Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

To, co pisze ksiądz Prusak jest rzeczywiście wywrotowe w świetle nauki Kościoła, ale nawet nie tylko z powodu stosunku do konkretnego zagadnienia (związków homoseksualnych), lecz z uwagi na to, że taka wizja etyki w katolicyzmie zdecydowanie nie jest dominująca, a nawet ociera się o herezję:
używając rozumu i intuicji moralnej, podejmuj decyzje, mając świadomość, że niosą one konsekwencje, bierz odpowiedzialność. To zupełne przeniesienie środka ciężkości z litery Katechizmu czy KPK i wsłuchiwania się w Tradycję na „herezję dobroludzizmu" (bo ludzie miewają dość różne intuicje moralne, niezależnie od tego, czy jesteśmy w stanie się zgodzić, że leżą u ich podstaw podobne przesłanki). Oczywiście nie sądzę, że takie nurty są korzystne dla KRK (i dobrze), ale niesamowicie cieszy mnie obranie takiej perspektywy z punktu widzenia moich własnych wartości (usuwa to mój kardynalny zarzut w stronę katolicyzmu).

Arku, jakiegoż to słowa użyłeś, że aż zostało wycięte? Jako osoba, która na tym forum czasem celowo używa wulgaryzmów, spieszę z garścią mniej lub bardziej obelżywych, acz niewulgarnych określeń, które wydają mi się mniej lub bardziej adekwatne do sytuacji, patrząc z Twojej perspektywy (czy, być może, co najwyżej z perspektywy, która jest moim wyobrażeniem na temat Twojej własnej), niektóre własnego pomysłu (inne zaczerpnięte z prawackiej prasy i stronek typu Fronda):
jawnogrzesznicy, herezjarchowie, libertyni, homofile, marksiści kulturowi, moderniści, zaprzańcy, odstępcy, gejoluby, postępaki, progresywiści, dobroludzie, przechrzty, antychryści, protestanci, relatywiści moralni, bałwochwalcy, wykolejeńcy, zboczeńcy, zdrajcy, katolewacy.

Byłoby więcej, ale źle mi się myśli, ponieważ bardzo boli mnie głowa.

Dodano po 15 minutach 25 sekundach:

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=JUYLXVLxWc&fbclid=IAR0axY33HBVzutqeWZhJ2hDa1nreiRqAb2atZYXuZcQoWH-4a9eOSrfIdWA
xDDDDDDD [ciach] jak dwie wieże jedenastego września.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Premislav pisze: 8 paź 2020, o 14:42 To, co pisze ksiądz Prusak jest rzeczywiście wywrotowe w świetle nauki Kościoła, ale nawet nie tylko z powodu stosunku do konkretnego zagadnienia (związków homoseksualnych), lecz z uwagi na to, że taka wizja etyki w katolicyzmie zdecydowanie nie jest dominująca, a nawet ociera się o herezję:
używając rozumu i intuicji moralnej, podejmuj decyzje, mając świadomość, że niosą one konsekwencje, bierz odpowiedzialność.
Nie zgadzam się, że jest wywrotowe. Np. w 2019 roku kanonizowany został bardzo ważny teolog katolicki kardynał Newman. W swojej książce "O Sumieniu" głosi on prymat indywidualnego sumienia nad opinią magisterium (książka została napisana w odpowiedzi na reakcje politycznych kół w Wielkiej Brytanii wobec ustanowionego w 1870 dogmatu o nieomylności papieża). Zgodzę się natomiast, że napięcie pomiędzy formalizacją i sumieniem istnieje w KK i to w dużo większym stopniu niż na przykład w Cerkwi prawosławnej.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Dostałem ostrzeżenie bo P. Kraszewski poczuł się pewnie obrażony, tzn. utożsamił się z tymi, których rzekomo zwyzywałem..., możliwe że ma takie przypadłości... Niechcący rzucając lekkim kamieniem na ślepo trafiłem P. Kraszewskiego, który mocno zawył oburzony , że akurat jego niechcący trafiłem, często właśnie na tym forum potępiam różne dewiacje i zboczenia, jednak dostaje mi się od tych, których to na pewno tyczy...
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: a4karo »

