymistą tak jak ja?
Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 17:59 Chyba nie bardzo rozumiem, co masz na myśli.
Czy trzeba w ogóle udowadniać, że zbiór liczb rzeczywistych jest nieskończony? Nie możemy sobie tego po prostu założyć? Jaki jest najlepszy
Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 17:59 Na jakichś dziwnych studiach jesteś...
To nie kwestia studiów. Ja tyle przeżyłam w szkole, że się boję chodzenia na studia, rozumiesz.

Tak sobie patrzę na ten pierwszy test z Matematyki dla Myślących i wydaje on się podejrzanie łatwy i się zastanawiam, czy nie ma tam jakichś podchwytliwych pytań. Na pewno jest on na 2 godziny?
A tak w ogóle to czym się naukowo zajmujesz? Ty lubisz zbiory co nie? Z tego, co widzę, to masz specjalizację w zbiorach. Fajnie jest w sumie być naukowcem, ja w sumie to też chcę zostać, ale nie wiem z jakiej dziedziny i jestem dopiero na pierwszym roku co nie.

Dodano po 6 minutach 20 sekundach:
"Dowolna liczba całkowita dodatnia jest podzielna przez \(\displaystyle{ mn}\) wtedy i tylko wtedy, gdy jest ona jednocześnie podzielna przez \(\displaystyle{ m}\) i przez \(\displaystyle{ n}\). Czy powyższe zdanie jest
prawdziwe dla".
Tu pytają o warunek konieczny, czy wystarczający? Bo jeżeli mamy \(\displaystyle{ m=12}\) i \(\displaystyle{ n=15}\) to podzielność przez każdą z liczb oddzielnie nie wystarczy by dana liczba była podzielna przez \(\displaystyle{ mn}\).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 18:57Zdefiniuj słowo normalnie.
Zapytaj rodziców, jak rozmawiają, są pewnie mniej więcej w moim wieku.
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 18:57Uwalić na zawsze to wyrzucić ze studiów.
Żeby wylecieć ze studiów trzeba oblać więcej, niż tylko mój przedmiot, więc ja nie "uwalam na zawsze".
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 18:57A Ty jesteś ćwiczeniowcem? Jak to jest? Musisz się słuchać wykładowcy i robić ćwiczenia, tak jak on/ona chce, czy masz wolną rękę?
Na Wstępie do matematyki jestem wykładowcą (już dwudziesty pierwszy raz...). Natomiast jak prowadzę ćwiczenia do jakiegoś wykładu, to słucham wykładowcy.
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 18:57No że chodzenie na ten trudniejszy wykład jest kwestią prestiżu i pasji do matematyki?
Do pewnego stopnia myślę, że tak.
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 18:57 Czy trzeba w ogóle udowadniać, że zbiór liczb rzeczywistych jest nieskończony? Nie możemy sobie tego po prostu założyć?
Jeżeli coś można udowodnić, to lepiej to udowodnić. Im mniej zakładamy, tym lepiej.
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 18:57Jaki jest najlepszy
Co najlepszy?
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 18:57To nie kwestia studiów. Ja tyle przeżyłam w szkole, że się boję chodzenia na studia, rozumiesz.
Ja rozumiem, że mogą być różni prowadzący, ale nie przenosiłbym doświadczeń szkolnych na uczelnię.
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 18:57Tak sobie patrzę na ten pierwszy test z Matematyki dla Myślących i wydaje on się podejrzanie łatwy i się zastanawiam, czy nie ma tam jakichś podchwytliwych pytań. Na pewno jest on na 2 godziny?
Sprawdź się...
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 18:57A tak w ogóle to czym się naukowo zajmujesz? Ty lubisz zbiory co nie? Z tego, co widzę, to masz specjalizację w zbiorach.
Kiedyś zajmowałem się kombinatoryką nieskończoną (taki fragment teorii mnogości), a dokładniej ideałami na przestrzeni Cantora, ale od kilkunastu lat już nie jestem naukowcem, tylko nauczycielem akademickim.
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 18:57Fajnie jest w sumie być naukowcem, ja w sumie to też chcę zostać, ale nie wiem z jakiej dziedziny i jestem dopiero na pierwszym roku co nie.
Masz jeszcze czas.
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 18:57 "Dowolna liczba całkowita dodatnia jest podzielna przez \(\displaystyle{ mn}\) wtedy i tylko wtedy, gdy jest ona jednocześnie podzielna przez \(\displaystyle{ m}\) i przez \(\displaystyle{ n}\). Czy powyższe zdanie jest
prawdziwe dla".
Tu pytają o warunek konieczny, czy wystarczający? Bo jeżeli mamy \(\displaystyle{ m=12}\) i \(\displaystyle{ n=15}\) to podzielność przez każdą z liczb oddzielnie nie wystarczy by dana liczba była podzielna przez \(\displaystyle{ mn}\).
Skoro "wtedy i tylko wtedy", to pytają o równoważność. Oczywiście jedno wynikanie jest oczywiste, więc tak naprawdę pytanie jest o wynikanie \(\displaystyle{ m\mid x\land n\mid x \Rightarrow mn\mid x}\), które dla niektórych par \(\displaystyle{ m,n}\) jest prawdziwe, a dla innych nie.