arek1357 pisze: 8 paź 2020, o 21:52 Dostałem ostrzeżenie bo P. Kraszewski poczuł się pewnie obrażony, tzn. utożsamił się z tymi, których rzekomo zwyzywałem..., możliwe że ma takie przypadłości... Niechcący rzucając lekkim kamieniem na ślepo trafiłem P. Kraszewskiego, który mocno zawył oburzony , że akurat jego niechcący trafiłem, często właśnie na tym forum potępiam różne dewiacje i zboczenia, jednak dostaje mi się od tych, których to na pewno tyczy...
Z takim postem to może do szpitala, a nie tu
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34128
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Jan Kraszewski »

arek1357 pisze: 8 paź 2020, o 21:52dostaje mi się od tych, których to na pewno tyczy...
Dostaje Ci się od moderacji za wulgarne obrażanie innych ludzi, a ponieważ jesteś recydywistą, więc jesteś na cenzurowanym. To, że było to "trochę" wulgarne (bo nie wątpię, że potrafisz być bardziej wulgarny) nie ma nic do rzeczy.

JK
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Premislav jest bardziej wulgarny, a poza tym moje wulgaryzmy o ile istnieją służą dobrym i wyższym celom...
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

arek1357 pisze: 9 paź 2020, o 07:52 Premislav jest bardziej wulgarny, a poza tym moje wulgaryzmy o ile istnieją służą dobrym i wyższym celom...
Zło (wulgarne wypowiedzi, celowe sprawianie innym przykrości) nie może być środkiem do osiągania dobrych celów - tego od zawsze uczy Kościół. Kolejny raz widać, że jesteś odstępcą od katolickiej wiary. Przy czym oczywiście cechą wszystkich heretyków jest to, że uważają się oni za ortodoksyjnych katolików i twierdzą, że to milcząca większość członków Kościoła z papieżem, biskupami na czele tkwi w błędzie.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: kmarciniak1 »

Slup pisze: 8 paź 2020, o 16:06 Nie zgadzam się, że jest wywrotowe. Np. w 2019 roku kanonizowany został bardzo ważny teolog katolicki kardynał Newman. W swojej książce "O Sumieniu" głosi on prymat indywidualnego sumienia nad opinią magisterium (książka została napisana w odpowiedzi na reakcje politycznych kół w Wielkiej Brytanii wobec ustanowionego w 1870 dogmatu o nieomylności papieża). Zgodzę się natomiast, że napięcie pomiędzy formalizacją i sumieniem istnieje w KK i to w dużo większym stopniu niż na przykład w Cerkwi prawosławnej.
Przyznam, że poglądy Newmana mnie zaskoczyły. Przypomina mi się jednak, że jego nazwisko padało w drugim sezonie serialu Paolo Sorrentino "Nowy Papież" który to serial bardzo polecam.(Zresztą na moim avatarze jest Jude Law z tego serialu właśnie)
Przy czym zdaje sobie sprawę, że akurat w kwestii rozeznawania według własnego sumienia to wielu "szeregowych" katolików ma takie poglądy. Ale myślałem, że wśród teologów/księży jest raczej mniej więcej jednomyślność w stronę stosowania się do litery prawa.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

kmarciniak1 pisze: 9 paź 2020, o 11:28 Przy czym zdaje sobie sprawę, że akurat w kwestii rozeznawania według własnego sumienia to wielu "szeregowych" katolików ma takie poglądy. Ale myślałem, że wśród teologów/księży jest raczej mniej więcej jednomyślność w stronę stosowania się do litery prawa.
Teologowie prawosławni (w prawosławiu nacisk na sumienie jest znacznie większy np. kwestia stosowania antykoncepcji jest zasadniczo pozostawiona sumieniu pary małżeńskiej) tę skłonność do formalizacji w KK wyjaśniają poprzez wpływ rzymskiego systemu prawnego, który KK ocalił i przechował w okresie pomiędzy upadkiem imperium a rozwojem świeckich wydziałów prawa na uniwersytetach.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Zło (wulgarne wypowiedzi, celowe sprawianie innym przykrości) nie może być środkiem do osiągania dobrych celów - tego od zawsze uczy Kościół.
Nie rozumiesz tego Slup wulgaryzm vulgaris "pospolity= ludowy” pochodzi z łaciny , używa się go czasem po to aby dobitniej wytłumaczyć osobnikom przekonanym o swojej racji (dobitniej czyli np. użyć słownictwa ludowego) jak np. P. Kraszewskiemu , że tej racji nie mają...

Użycie np. wulgaryzmu "sodomita" pochodzi od grzesznej Sodomy jest nie tyle wulgaryzmem co porównaniem osób w kolorach tęczy do mieszkańców Sodomy, którzy chcieli obcować z Aniołami..., współcześni sodomici obcują z dziećmi a w ludowej teologii dziecko niewinne jest określane mianem aniołka...co zresztą słusznie...

Chrystus też mówił uczonym w piśmie "jesteście pokoleniem żmijowym" w rozumieniu Slupa byłby oczywiście Jezus heretykiem i odstępcą bo mówiąc ogólnie obraził przedstawicieli władzy i Świątyni... też użył jak gdyby wulgaryzmów bo nazwać kogoś żmiją nie jest mile widziane , wypróbuj to np. na teściowej...

Lecz myśl Jezusa była bardzo głęboka oni rzeczywiście mieli w sobie genotyp węża czyli diabła (linia z przed potopu...) i działali przeciwko Bogu a kto działa przeciw Bogu jak nie diabeł...?

Stając po stronie kapłanów i uczonych w piśmie Slup stajesz po ciemnej stronie mocy...

Jeszcze raz podkreślę , że używam "wulgaryzmów populizmów" w celu podkreślenia znaczenia słów których wypowiadam...

Nikomu szacownemu nie szkodzą ale działają podobnie jak Brzytwa Ockhama oddzielająca rzeczy wartościowe i prawdziwe od szlamu...
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Cała Twoja mowa jest na wskroś heretycka arku. Obrażanie nie jest metodą na wytłumaczenie czegokolwiek komukolwiek. Tą metodą są dobrze skonstruowane argumenty i solidne racje. Ty jednak ich nie podajesz. Posługujesz się jedynie oszczerstwami w celu sprawienia innym przykrości, co zresztą Ci się nie udaje, bo nikt nie traktuje Twoich wypowiedzi poważnie, co jest w sumie dosyć przykre. Gdybyś zamiast skupiać się na udowadnianiu tezy, że mieszkańcy planety Melmac krzyżowali się z ludźmi, o czym w Twoim mniemaniu mają świadczyć słowa Chrystusa o żmijowym plemieniu, przeczytał w całości fragment jego wypowiedzi, w której to określenie pada, to być może zrozumiałbyś, że owym uczonym w piśmie przywiązanym do dawnych zabobonów, który na ich podstawie bezprawnie oskarża innych o gwałty na dzieciach i perwersje seksualne, jesteś właśnie Ty.
arek1357 pisze: 9 paź 2020, o 21:45 Stając po stronie kapłanów i uczonych w piśmie Slup stajesz po ciemnej stronie mocy...
Jeśli przez uczonych w piśmie i kapłanów rozumiesz magisterium Kościoła, czym przyrównujesz je do ciemnej strony mocy, to tym samym kolejny raz potwierdzasz swoją herezję.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Nie wszyscy biskupi i kardynałowie są po ciemnej stronie mocy , oczywiście wewnątrz najwyższych dostojników kościelnych istnieje tzw. czarna sotnia zainstalowana w kościele jak wirus po to aby szerzyć w K.K. nieprawość i takich popiera nasz kochany kolega Slup a ja ich potępiam i dlatego Slup mnie nazywa heretykiem...ale oni działają na szkodę kościoła są to ci z wizji Katarzyny Emmerich, którzy podmieniają Kościół i są instalowani przez samego diabła... Oczywiście Slup przeoczył te informacje od świętej mistyczki...(przemilczał) O czym się nie mówi to ta rzecz nie istnieje...Już sam Natanek głośno mówi pastor Franciszek a nie Papież Franciszek...jest to bardzo wymowne kolego...
A to że mówisz, że nikt tego co mówię poważnie nie bierze pod uwagę no to maja pecha , stado baranów jak leci w przepaść to ma racje czy jeden pastuch co ich chce stamtąd zawrócić , nie zawsze większość ma rację pamiętaj... Lecz jako demokrata i socjalista wychowany na Vox Populi piekna idea na samym początku lecz potem zdegradowana do roli vox diaboli...
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