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 19:23 Na Wstępie do matematyki jestem wykładowcą (już dwudziesty pierwszy raz...). Natomiast jak prowadzę ćwiczenia do jakiegoś wykładu, to słucham wykładowcy.
I jak to jest?
Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 19:23 Jeżeli coś można udowodnić, to lepiej to udowodnić. Im mniej zakładamy, tym lepiej.
Mnie ten dowód nie przekonuje. Pytam się, czy jest jakiś lepszy dowód, którego początkującym studentom się nie podaje.
Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 19:23 Ja rozumiem, że mogą być różni prowadzący, ale nie przenosiłbym doświadczeń szkolnych na uczelnię.
Anglicy mówią better safe not sorry, dlatego ja wolę uważać i trzymać się z daleka.

Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 19:23 Sprawdź się...
Tak, jak mówiłam, banalne poza 14-tym, które umiem wyliczyć normalnie, ale nie widzę szybkiego sposobu na nie. Oczywiście porobiłam mnóstwo prostych błędów rachunkowych jak zwykle. Mówię na razie o pierwszym teście.
Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 19:23 Kiedyś zajmowałem się kombinatoryką nieskończoną (taki fragment teorii mnogości), a dokładniej ideałami na przestrzeni Cantora, ale od kilkunastu lat już nie jestem naukowcem, tylko nauczycielem akademickim.
Mogę wiedzieć dlaczego?
Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 19:23 Masz jeszcze czas.
Ja chcę zostać naukowcem, tylko nie jestem pewna co do dziedziny, rozumiesz. Bycie naukowcem jest fajne. Ty byłeś i jesteś mądry. Uważam, że naukowcy są częściej mądrzy niż inni.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 23:28I jak to jest?
Prościej - wykładowca musi się martwić...
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 23:28Mnie ten dowód nie przekonuje. Pytam się, czy jest jakiś lepszy dowód, którego początkującym studentom się nie podaje.
Lepszy dowód czego? Tego, że liczb naturalnych jest nieskończenie wiele?
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 23:28Mogę wiedzieć dlaczego?
Tak wyszło.
Niepokonana pisze: 13 lis 2021, o 23:28Uważam, że naukowcy są częściej mądrzy niż inni.
Zdarza się.

JK
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Kod: Zaznacz cały

https://f.kafeteria.pl/temat-5014651-dlaczego-ludzie-boja-sie-matematyki-dyskretnej/


Ciekawe opinie na temat matematyki dyskretnej...
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 23:36 Prościej - wykładowca musi się martwić...
A o co się martwisz?
Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 23:36 Lepszy dowód czego? Tego, że liczb naturalnych jest nieskończenie wiele?
Tak.
Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 23:36 Zdarza się.
Co za skromność xd

Prawdę mówiąc, to nie wiem, jak ożywić ten wątek. Wiesz, ja nie lubię dyskusji Slupa o religii. Z mojej perspektywy takie rozważania są bez sensu. Masz jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Slup tak naprawdę nie ma pojęcia o religii, ma na jej temat tylko swoje wyobrażenie...
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 14 lis 2021, o 00:21A o co się martwisz?
Muszę układać kolokwia, przygotowywać listy itp. A jak wykład jest większy, to czasem trzeba koordynować pracę ćwiczeniowców.
Niepokonana pisze: 14 lis 2021, o 00:21
Jan Kraszewski pisze: 13 lis 2021, o 23:36 Lepszy dowód czego? Tego, że liczb naturalnych jest nieskończenie wiele?
Tak.
Ten dowód opiera się na obserwacji, że w przypadku zbioru liczb naturalnych "nieskończony" oznacza to samo, co "nieograniczony" - gdyby zbiór liczb naturalnych był skończony, to istniałaby liczba największa. Tylko co wtedy z jej następnikiem?
Niepokonana pisze: 14 lis 2021, o 00:21Co za skromność xd
To było stwierdzenie ogólne, a nie w odniesieniu do mnie.

JK
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: korki_fizyka »

Niepokonana pisze: 14 lis 2021, o 00:21
Prawdę mówiąc, to nie wiem, jak ożywić ten wątek. Wiesz, ja nie lubię dyskusji Slupa o religii. Z mojej perspektywy takie rozważania są bez sensu. Masz jakiś pomysł?
Tego forum nie da się ożywić, zdechło ponad rok temu.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

To prawda ale sam powiedz kto przyczynił się do jego zdechnięcia?

podpowiedź:


Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Korki fizyka, idź sobie, nikt cię tu nie lubi, jesteś wyjątkowo obcesowy.