arek1357 pisze: 10 paź 2020, o 14:13 Nie wszyscy biskupi i kardynałowie są po ciemnej stronie mocy , oczywiście wewnątrz najwyższych dostojników kościelnych istnieje tzw. czarna sotnia zainstalowana w kościele jak wirus po to aby szerzyć w K.K. nieprawość i takich popiera nasz kochany kolega Slup a ja ich potępiam i dlatego Slup mnie nazywa heretykiem...ale oni działają na szkodę kościoła są to ci z wizji Katarzyny Emmerich, którzy podmieniają Kościół i są instalowani przez samego diabła... Oczywiście Slup przeoczył te informacje od świętej mistyczki...(przemilczał) O czym się nie mówi to ta rzecz nie istnieje...Już sam Natanek głośno mówi pastor Franciszek a nie Papież Franciszek...jest to bardzo wymowne kolego...
Jest bardzo wymowne kolego! Nie wiem, kogo miała na myśli Emmerich, ale możliwe, że masz rację i chodziło jej o księdza Natanka i jemu podobnych odstępców, którzy nie uznają zwierzchnictwa Ojca Świętego i podważają jedność Kościoła.
arek1357 pisze: 10 paź 2020, o 14:13 A to że mówisz, że nikt tego co mówię poważnie nie bierze pod uwagę no to maja pecha , stado baranów jak leci w przepaść to ma racje czy jeden pastuch co ich chce stamtąd zawrócić , nie zawsze większość ma rację pamiętaj... Lecz jako demokrata i socjalista wychowany na Vox Populi piekna idea na samym początku lecz potem zdegradowana do roli vox diaboli...
A Ty pamiętaj, że miejscem, w którym jest największe skupisko osób, które twierdzą, że światu grozi wielkie niebezpieczeństwo i tylko oni je dostrzegają, a reszta ludzkości zmierza ku przepaści jest... szpital dla umysłowo chorych. Spotkasz tam też osoby, które wierzą w demony-kosmitów i Marduka uprawiającego laserową motyką ziemię nad Eufratem kilka tysiącleci przed Chrystusem.
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Iga Świątek wygrała turniej wielkoszlemowy!!! Niestety nie mogłem oglądać. Ciekawe, jak tam się z tym czuje Agnieszka „może będą repasaże" Radwańska. Pokazała na razie bardzo pozytywną reakcję, aczkolwiek teraz kibice, którzy nie znosili jej stylu gdyż był zbyt defensywny, przejadą się po niej przy tej okazji. Zresztą jak obserwuję komentarze, to już ujawnia się taka tendencja. Ja tam lubiłem oglądać Agnieszkę „Ćwierćfinał" Radwańską, ponieważ czasem niekonwencjonalnie zagrywała, natomiast trochę nie trawiłem jej jako osoby (a przynajmniej obrazu jej osoby występującego w mediach).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34128
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Jan Kraszewski »

Premislav pisze: 10 paź 2020, o 18:29 Iga Świątek wygrała turniej wielkoszlemowy!!! Niestety nie mogłem oglądać.
To obejrzyj sobie skrót:

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=OwKaLdNEjlI


JK
ODPOWIEDZ