Tak, areczku, moderacja powinna cię wywalić już dawno za twoje mowy nienawiści, ale chyba cię lubią. Daj Bóg, żeby sprawdzający moje kolokwia był tak łaskawy jak dr Kraszewski.
Jan Kraszewski pisze: 14 lis 2021, o 01:51
Teraz dopiero to zauważyłam. Ty jesteś doktorem od logiki czyli od formalizmu. Czyli (taka trochę minimalnie naciągana implikacja) poprawianie i moderowanie innych na forum musi Ci sprawiać mnóstwo radości.
Ja myślałam, że jesteś ćwiczeniowcem, bo z całym szacunkiem, ale nie wyglądasz na kogoś, kto mógłby mówić przez godzinę bez przerwy.
No bo ja męczę mojego doktora od logiki, bo nadal mi nie wyjaśnił porządnie, dlaczego zbiór liczb naturalnych jest nieskończony. Uważam, że przedstawione przez niego rozumowanie nie jest wystarczająco formalne. Myślisz, że jak będę go męczyć do skutku, to się na mnie obrazi? Bo on jest super i ja go nie chcę go denerwować, ale no ja nie umiem logiki. Jutro mam kolokwium i żałuję, że Ty tego nie sprawdzasz, bo jesteś za dobry. :lol:
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Jan Kraszewski »

Niepokonana pisze: 23 lis 2021, o 22:54Ty jesteś doktorem od logiki czyli od formalizmu.
Nie od logiki, tylko od teorii mnogości. To nie to samo.
Niepokonana pisze: 23 lis 2021, o 22:54Czyli (taka trochę minimalnie naciągana implikacja) poprawianie i moderowanie innych na forum musi Ci sprawiać mnóstwo radości.
Taa... sama radocha.
Niepokonana pisze: 23 lis 2021, o 22:54Ja myślałam, że jesteś ćwiczeniowcem, bo z całym szacunkiem, ale nie wyglądasz na kogoś, kto mógłby mówić przez godzinę bez przerwy.
A to ciekawe, skąd ten wniosek. A Wstęp do matematyki wykładam już ponad 20 lat... (i wciąż to lubię).
Niepokonana pisze: 23 lis 2021, o 22:54No bo ja męczę mojego doktora od logiki, bo nadal mi nie wyjaśnił porządnie, dlaczego zbiór liczb naturalnych jest nieskończony. Uważam, że przedstawione przez niego rozumowanie nie jest wystarczająco formalne.
Ja myślę, że Ty sama nie bardzo wiesz, czego chcesz, więc i Twój doktor od logiki może mieć problem, żeby spełnić Twoje niezbyt sprecyzowane oczekiwania.
Jeżeli dowód, który Ci przedstawił, nie przekonuje Cię, to uzasadnij to - wskaż miejsce, którego nie rozumiesz. I wtedy jest o czym dyskutować.
Niepokonana pisze: 23 lis 2021, o 22:54Jutro mam kolokwium i żałuję, że Ty tego nie sprawdzasz, bo jesteś za dobry. :lol:
Oj, mogłabyś się zdziwić...

JK
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Jan Kraszewski pisze: 23 lis 2021, o 23:09 Nie od logiki, tylko od teorii mnogości. To nie to samo.
No widać, że jesteś prawdziwym formalistą-logikiem :) Dla mnie jako dla młodego analityka to jedno i to samo, zwłaszcza że i to i to obleję. Może to głupie pytanie, ale dlaczego zbiory są takie super, że dostały własną zupełnie oddzielną dziedzinę matematyki, a np. macierze już nie?
Jan Kraszewski pisze: 23 lis 2021, o 23:09 Taa... sama radocha.
Wiesz, zawsze można poskracać pewne ułomki i obliczenia się uproszczą.

Jan Kraszewski pisze: 23 lis 2021, o 23:09 A to ciekawe, skąd ten wniosek. A Wstęp do matematyki wykładam już ponad 20 lat... (i wciąż to lubię).
No bo Ty piszesz dużo postów, ale są one krótkie i zwięzłe. Brzmisz jak cicha osoba.
Jan Kraszewski pisze: 23 lis 2021, o 23:09 Ja myślę, że Ty sama nie bardzo wiesz, czego chcesz, więc i Twój doktor od logiki może mieć problem, żeby spełnić Twoje niezbyt sprecyzowane oczekiwania.
Jeżeli dowód, który Ci przedstawił, nie przekonuje Cię, to uzasadnij to - wskaż miejsce, którego nie rozumiesz. I wtedy jest o czym dyskutować.
No tak, właśnie tak robię i on powiedział, że tak bo aksjomaty Peano, ale jaki jest dowód na aksjomaty Peano? No bez sensu w ogóle.

Jan Kraszewski pisze: 23 lis 2021, o 23:09 Oj, mogłabyś się zdziwić...

JK
Bez dowodu nie uznaję. Ja uważam, że jesteś softie i w ogóle spoko.

Dodano po 26 minutach 30 sekundach:
Miałam zrobić 3 wątki, bo myślałam, że nie umiem 3 różnych rzeczy, ale skończyło się na jednym wątku, czyli trochę umiem. Może nawet zaliczę.
ODPOWIEDZ